16 Kasım Cuma 2018 / 8 Rebiü'l-Evvel 1440

Yemen’deki çatışmalar devam ediyor

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy ver)
Loading...
yemen-catismalar.jpg

Yemen’deki çatışmalar iç savaşa dönüşüyor. BM’den “Suriye, Irak ve Libya’daki senaryo aynen tekrarlanabilir” uyarısı geldi. Şii Husi milislerin, güneydeki Aden’e ilerleyişi ise sürüyor

Şii Husi milislerle devrik Devlet Başkanı Abdurabbi Mansur Hadi’ye bağlı hükümet güçleri arasındaki çatışmaların ülkeyi bölünmenin eşiğine getirdiği Yemen’de, gerginlik, iç savaş boyutuna dönüşmeye başladı. Kuzey ve güneyde iki ayrı fiili yönetimin oluştuğu ülkede, İran’ın desteklediği Husilerin etkinlik sahası da gittikçe genişliyor. Başkent Sana’yı eylül ayından bu yana kontrol altında tutan Husiler, önceki gün de ülkenin üçüncü büyük kenti Taiz’i ele geçirmişti. Yemen’deki durumla ilgili, dün Birleşmiş Milletler’den (BM) çok ciddi bir uyarı geldi. Taraflar arasındaki müzakerelere BM adına arabulucu olarak katılan Cemal Benömer, Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesine yaptığı sunumda, ülkenin iç savaşın eşiğine geldiğini kaydetti. “Yemen’de kolaylıkla Suriye, Irak ve Libya’da yaşanan senaryo gerçekleşebilir” diyen Benömer, Abdurabbi Mansur Hadi’nin gücünün, ülkeyi Husilerden kurtarmaya yetmeyeceğini vurguladı. Taraflardan herhangi birinin diğeri üzerinde kontrol kurmaya çalışma halinin, ülkedeki iç savaş durumunu daha da şiddetlendireceğini belirten Temsilci Cemal Benömer, BM’yi, Yemen krizinin sona erdirilmesi için etkin şekilde devreye girmeye çağırdı. İngiltere’nin BM Temsilcisi Mark Lyall de, “Yemen’i kurtarmak için atacağımız herhangi bir adım varsa, elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

SALİH DE DEVREDE
Arap Baharı sürecinde devrilerek, koltuğunu yardımcısı Abdurabbi Mansur Hadi’ye bırakmak zorunda kalan eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in, Şii Husi militanlarla ittifak içinde olduğu biliniyor. Başkent Sana’nın zapt edilmesi sürecinde birlikte hareket eden Husi ve Salih güçleri, dün Taiz kentinden, Hadi’nin bulunduğu Aden’e doğru başlattıkları operasyonu da ortaklaşa sürdürüyor.

SABAH

Bu yazıyı paylaşın.

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 2005-2018 www.islamiyet.gen.tr All rights reserved.
Bu sitede yer alan bilgileri kaynak göstererek yayımlayabilirsiniz.
Yukarı