11 Aralık Salı 2018 / 3 Rebiü'l-Ahir 1440

İsrail eski Hükümet Sözcüsü: O dur derse İsrail durur!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy ver)
Loading...

İsrail eski Hükümet Sözcüsü Uri Dromi Gazze’ye başlatılan kara harekatıyla ilgili, ”John Kerry ‘dur’ derse İsrail durur” dedi.

 

Dromi, BBC Türkçe’den Beril Eski’ye bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. İşte o çarpıcı röportajdan bir bölüm:
 
Uri Dromi‘ye lafı uzatmadan soruyu soruyorum, harekât ne zaman duracak? Cevabı, sorum kadar doğrudan oluyor: Kerry ne zaman dur derse, o zaman dururuz!
Dromi’yle aramızdaki bu konuşma, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İsrail‘e gelmeden bir gün önce gerçekleşiyor. Ertesi gün geleceğini hatırlattığımda, Kerry’nin aslında Katar, Türkiye, Mısır ve İsrail arasında bir iletişim kurmaya çalışacağını söylüyor. Öyle anlaşılıyor ki İsrail, Kerry’den ateşkese dair bir adım beklemiyor.
 
REAGAN FOTOĞRAFI GÖRÜNCE
 
Ve yaşadığı bir olayı anlatıyor:
 
“Lübnan iç savaşına İsrail müdahalesi sırasında yaralandığı iddia edilen bir çocuk fotoğrafı ABD Başkanı Ronald Reagan’a ulaşmış. Reagan bizi aradı ve ‘durun’ dedi. Biz de hemen durduk. Gerçi sonra fotoğrafın başka birine ait olduğu ve 2-3 sene önceki bir çatışmadan olduğu ortaya çıktı.”
 
Filistin Barış Koalisyonu Başkanı Nidal Fuqaha da, ABD’nin ateşkes konusunda isteksiz olduğu konusunda Dromi’yle hemfikir: “ABD İsrail’e ‘Bizden bir şey bekleme’ diyor. Bu yaklaşımın değişmesi lazım.”
 
Muhalefette yer alan İşçi Partisi milletvekili Ömer Barlev de ateşkesin yakın olmadığını ifade ediyor. Barlev, “Tünellerin yok edilmesi için kara harekâtı çok daha erken başlatılmalıydı. Tünellerinin çoğunun imhasının en az 5-6 gün alabileceği belirtiliyor” diyor. Barlev’e göre tüneller yok edilmeden kara harekâtının bitmesi pek mümkün değil.

 

HABER7

Bu yazıyı paylaşın.

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 2005-2018 www.islamiyet.gen.tr All rights reserved.
Bu sitede yer alan bilgileri kaynak göstererek yayımlayabilirsiniz.
Yukarı