İslami Haberler

İsrail orayı da vurdu: Gazze elektriksiz

İsrail orayı da vurdu: Gazze elektriksiz

İsrail savaş uçakları bugün Gazze’de Hamas’ın üst düzey lideri İsmail Haniye’nin evini yerle bir ederken, Hamas’ın El Aksa televizyonunun binası da hasar gördü. Bugün vurulan hedefler arasında ayrıca bir cami ile hükümet binaları da bulunuyor.

İsrail ayrıca bugün Gazze’deki tek elektrik santralini de vurdu. Santralin 3 yakıt deposundan biri İsrail tankları tarafından vuruldu. Gazze elektrik dağıtım şirketi yetkilisi Cemal Dardasavi, bu saldırı sonucu santrali kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi. Santralin vurulması sonucu büyük yangın çıkarken, yükselen alevler uzaktan bile görülüyordu.

Dardasavi, yangın sonucu 15 işçinin içeride mahsur kaldığını aktarırken, hasarın onarılmasının aylar süreceğini kaydetti. Saldırı sonucu can kaybı konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Gazze’deki tek elektrik santrali vurulmadan önce ise saldırılar sonucu elektrik hatları zarar gördüğü için günlük sadece 3 saat elektrik sağlanıyordu.

Elektrik santraline saldırı konusunda bir yorum yapmayan İsrail ordusu sözcüsü Peter Lerner, ancak İsrail’in son saldırılarının Hamas’a baskıyı daha da artırdığını savundu.

Gece evi vurularak enkaz yığınına dönen Hamas’ın üst düzey lideri İsmail Haniye ise “taşları yıkmanın azimlerini kıramayacağını” belirtti. Haniye ayrıca saldırı sırasında evde kimse olmadığını ve hiç kimsenin de zarar görmediğini aktardı.

Bu arada Gazze Sağlık Bakanlığı yetkilisi Eşref El Kidra, 8 Temmuz’da başlayan İsrail’in Gazze’ye hava saldırıları ve kara harekatı sonucu bin 110’dan fazla Filistinlinin öldüğünü ve yaralı sayısının da 6 bin 500’ü geçtiğini söyledi. BM ise ölenlerin yüzde 75’inin sivil olduğunu aktarıyor.

İsrail’in ise 53 askeri ölürken, biri Taylanbdlı işçi 2 sivil hayatını kaybetti.

Uluslararası ateşkes çağrıları yenilenirken, İsrail tanklarının ağır bombardımanı altındaki sınır bölgelerinden binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Ateşkes çağrıları ise henüz bir sonuca ulaşmadı.

GAZZE’DE 100’DEN FAZLA ŞEHİT CESEDİ HASTANELERE GETİRİLDİ

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında hayatını kaybeden 100’den fazla şehidin cesedi hastanelere getirildi.

Gazze’de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden 100’den fazla kişiye ait naaşların hastanelere getirildiğini belirtti.

Kaynak: Ajanslar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu