İslami Haberler

Murat Bardakçı:Yahudiler Çanakkale’de bize karşı savaştı

Tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk’teki bugünkü köşesinde yıllardır Gazze’de soykırım uygulayan katil İsrail’in 1915’te bize karşı savaştıklarını yazdı.

“YAHUDİLER ÇANAKKALE’DE BİZE KARŞI SAVAŞTI”

Tarihin bilinmeyen bir anını gün yüzüne çıkartan Bardakçı Yahudi Katır Birliği’nin nasıl Çanakkale’de bize karşı kan döktüğünü kaleme aldı.

TUHAF ORDUNUN HİKAYESİ

Murat Bardakçı’nın köşesinden alıntılar; 

“Gazze’ye ölüm yağdıranlann dedeleri 1915’te ‘Katır Birliği’ kurup bizimle de savaşmışlardı Gazze’ye bugün ateş ve ölüm yağdıranların büyük dedeleri, Birinci Dünya Savaşı’nda bize karşı da savaşmışlardı. İşte, tarihimizin pek hatırlanmayan bir sayfası: İngilizler’in 1915’te Çanakkale Cephesi’ne gönderdikleri “Ester Bölüğü” yahut “Yahudi Katır Birliği” denen ve Yahudi gönüllülerden meydana gelen tuhaf ordunun hikayesi…

YAHUDİLER İNGİLİZ AJANIDIR

Gazze’de olup bitenler artık insanlık dışı boyutlara ulaşıp sadece bizden değil dünyanın dört bir tarafından İsrail’e tepkiler yağarken tarihimizin pek hatırlanmayan bir sayfasını, bir Yahudi ordusunun 20. yüzyılda Türkiye’ye karşı savaştığını hatırlatmak istedim… İşte 1915’te kurulan, “Yahudi Katır Bölüğü” diye bilinen ve Çanakkale Cephesinde bize karşı savaşmış olan birliğin hikâyesi: Sultan Abdülhamid’in devrilmesinin ardından, Filistin’e yerleşmiş olan göçmen Yahudilerin bazıları gizliden gizliye silah edinmeye ve İngilizler lehine casusluk yapmaya başlamışlardı.

YAHUDİ KOMİTESİ TOPLANDI

Aaron Aaronson adlı bir Yahudi’nin yönetiminde kurulan NILI (Netzah Yisrael lo Yeshaker) isimli istihbarat örgütü, İngilizlere bilgi yağdırıyordu. Türk yöneticilerinin örgüte karşı takındığı tavır olduça sert oldu; birçok Yahudi yakalanıp öldürüldü veya Mısır’ın İskenderiye şehrine göçe zorlandı ve Telaviv şehri Yahudiler’den arındırıldı. Yahudiler İskenderiye’ye taşındı. 1914 Aralık’mda, İskenderiye’deki kamplarda dörtte üçü Rus Yahudisi olan yaklaşık 12 bin göçmen toplanmıştı. 3 Mart 1915 akşamı, Cabbari Kampında Ze’ev Jabotinsky ve Joseph Trumpeldor isimli Musevilerin liderliğinde sekiz kişilik bir Yahudi komitesi toplandı ve bir “Yahudi Lejyonu” planı hazırladılar. Plan, beş kabul, iki red ve bir de çekimser oyla kabul edildi.

TÜRKLER’E KARŞI ULAŞTIRMA BİRLİĞİ KURMA KONUSUNDA İKAN ETTİ

Jabotinsky’nin 12 Mart’ta ahırdan bozma bir salonda toplanan 200 Yahudi’ye yaptığı duygulu konuşmanın ardından da bir defterden yırtılmış kâğıda İbranice yazılan yedi satırlık kararı bu defa 180 kişi imzaladı. Jabotinsky ile Trumpeldor daha sonra 1000 kişilik bir gönüllü listesi hazırlayıp Mısır’daki İngiliz birliklerinin kumandanı General Sir John Maxwell’e başvurdular. Devreye tam o sırada John H. Patterson adında bir İngiliz yarbay girdi, gönüllüleri cephelerde Türkler’e karşı kullanılacak bir ulaştırma birliği kurma konusunda ikna etti ve “Yahudi Katır Bölüğü” adını alan birlik Mısır’da, 23 Mart 1915’te, Yarbay Patterson’un komutasında göreve başladı.

ULAŞTIRMA BİRLİĞİ OLDU

Birlik 737 Yahudi asker, beş İngiliz ve sekiz de Yahudi subaydan oluşuyordu. Mensupların 562’si 17 Nisan 1915’te gemilere bindirilerek Gelibolu’ya gönderildiler 25 Nisan’da yarımadaya ayak bastılar. Askerlerin yakalarında sarı renkli Davut yıldızı motifli bir arma vardı. Bir kısmı Seddülbahir’e, diğerleri de Arıburnu’na çıkartılmıştı. Seddülbahir deki grup savaş boyunca tek ulaştırma birliği oldu ve Yahudiler yoğun ateş altında cephelere su, cephane, yiyecek ve diğer ihtiyaçları ulaştırdılar. İşin daha tuhaf tarafı, Yahudi askerlere İngilizler’in Süveyş Kanalı’ndaki çarpışmalarda Türkler’den ele geçirilen tüfeklerin verilmiş olmasıydı.

FİLİSTİN’DE GÖREV ALDI

Çanakkale’ye gönderilen Yahudiler’den 15’i öldü, 25’i yaralandı ve katır kaybı da 47 oldu. Ama, Mısır’daki mülteci kampının zor şartlarından kurtulmak için birliğe yazılmış olanlar ile Siyonist Yahudiler arasında çatışmalar çıkması üzerine Katır Birliği’nin görevine 26 Mayıs 1916’da son verildi, birliğin ismi daha sonra “Yahudi Lejyonu” yapıldı, muharip bir güç hâline getirildi ve General Allenby’nin bize karşı başlattığı Filistin harekâtında görev aldı.”

ENSONHABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu