İslami Haberler

İsrailli Araplar ev yıkımlarını protesto etti

Filistin bayrakları taşıyan yüzlerce kişi, Tel Aviv’deki İzak Rabin meydanında bir araya geldi. İsrail’in, “ruhsatsız olduğu” gerekçesiyle Araplara ait evleri yıkmasını protesto eden Filistinliler, bu uygulamayı kınayan pankartlar açtı.

“İsrail’in Arap Vatandaşlarını Takip Etme Komisyonu”nun çağrısı ile düzenlenen gösteriye, İsrail meclisi Knesset’te bulunan Arap partileri de destek verdi.

Rabin meydanında toplanan Filistinli protestocular, İsrail’e, “Arapların evlerini yıkma”politikalarına son vermesi çağrısında bulundu. Ev yıkımlarının bu şekilde devam etmesi halinde önümüzdeki yıllarda Araplara ait on binlerce evin yıkılmış olacağını belirten protestocular, “İsrail’in yıktığı her evin yerine bir yenisini inşa edeceklerini” söyledi.

Öte ayandan İsrail’in “ruhsatsız” oldukları iddiasıyla Araplara ait evleri yıkmasını protesto eden Filistinli esnaf kepenk kapattı. Negev, Kefr Kenna, El-Celil ve Dahmeş köylerinde Filistinlilere ait evlerin yıkılmasını protesto eden öğrenci ve öğretmenler de Filistinlilerin yaşadığı bölgelerde dersleri boykot etti.

İsrail’in 8,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık 2 milyonu, 1948 yılındaki savaş ve işgale rağmen yurtlarında kalarak İsrail vatandaşı olan Filistinlilerden oluşuyor. Tel Aviv yönetimi, İsrail vatandaşlığı alan söz konusu Filistinlileri “İsrailli Araplar” diye tanımlıyor.

Filistinliler ise İsrail’i “işgalci” olarak gördükleri için bu bölgeyi “1948 toprakları”olarak nitelendiriyor.

İsrail’in “Ruhsatsız Yapıları Denetleme Birimi”, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’nın yanı sıra, İsrail vatandaşı Arapların yaşadığı yerlerde de sık sık ev yıkımları gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz günlerde İsrail güçleri, Negev, Kefr Kenna, El-Celil ve Dahmeş köylerinde Filistinlilere ait evleri yıkmıştı.

ENSONHABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu