İslami HaberlerManşet

Regaib Kandili tüm yurtta dualarla idrak edildi

Ramazan ayının habercisi, üç ayların ilk kandil gecesi olan mübarek Regaib Kandili tüm yurtta dualarla idrak edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Edirne’de Selimiye Camiinde düzenlenen ‘Kandil Özel Programı’na Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez katıldı.

Türkiye’nin ünlü hafızlarından Kur’an-ı Kerim tilavetleri, meşhur mevlithanların icrasıyla Mevlitten bölümler, Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf korosunun seslendirdiği ilahiler ve yapılan dualarla idrak edilen gecede konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, tüm İslam aleminin Regaib Kandilini kutlayarak, “Regaib Kandilimiz mübarek olsun. Bizleri üç ayların rahmet iklimine kavuşturan Allah’a hamd olsun. Bizleri bu mübarek gecede ulu mabedimiz Selimiye’nin altında aynı aşkla, aynı imanla bir araya getiren Allah’a hamd olsun” dedi.

Hz. Peygamberin bu mevsimler geldiğinde yaptığı, ‘Allah’ım, Recep ve Şaban ayını bizlere mübarek eyle ve bizleri Ramazan ayına kavuştur’ duasını hatırlatan Başkan Görmez, “Bizler de öyle dua edelim; Rabbimiz, İslam ümmeti olarak bizlere Recep ve Şaban ayını mübarek eyle. Bizi biz kılan bütün değerlerle bizi aziz eyle ve işlediğimiz bütün kötülükleri arkamızda bırakmış olarak Ramazan-ı Şerif’e, Kur’an ayına kavuşmayı bizlere nasip eyle” diye niyazda bulundu.

Regaib Kandilinin İslam tarihindeki bazı gün ve geceler gibi herhangi bir hadisenin sene-i devriyesi olmadığını, Regaib Kandilinin üç ayların habercisi, Ramazan ayının müjdecisi ve tarih boyunca idrak edilegelmiş ve bizlere tarihten miras kalan kutlu bir gece olduğuna değinen Başkan Görmez, Selimiye Camiini dolduran cemaate hitaben şöyle konuştu;

“Regaib Kandili tarih boyunca idrak edilmiş ve bizlere miras bırakılmış kutlu bir gecedir…”

Bu gece Regaib Kandili. Regaib Kandili diğer bazı gün ve geceler gibi İslam tarihinde herhangi bir hadisenin sene-i devriyesi değildir. Regaib Kandili bizleri mübarek üç aylara kavuşturan ve Ramazanın müjdecisi bir gece olarak tarih boyunca mümin topluluklar olarak kutlanmış ve idrak edilmiştir. Allah Resulü, ‘Müslümanların hep birlikte güzel gördükleri şey, Allah katında da güzeldir’ buyurmuşlardır. Bu güzelliği tarih boyunca ecdadımız yaşatmış ve kıyamet sabahına kadar da bizlere emanet etmiştir.

Regaib, dizginleyemediğimiz arzuların, gem vuramadığımız isteklerimizin, güç yetiremediğimiz tutkularımızın muhasebesini yapmak için bize fırsat olarak verilmiştir…”

Regaib, ‘arzu’, ‘istek’, ’emel’ ve ‘tutku’ manasına gelen ‘rağbet’ kelimesinin çoğuludur. Regaib denilmesinin sebebi, dizginleyemediğimiz arzuları, gem vuramadığımız isteklerimizi, güç yetiremediğimiz tutkularımızı, emellerimizin muhasebesini yapmak için bize fırsat olarak verildiğinden dolayı bu geceye Regaib Gecesi denilmiştir.

“Rağbetiniz Rabbinize olsun…”

Az önce Kur’an-ı Hakim’i okuyan hafız kardeşimiz bize Kuran’dan iki sure okudu. Duha ve inşirah suresi. Her iki sure ‘zorluk yılları’ olarak tarihimize geçen zamanlarda Resul’ü Ekrem’e ve onun nezdinde bütün Müslümanlara bir müjde olarak nazil olmuştur. İkinci okunan surenin sonunda Regaib kelimesine işaret eden bir kelime vardır. ‘Rağbetiniz rabbinize olsun. İsteklerinizi, emellerinizi, arzularınızı, tutkularınızı gözden geçirin. Rabbinizin rızası dışına çıkmayın.’ Surenin adı inşirah suresi. Kalplerimiz inşirah bulsun diye pek çok zaman bu sureyi okuyorsunuz. Gönül sıkıştığı zaman, göğüsler daraldığı zaman, insan bunaldığı zaman inşiraha ihtiyaç duyar. O darlığı, o zorluğu, o bunalımı ortadan kaldırmak için zaman zaman okuduğumuz bir sure. Çünkü inşirah suresi bize her türlü bunalımdan, göğüs darlığından nasıl kurtulacağımızı öğretiyor. Belimizi büken ağır yüklerden nasıl kurtulacağımızı öğretiyor. İnşirah suresi bize, şanımızı nasıl yüceltiriz, nasıl aziz bir ümmet oluruz rabbimizin katında bunun yolunu öğretiyor. Çünkü inşirah suresi zorlukların üstesinden nasıl geleceğimizi, zorlukları kolaylığa nasıl dönüştüreceğimizi öğreten bir suredir.

“İstekleriniz, emelleriniz sadece rabbin rızası olsun. Rabbin rızası da insanlığa faydalı olan işlerdedir…”

Daralan göğüslerinizi açmak istiyor musunuz? Her türlü bunalımdan kurtularak kalbinizi sevinçle doldurmak istiyor musunuz? Belinizi büken ağır yüklerden kurtulmak istiyor musunuz? Şair diyor ki; ‘İlahi o ne büyük bir nimettir. İmansız paslı yürek sinede yüktür’ bu yükten kurtulmak, şanınızı yüceltmek istiyor musunuz? Öyleyse iki şey yapın. Hangi gaye için yaratıldıysanız onun için çalışın, gayret gösterin, üretin. Öyleyse hayatında boşluk olmasın. Bir iş bittiği zaman hemen öbür işe başla. Çalış. Hayatın boşa geçmesin. Hz. Peygamber, ‘Kıyamet günü insanoğlu beş şeyden sorulmadıkça adımını atamaz’ buyuruyor. Ömrünü nerede tükettiği, gençliğini nerede tükettiği, malını nereden kazandığı ve nereye harcadığı, ilminle ne amel ettiği. İşte bütün bunları sağlamak için çalışmak ve Allah için çaba göstermek gerekiyor. Rağbetiniz rabbinize olsun. İstekleriniz, arzularınız, emelleriniz sadece rabbin rızası olsun. Rabbin rızası bütün insanlığa faydalı olan işlerdedir. Hak, adalet, iyilik, erdem uğruna yapılan işlerdedir.

“Allah, bu Regaib Kandili hürmetine, üç aylar hürmetine, Ramazan-ı Şerif hürmetine İslam alemine inşirah versin…”

İslam alemi inşirahı unuttu. Bütün göğüsler daraldığı, bunaldığı için inşirahtan uzaklaştık. Yüce rabbimiz, bu Regaib Kandili hürmetine, üç aylar hürmetine, Ramazan-ı Şerif hürmetine İslam alemine inşirah versin. İslam ümmetini yeniden aziz bir ümmet eylesin. Regaib Kandiliniz mübarek olsun. Rağbetiniz sadece rabbinize olsun. Zorlarınız kolay olsun. Sinemizdeki ağır yüklerden kurtularak gerçek özgürlüğe kavuşmayı Allah bizlere lütfetsin. Göğüsleriniz inşirah bulsun.

Regaib Kandili kardeşlik şölenine dönüştü…

Regaib kandili dolayısıyla Batı Trakya ve Balkanlar’dan soydaş ve Müslümanlar Selimiye Camiine gelerek Regaib Kandilini Edirnelilerle birlikte idrak etti. İskeçe, Gümülcine, Sofya, Filipe, Romanya başta olmak üzere çok sayıda soydaş seçilmiş Müftüleriyle birlikte Edirne’ye gelerek Regaib Kandili Özel Programı’na katıldı.

Regaib Kandilini Selimiye Camiinde idrak etmek isteyen binlerce vatandaş da Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, İstanbul gibi çevre il ve ilçelerden gelerek geceyi Selimiye Camiinde geçirdiler.

Programın öncesinde Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Balkanlar’dan gelen soydaşlarla bir araya gelerek sohbet etti. Ardından Regaib Kandili için Selimiye’ye geçen Başkan Görmez, camiye gelenlere sıcak çorba ve şerbet ikram etti.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu