İslami Haberler

İsrail eski Hükümet Sözcüsü: O dur derse İsrail durur!

İsrail eski Hükümet Sözcüsü Uri Dromi Gazze’ye başlatılan kara harekatıyla ilgili, ”John Kerry ‘dur’ derse İsrail durur” dedi.

 

Dromi, BBC Türkçe’den Beril Eski’ye bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. İşte o çarpıcı röportajdan bir bölüm:
 
Uri Dromi‘ye lafı uzatmadan soruyu soruyorum, harekât ne zaman duracak? Cevabı, sorum kadar doğrudan oluyor: Kerry ne zaman dur derse, o zaman dururuz!
Dromi’yle aramızdaki bu konuşma, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İsrail‘e gelmeden bir gün önce gerçekleşiyor. Ertesi gün geleceğini hatırlattığımda, Kerry’nin aslında Katar, Türkiye, Mısır ve İsrail arasında bir iletişim kurmaya çalışacağını söylüyor. Öyle anlaşılıyor ki İsrail, Kerry’den ateşkese dair bir adım beklemiyor.
 
REAGAN FOTOĞRAFI GÖRÜNCE
 
Ve yaşadığı bir olayı anlatıyor:
 
“Lübnan iç savaşına İsrail müdahalesi sırasında yaralandığı iddia edilen bir çocuk fotoğrafı ABD Başkanı Ronald Reagan’a ulaşmış. Reagan bizi aradı ve ‘durun’ dedi. Biz de hemen durduk. Gerçi sonra fotoğrafın başka birine ait olduğu ve 2-3 sene önceki bir çatışmadan olduğu ortaya çıktı.”
 
Filistin Barış Koalisyonu Başkanı Nidal Fuqaha da, ABD’nin ateşkes konusunda isteksiz olduğu konusunda Dromi’yle hemfikir: “ABD İsrail’e ‘Bizden bir şey bekleme’ diyor. Bu yaklaşımın değişmesi lazım.”
 
Muhalefette yer alan İşçi Partisi milletvekili Ömer Barlev de ateşkesin yakın olmadığını ifade ediyor. Barlev, “Tünellerin yok edilmesi için kara harekâtı çok daha erken başlatılmalıydı. Tünellerinin çoğunun imhasının en az 5-6 gün alabileceği belirtiliyor” diyor. Barlev’e göre tüneller yok edilmeden kara harekâtının bitmesi pek mümkün değil.

 

HABER7

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu