İslami Haberler

Yemen’de Arabistan’a destek gösterisi

Yemen‘in Taiz kentinde, Suudi Arabistan‘ın öncülüğündeki ülkelerin, Ensarullah Hareketi’ne (Husiler) yönelik başlattığı ”Kararlılık fırtınası” operasyonuna destek gösterisi düzenlendi.

Cemal Caddesi’nde toplanan ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in fotoğraflarını taşıyan kalabalık bir grup, Valilik binasına kadar yürüdü. Husilerin, bölgedeki varlığını protesto eden eylemciler, Suudi Arabistan lehine sloganlar attı.

Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki Arap ülkeleri, Yemen’de başkent Sana ve çevresindeki bazı şehirleri kontrol altına almasının ardından Aden’e yaklaşan Husilere yönelik gece hava operasyonu başlatmıştı. Operasyona Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn, Ürdün, Sudan, Kuveyt, Mısır ve Fas hava kuvvetlerinin destek verdiği bildirilmişti.

Suudi Arabistan makamlarından yapılan açıklamada, operasyonda birçok askeri unsurun etkisiz hale getirildiği, Sana’da ed-Deylemi Askeri Üssü, İhtiyat Komutanlığı ve Rayme Humeyd komutanlıklarının hedef alındığı ve bu üslerdeki hava savunma sistemlerinin, uçaksavar bataryalarının ve 4 savaş jetinin etkisiz hale getirildiği kaydedilmişti.

Kaynak : AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu