İslami Haberler

Orta Afrika Müslümanları bağımsızlık ilan etti

Orta Afrika Müslümanları bağımsızlık ilan etti

Seleka Koalisyonu’nun 1’inci Başkan Yardımcısı Nureddin Adem,  yayınladığı yazılı açıklamada,“Orta Afrika’nın kuzey doğusunda Orta Afrika  Cumhuriyeti’nden ayrı, eski Cumhurbaşkanı ve Seleka lideri Michel Djotodia  başkanlığında Bangui’den 800 kilometre uzaklıktaki Vakaga bölgesinde başkenti  Birao olan bağımsız bir devlet kuruldu. Özgür ve bağımsız devletimize bağlı  geçici hükümet te teşkil edildi”ifadelerini kullandı.

“MÜSLÜMANLARIN HER KUTSALI ÇİĞNENDİ”

Açıklamada, 12 bakanın, Djotodia başkanlığında geçici hükümeti  kuracağı ve Seleka Koalisyonu’nun 1’inci Başkan Yardımcısı Nureddin Adem’in Milli  Savunma ve Ulusal Güvenlikten sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirildiği  kaydedilerek, “Planlanmış soykırım, yıkım, Müslümanların Hristiyan milislerce rehin alınması, camilere, evlere ve diğer mülklere saldırı, Anti-Balaka  militanlarının kabirleri ve mushafların kutsallığını çiğnemesi, bu ayrılığın  sebepleri arasındadır” ifadesine yer verildi.

“AMACIMIZ EL KAİDE YA DA IŞİD GİBİ OLMAK DEĞİL”

Orta Afrikalı Müslümanlar adına yapılan bağımsızlık ilanında “El-Kaide ya da Irak ve Şam İslam Devleti gibi teokratik bir devlet amacı olmadığı, Etnik ve dinsel terörizme karşı olunduğu, bağımsızlığın en önemli amacının yüzbinlerce  Müslümanın varoluş mücadelesinde etnik temizlikten korunmak ve can, mal güvenliği  sağlamak olduğu”nun altı çizildi.

Çad ve Sudan ile sınırında yer alan Vakaga bölgesinde Birao kentinin  yanısıra Ouanda Djalle, Oundja kentleri bulunuyor.

ORTA AFRİKA’YI BÖLEN SÜREÇ

2003 yılında François Bozize tarafından yapılan askeri darbenin hemen  akabinde “Birlik için Demokratik Güçler” olarak bilinen silahlı milisler  Djotodia’nın önderliğinde hükümete karşı mücadele başlatmış ve ülke  2004-2007 yılları arasında yoğun çatışmalara sahne olmuştu. Taraflar arasında  Gabon’da gerçekleşen anlaşma ile ateşkes ilan edilmiş, 2007-2011 yılları  arasında ülkede çatışma yaşanmamıştı. Ancak 2011’in son aylarında  çatışmalar tekrar başlamış ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yeni bir siyasi kriz  ortamı oluşmuştu.

Ülkenin şimdiki siyasi yapısının şekillenmesinde önemli rol  oynamış, 2003-2013 yılları arasında devlet başkanlığı görevini yürüten  François Bozize iktidarının yoğun yolsuzluk ve baskılarına karşı oluşan  Seleka Koalisyonu, ülkenin kuzey kesimlerindeki beş farklı silahlı hareketin  bir araya gelmesinden oluşmaktaydı. Ülkenin kırsal bölgelerinde oluşan bu  silahlı hareket, 2011’de bazı şehirlerin kontrolünü ele geçirdikten sonra  başkent Bangui’ya kadar gelerek Mart 2013’te yönetimi devirmişti. Bu  gruplar Eylül 2012’de Seleka ismiyle bir koalisyon oluşturmuştu.

Büyük çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Seleka Koalisyonu 2003  yılında darbe ile iş başına gelen François Bozize yönetimini devirerek bir  geçiş hükümeti kurmuştu. Devlet başkanlığı görevine Seleka  komutanlarından, daha önce Sudan’da diplomatik görev yapmış Michel Dijotodia  getirilmiş ve ülkenin 18 ay içinde seçime götürülmesi istenmişti.

Dijotodia ülkedeki ilk Müslüman devlet başkanıyken varılan  anlaşma gereği Djotodia ve Seleka üyelerinin ülkede yönetimi belirleyecek  seçimlerde aday olmaması kararlaştırılmıştı. Djotodia’nın göreve  başlamasıyla ülkede Hristiyan ve Müslümanlardan oluşan yeni hükümet iş  başına gelmişti. Başbakanlığa Hristiyan Nicolas Tiangaye getirilmişti.

Devlet Başkanı Djotodia, Eylül 2013’te Seleka Koalisyonu’nun tasfiye  edildiğini duyurmuştu.

Seleka’nın koltuğundan ettiği François Bozize ülkeyi terk ederek  önce Kamerun sonrasında ise Benin’e sığınmış, kısa sürede taraftarlarını bir  araya toplayarak Anti-Balaka ismi verilen çeteler kurmuştu. Anti-Balaka ülkedeki  Müslüman 2013 Aralığından bu yana azınlığa karşı sistematik soykırım uygulamış,  kısa sürede binlerce Müslüman saldırılarda hayatını kaybetmişti.

Ülkeye 2014 başında müdahale eden Fransa’nın sadece Müslümanları  silahsızlandırması ise Anti-Balaka milislerinin şiddet eylemlerinin artmasına  neden olmuş, Orta Afrika’daki insani kriz daha da büyümüştü.

2 milyon 200 bin sivilin yardıma ihtiyaç duyduğu belirlenmiş, 785 bin  kişi evini terk etmek zorunda kalmıştı.

Ülkedeki krize çözüm bulmak amacıyla 23 Temmuz’da Kongo’nun başkenti  Brazzaville’de taraflar arasında barış forumu düzenlenmiş ancak toplantı sonuçsuz  kalmıştı.

Djotodia, uluslararası ve bölgesel baskıların artması üzerine istifa  etmiş, yerini Bangui Belediye Başkanı Catherine Samba-Panza almıştı.  Ülkenin  geçici Cumhurbaşkanı Samba-Panza, 5 Ağustos’da Başbakan Andre Nzapayeke’nin  istifası üzerine eski Cumhurbaşkanı ve Seleka lideri Michel Djotodia’nın  kabinesinde görev yapmış danışmanı Müslüman Muhammed Kamoun’u hükümeti kurmakla  görevlendirmişti.

“CAN GÜVENLİĞİ İÇİN BAĞIMSIZLIK ŞART”

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin eski bakanlarından ve Seleka milislerinin  lideri olarak bilinen Abakar Sabonea, daha önce yaptığı açıklamada, barışın tesis  edilememesi durumunda ülkenin kuzeyindeki Müslümanların can güvenliği için tek  çözümün “bağımsızlık” olacağını belirtmişti.

4 milyon 500 bin nüfuslu Orta Afrika Cumhuriyeti’nin yüzde 50’sini  Hristiyanlar oluştururken yüzde 40’ını Animistler, yüzde 10’unu ise Müslüman  azınlık teşkil ediyor. Yaklaşık 450 bin Müslüman yoğunlukla ülkenin kuzeyindeki  merkezi Birao kenti olan Vakaga ilinde yaşıyor.

Ülkenin farklı kentlerine dağılmış Müslümanlar da Anti-Balaka  saldırılarından sonra Vakaga’ya göç etmeye başlamıştı.

ENSONHABER

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu