Manşet

Diyanetin yeni radyosu, Hz. Muhammed’i anlatacak

Diyanet İşleri Başkanlığınca kurulan ve her yönüyle Hz. Muhammed’in hayatını anlatacak radyo, kısa süre içinde yayın hayatına başlayacak.

Diyanet Radyo çatısı altında kurulma aşaması tamamlanan radyoya, Risalet Radyo ismi verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Yüksel Salman, yaptığı açıklamada, başkanlığın halen iki radyosu bulunduğunu söyledi.

Salman, 2013’te Diyanet Radyo’nun, 2015’te de Kur’an Radyo’nun yayına başladığını hatırlatarak, “Nasip olursa Risalet Radyo’nun açılışını nisan ayında yapacağız.” dedi.

Diyanet Radyo’nun başarısını iki yıldır “Radyo Akademileri Ödülü” alarak ortaya koyduğunu ifade eden Salman, Risalet Radyo’da Hz. Peygamber’in hayatının işleneceğini vurgulayarak O’nun hayatının bütün insanlık için örnek olduğunu belirtti.

Salman, sağlıklı dini bilginin insanlara verilmediği taktirde problemler yaşanabileceğini dile getirerek, “Bugün İslam dünyasında, din alanında yaşanan problemlerin önemli bir kısmı, dinin sağlıklı olarak aktarılamamasından, İslam’ın ana ilkelerinin, prensiplerinin iyi anlaşılamamasından ve aktarılamamasından kaynaklanıyor.” dedi.

Bu alandaki din istismarının ve yanlış din algısının önemli bölümünün Hz. Peygamber’in sünneti ve yaşantısıyla ilgili konular olduğunu belirten Salman, Diyanet İşleri Başkanlığının temel misyonunun toplumu din konusunda aydınlatmak olduğunu ve Risalet Radyo’nun sünneti, asrı saadeti bugüne taşıyacağını ifade etti.

“Programlar, Hz. Peygamberi daha iyi anlamaya yönelik”

Diyanet Radyo Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Cihat, Risalet Radyo hakkında şöyle konuştu: “Risalet dememizin sebebi Hz. Peygamber’in risaletinin başladığı andan itibaren vefatına kadar geçen süreyi işlemek, o sürede her ne olmuşsa, hatta daha öncesinde başlayarak, Hz. Peygamber’in doğumu, hatta ‘Fil vakası’ndan başlayarak devam eden İslam tarihi sürecini Hz. Peygamber’in vefatına kadar olan süreci anlatabilmek. Bunun için de Hz. Peygamber’in ümmeti için sonsuz olan hadisler yer alıyor, Hz. Peygamber’in hayatında yaşamış olduğu sünnetleri insanlara aktarmak, anlatmak yer alıyor. Onun dışında Hz. Peygamber’in bir beşer olarak, bir insan olarak gönderilmiş bir peygamber, aynı zamanda gönderilmiş son peygamber ve O’nun hayatının her yönünü işlediğimiz, hüznüyle, sevinciyle, mutluluğuyla, huzuruyla ve sıkıntılarıyla her haliyle işlediğimiz bir dönemi anlattığımız bir program tarzı da var. Onun dışında gazaları, seferleri, Müslümanların hicreti, yaşam biçimleri, sosyal hayatları, cahiliye devrinde Mekke’deki yaşam, tüm risalet dönemleri. Yaklaşık 25 civarı program formatımız var.”

Programların Hz. Peygamber’i daha iyi anlamaya yönelik hazırlandığını belirten Cihat, buna ihtiyaç olunan bir zamandan geçildiğini ifade etti.

İlk etapta 35 ilde yayına başlayacaklarını dile getiren Cihat, radyonun ileriki yıllarda tüm Türkiye’yi kapsayacağını, mobil uygulama ve internet üzerinden de Risalet Radyo’nun dinlenebileceğini söyledi.

Hz. Peygamber dönemini anlatan radyo tiyatrosu

Risalet Radyo vesilesiyle “Risalet” isimli büyük bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten Cihat, “Yaklaşık 300 bölümlük, Hz. Peygamber dönemini anlatan radyo tiyatrosu yapıyoruz. Alanında çok uzman ve profesyonel seslerle o dönemi, sadece görseli olmayan bir sinema filmi gibi efektleriyle sesleriyle o dönemin anlatıldığı 300 bölümlük dev bir eser yapıyoruz.” dedi.

Cihat, bunun dünyada örneği bulunmadığını dile getirerek, radyo tiyatrosunun yazımının tamamlanmak üzere olduğunu, tamamladıktan sonra da çekimlerinin başlayacağını kaydetti.

 

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu