İslami HaberlerManşet

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş “Sabah Namazı Buluşması”nda gençler ve çocuklarla bir araya geldi

Erbaş: "İlim, irfan, bilgi ve hikmet sahibi gençler yetiştirmek istiyoruz"

Ankara Altındağ İlçe Müftülüğünce Hacıbayram Camii’nde düzenlenen “Sabah Namazı Buluşması”nda gençler ve çocuklarla bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Çocuklarımızı, gençlerimizi Kur’an’a uygun bir hayata sahip olacak özellikte yetiştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Sabah Namazı Buluşması”nda gençler ve çocuklarla bir araya geldi.

Hacıbayram Camii’nde gençler ve çocuklara sabah namazını kıldıran Prof. Dr. Erbaş, “Çocuklarımızı babalarıyla birlikte rükû ve secde ettiğini gördüğümde Cenab-ı Hakk’ın bizlere şu emri aklıma geldi: ‘Ehline namazı emret ve sen de ona devam et!” ifadesini kullandı.

Bu resim ve içerik diyanethaber.com.tr internet sitesinden alıntılanmıştır.

Kur’an-ı Kerim’in, yeryüzünde insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarması için gönderildiğini ifade eden Başkan Erbaş şunları söyledi:

Çocuklarımızı Kur’an’a uygun bir hayata sahip olacak özellikte yetiştirmemiz gerekiyor

“Daha iyi Müslüman olabilmemiz, yaratılış halimizi, o güzelliğimizi, ahsen-i takvim özelliğimizi devam ettirebilmemiz için Kur’an-ı Kerim’de Rabbimizin emirleri ve nehiyleri var. Emirlerini yerine getirmemiz; nehiylerinden, yasaklarından da uzak durmamız gerekiyor. İşte bunun için çocuklarımızı, gençlerimizi Kur’an’a uygun bir hayata sahip olacak özellikte yetiştirmemiz gerekiyor.”

Camiye çocuklarıyla gelen aileleri tebrik eden Erbaş, ailelerin çocuklarıyla, gençlerle kol kola camilere gelmelerinin, onlarla namazda birlikte saf tutmalarının güzel bir manzara olduğunu kaydetti.

İlim, irfan, bilgi ve hikmet sahibi gençlerden oluşan bir topluma sahip olmak istiyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Lokman Suresi’nde de geçen Hz. Lokman’ın çocuğuna verdiği hikmetli öğütleri hatırlatarak, “Yeryüzünde insanoğluna nasip olabilecek Peygamberlikten sonra en önemli özellik, ilim ve hikmet sahibi olmaktır. Biz gençlerimizi ve çocuklarımızı böyle yetiştirmek istiyoruz. İlim, irfan, bilgi ve hikmet sahibi olan gençlerden oluşan bir topluma sahip olmak istiyoruz. Böyle bir ümmete sahip olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu resim ve içerik diyanethaber.com.tr internet sitesinden alıntılanmıştır.

Hz. Lokman’ın (a.s.) çocuğuna verdiği, “Yavrucuğum namazı kıl, iyiliği emret. Kötülükten uzak dur. Hem kendin uzak dur hem de etrafını uzaklaştır. Başına gelen musibetlere karşı da sabret.” tavsiyelerini dile getiren Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Namaz dinin direğidir.’ Peygamber Efendimiz (s.a.s.) böyle buyuruyor. Bu açıdan çok önemlidir. Namaz, ahsen-i takvim özelliğimizi muhafaza etmenin bir yoludur. Namazla, oruçla, zekâtla, iyilikle haramlardan uzak durarak ahsen-i takvim özelliğimizi muhafaza edeceğiz. Derdimiz bu; Rabbimizin yarattığı şekliyle özelliğimizi devam ettirmek, çocuklarımızın, gençlerimizin özelliğini de devam ettirmeye gayret etmek, çalışmaktır.”

Konuşmasını çocuklar, gençler, ülkemiz ve şehitler için yaptığı duayla tamamlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, çocuklara ve gençlere çeşitli kırtasiye malzemeleri hediye etti.

Bu resim ve içerik diyanethaber.com.tr internet sitesinden alıntılanmıştır.

Kaynak: DiYANETHABER.COM.TR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu