İslami HaberlerManşet

Uluslararası İlahiyat Programında mezuniyet sevinci

Uluslararası İlâhiyat Programı kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde eğitimlerini tamamlayan öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi.

Bursa Uluslararası Murat Hüdavendigar İmam Hatip Lisesi salonunda düzenlenen mezuniyet törenine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bugün sizinle birlikte olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Renklerinizin ve dillerinizin farklılığı Allah’ın ayetlerindendir. Bu güzelliği yaşadığımız için Allah’a hamd ediyorum. Bu güzelliği yaşattığınız için sizler teşekkür ediyorum. Her birinizin alnından öpüyorum” dedi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelerek beş yıllık İlahiyat eğitimi alan yaklaşık kırk öğrencinin mezuniyet töreni için düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Hedefinizde ülkeleriniz değil alem olsun. Hedefi alem olmayan alim olamaz. Ne kadar aleme hitap ederseniz o kadar alim olursunuz, hedefiniz alim olmak olsun. Meslek hayatın gayesi olamaz. Gaye olarak kendinize aleme ışık saçacak birer alim olmayı belirleyiniz. Zamanı çok iyi değerlendirin. Allah’tan zaman içinde zaman isteyin. Zamanınızı doğru yönetiniz. Zamanınızı doğru yönetirseniz belirlediğiniz hedeflerinize ulaşırsınız. Bilginin gayesi size salih amel yaşatmak olsun. Bilgi aynı zamanda ahlak ve sorumluluktur” diye konuştu.

İslam medeniyetinde en büyük kırılma noktasının bilginin dini ve dini olmayan şekilde ayrılması olduğunu belirten Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Bizim bilgi ve medeniyet tarihimizde en büyük kırılma noktası, bilginin dini ve dini olmayan diye ayrılmasıdır…”

Bizim bilgi ve medeniyet tarihimizde en büyük kırılma noktası, bilginin dini ve dini olmayan diye ayrılmasıdır. İslam bunu kabul etmediği halde Allah’ın ayetleriyle kainatın ayetlerini birbirinden ayırmadığı halde bizim ayırmaya kalkmamız medeniyetin çöküşünü başlatmıştır. Hem akleden kalbe hem kalbi olan akla sahip olacağız. Bunu da kainatın ayetleriyle Allah’ın ayetlerini birleştirerek yapabiliriz. Din, aklı muhatap almıştır. Akıl olmazsa kişi dinen sorumlu olmaz. Aklı olmayanın dini olmaz. Hüküm ve hikmet bilgisini birlikte öğrenmemiz lazım. Sosyal bilimler, dini bilimlerin birlikteliği düşüncede insana kemal kazandırır. Tevhid dini parçalamaz birleştirir.

“Afrikalı gençler, Afrika İslam medeniyetini sizler tekrar ayağa kaldıracaksınız…”

Coğrafya sınırlarla çizilemez. Kalelerle tahkim edilemez. Öyle coğrafyalar vardır ki bedenen olmasanız dahi kalben olursunuz. Dört beş asır boyunca dünyanın muhtelif yerlerinde bulunup da dua almaya devam eden başka bir medeniyet yok. Bizim medeniyetimizde sömürü yok. Ecdadımız kimseye kötülük yapmadı. Kimsenin inançlarına dillerine müdahale etmedi. Adalet esas oldu. Bugün İslam alemi çok zor bir süreçten geçiyor. Ümmetin çocukları iki yüz yıldır cahil bırakıldı. Savaşın gölgesinde nesiller bırakıldı. Bu nesilleri kazanabilmek için çaba göstermek lazım. Dünyanın umut bağladığı coğrafyada yaşıyoruz. Siz bize çok şey kazandırıyorsunuz. Medeniyet dediğimiz şey bütün bu farklılıkların birleşmesinden neşet eder. Aramızda Afrikalı kardeşlerimizi görüyorum. Afrika İslam medeniyetini sizler ayağa kaldıracaksınız tekrar. Her kim ilme giden yola girerse Allah da ona cennete giden yolu kolaylaştırır. Denizlerdeki balıklar dahi ilim talebesine dua ederler. Ülkenin makus talihini yenme konusunda Allah hepinize ilim kudret feraset versin.

Programa, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İl Müftüsü İzani Turan ve öğrenciler katıldı.

Başkan Görmez, mezun olan öğrencilerin diplomalarını takdim etmesinin ardından öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu