İslami HaberlerManşet

TBMM’de, 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı düzenlendi

FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yılı dolayısıyla TBMM’de anma programı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakanlar, şehit yakınlarıyla gaziler ve on binlerce vatandaşın katıldığı anma programında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez dua etti.

Türkiye’nin bütün camilerinden olduğu gibi Ankara’da da 00.13’te okunan salâlarla, Ankara’da, Ulus’taki Birinci Meclis Binası’ndan TBMM’ye kadar yapılan “Milli Birlik Yürüyüşü”nün ardından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan ‘15 Temmuz Şehitleri Anma Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “15 Temmuz gecesi şehit olan tüm kardeşlerime Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. O gece yaralanarak gazilikle şereflenen tüm kardeşlerimize sıhhat ve afiyet temenni ediyorum” dedi.

“Türk milleti 15 Temmuz’da herhangi bir topluluk değil, kelimenin tam anlamıyla millet olduğunu, hem de nasıl bir millet olduğunu tüm dünyaya göstermiştir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaşadığı ülke, mensubu olduğu millet, özellikle de gençler konusunda ümitsizliğe düşmüş olanlar vardı. 15 Temmuz gecesi hep beraber gördük ki küllerin altında kor bir ateş yanıyor. Vakti, saati geldiğinde o kor ateş istiklaline ve istikbaline el uzatan herkesi yakıp kül eden bir aleve dönüşüyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan…

TBMM’de düzenlenen anma programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi;

Can pazarının ortasında dahi zalimle mazlumu ayırt etme konusunda hassasiyet gösteren bir başka millet yoktur…”

Can pazarının ortasında dahi zalimle mazlumu ayırt etme konusunda dünyanın her köşesinde adaletin sembolü olarak kullanılan o gözleri bağlı mitoloji heykelini utandıracak hassasiyet gösteren bir başka millet yoktur. Böyle bir milletin mensubu olduğum, böyle bir ülkenin evladı olduğum için her zaman Rabbime hamd ediyorum.

“Türk milleti, 15 Temmuz’da kelimenin tam anlamıyla millet olduğunu, hem de nasıl bir millet olduğunu tüm dünyaya gösterdi…”

Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinde darbecilerin karşısına dikilerek ihanet girişimine geçit vermeyen milletin her bir ferdine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Türk milleti 15 Temmuz’da kelimenin tam anlamıyla millet olduğunu, hem de nasıl bir millet olduğunu tüm dünyaya gösterdi.

Yaşadığı ülke, mensubu olduğu millet, özellikle de gençler konusunda ümitsizliğe düşmüş olanlar vardı. 15 Temmuz gecesi hep beraber gördük ki küllerin altında kor bir ateş yanıyor, vakti saati geldiğinde o kor ateş istiklaline ve istikbaline el uzatan herkesi yakıp kül eden bir aleve dönüşüyor. Bir asır önce 7 düvelin bir araya gelip, tüm gücüyle yüklendiği Çanakkale’de herkesi şaşırtan bir zafere imza atmıştık. 15 Temmuz’da da 7 düveli arkasına alan bir ihanet çetesinin 40 yıllık planını 20 saate kalmadan bozarak tarihimize yeni bir zaferi nakşettik.

“Türk milleti, 15 Temmuz’da ordulaşmış bir ihanet çetesine karşı yüreğindeki imanı ve çıplak eliyle bir mücadele verdi…”

Savaşlar, ordular arasında olur. Türk milleti, 15 Temmuz’da ordulaşmış bir ihanet çetesine karşı yüreğindeki imanı ve çıplak eliyle bir mücadele verdi. Benim milletimin elinde silah mı vardı? Benim milletim o alçaklara, o hainlere karşı silahla mı yürüdü? Benim milletim bayrağıyla ve yüreğindeki imanıyla yürüdü. Dünyada bunun başka bir örneği yok. Kurşunu göğsünde durduran bir başka millet de yok.

“Tankı yumrukla durduran bir başka millet yok…”

Tankı yumrukla durduran bir başka millet yoktur. Tankın egzozunun içine fanilasını, tişörtünü sokmak suretiyle onu durduran bir başka zekâ da yoktur. Uçağı, helikopteri yakalamak için hamle yapan bir başka millet yoktur. Ölümün üzerine böylesine cesaretle giden bir başka millet yoktur. Can pazarının ortasında dahi zalimle mazlumu ayırt etme konusunda dünyanın her köşesinde adaletin sembolü olarak kullanılan o gözleri bağlı mitoloji heykelini utandıracak hassasiyet gösteren bir başka millet yoktur. Böyle bir milletin mensubu olduğum, böyle bir ülkenin evladı olduğum için her zaman Rabb’ime hamd ediyorum.

“TBMM, milletvekillerimiz ve milletimizle birlikte dualarla, salavatlarla, tekbirlerle açılmıştı. 15 Temmuz’da da aynı şekilde dualarla, tekbirlerle müdafaa edilmiştir…”

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 tarihinde milletvekillerimiz ve milletimizle birlikte dualarla, salavatlarla, tekbirlerle açılmıştı. Aradan 96 yıl geçtikten sonra 15 Temmuz 2016 tarihinde de Türkiye Büyük Millet Meclisi, yine milletvekillerimiz ve milletimiz tarafından aynı şekilde dualarla, tekbirlerle müdafaa edilmiştir.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman…

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, geçen yıl bu gece tarihin kaydettiği en büyük ihanetle karşı karşıya kalındığını, o gece Türk milletinin yılmadığını, yorulmadığını gece boyunca mücadele ettiğini ifade ederek, “Ruh hastası bir şizofrenin, bir vatan haininin 40 yıllık işgal planını çöpe attık. FETÖ’ye mensup hainlere, onların işbirlikçilerine, sırtlarını dayadıkları yurt dışı odaklara tek yürek olduğumuzu ve bizi yenemeyeceklerini göstermek için yine meydanlardayız. Türkiye’de bir daha herhangi bir darbeye, kalkışmaya kimse cesaret edemeyecek” dedi.

Türk milletinin zaferlerle dolu şanlı bir geçmişinin bulunduğunu anlatan TBMM Başkanı Kahraman, toprağın basılan her karışında milyonlarca şehidin yattığının idrakinde olduklarını bildirdi.

Kahraman, konuşmasına şöyle devam etti;

“Bugün yurdumuz parçalanmadıysa şehit ve gazilerimiz sayesindedir…”

Bugün yurdumuz parçalanmadıysa, Suriye, Irak ve benzeri ülkeler gibi olmadıysa şehit ve gazilerimiz sayesindedir. Hepsine minnet borçluyuz, Allah onlardan razı olsun. Geçen yıl bir ay süreyle nöbet tuttuğumuz meydanlar bugün yine doldu. Hürriyetimize ve bağımsızlığımıza, birlik ve beraberliğimize karşı yapılan ihaneti unutmadığımızı ve unutturmayacağımızı hep birlikte dile getirdik. Bu gece de nöbetteyiz. Göğsünde imanıyla, siyasi görüş ve inanç farkı gözetmeksizin ay yıldızlı bayrağı eline alarak, muhterem Cumhurbaşkanımızın formüle ettiği vazgeçilmez ana görüşümüzü tekraren haykırıyoruz; tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet. İzzetimizi kaybetmemek ve haysiyetimizi korumak için her güçlüğe katlanırız. Bizler değerlerimizle yaşarız.

“Camilerin minarelerinden okunan salâlara kulak vererek densizlere, hadsizlere hadlerini bildirdik…”

Menfaat için hiçbir zaman bükülmeyiz, istiklal ve istikbalimizi feda etmeyiz. Türk milleti değerleriyle yaşar. Vatan, millet, bayrak, Kur’an, iman, ezan, hürriyet, istiklal namusumuzdur, şerefimizdir. Değerlerimize uzanan elleri kırarız, dilleri keseriz, canları yok ederiz. Aziz milletim, 15 Temmuz 2016’da hep birlikte, büyük bir imtihan verdik. Cumhurbaşkanımız ve başkomutanımız muhterem Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak vererek hainlere karşı hep birlikte ‘alçaklar’ diye haykırarak meydanları doldurduk. Milletin iradesinin tecelli ettiği TBMM Genel Kurulu’nu toplayıp ‘ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım/hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım. Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım/yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım’ diyerek atılan bombalardan, sıkılan kurşunlardan korkmadığımızı milletvekillerimizle birlikte haykırdık. Camilerin kışlamız, minarelerin süngümüz olduğunu o gece tekrar gösterdik. Camilerin minarelerinden okunan salalara kulak vererek densizlere, hadsizlere hadlerini bildirdik.

“Bilinmelidir ki bu millete yapılan hiçbir kötülük muhakkak ki hainlerin yanına kar kalmayacaktır…”

Bilinmelidir ki bu millete yapılan hiçbir kötülük muhakkak ki hainlerin yanına kar kalmayacaktır. Aziz milletim, TBMM olarak teröre karşı haklı ve kararlı mücadelemizde üzerimize düşeni layıkıyla yapmanın gayreti içerisindeyiz. Vatanımızın tekliğine, milletimizin büyüklüğüne karşı hassasiyetimizi her zaman muhafaza edeceğiz, koruyacağız. Milletimizden aldığımız vekalet görevini sadakatle sürdürmeye devam edeceğiz. Şehitlerimizin ruhunu muazzep etmeyecek ve milletimizin şeref ve hassasiyetini korumak için mücadelemizde en küçük bir tereddüt göstermeyeceğiz.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den dua…

Anma programında dua eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, binlerce vatandaşın eşlik ettiği duasında şu ifadelere yer verdi;

“15 Temmuz gecesi, millet olarak her türlü ihanete karşı kıyama durduk, kıyamımızı mübarek eyle Allah’ım…”

Ey bizleri yoktan var eden Rabbimiz, kudreti, rahmeti ve inayetiyle bütün varlığı kuşatan Allah’ımız. Yüce Hâlıkımız, Rauf, Rahim ve Rahmanımız, zor günlerde büyük imdadımız olan Allah’ım!

Bu gece millet olarak, şerre, kötülüğe, fitneye, fesada ve her türlü ihanete karşı kıyama durduk, kıyamımızı mübarek eyle Allah’ım.

Bize nefes, bize toprak, bize iman, bize vatan bahşeden Yüce Mevla’mız!  Senden başka kimseye rükûya eğilmeyi bu milletin hiçbir ferdine nasip etme Allah’ım.

Ey bizim yegâne mabudumuz, biz sadece sana kulluk ederiz. Tarih boyunca istiklaline sevdalı olan bu aziz milletin, aziz Türk milletinin hiçbir ferdini senden başkasına kul ve köle eyleme Allah’ım.

Ey bizim yegâne muinimiz, sadece senden yardım dileriz. Senden başkasına bizi muhtaç eyleme Allah’ım.

“Gazi Meclisin önünde milletçe, devletçe şühedanın sesi, bayrağın gölgesi, vatanın aziz nefesiyle sana duaya durduk duamızı kabul eyle Allah’ım…”

Ey hidayet ve istikametin yegâne sahibi, kıyamet sabahına kadar bu aziz milleti hidayetten ve istikametten ayırma ya Rabbi.

Allah’ım geçen sene bugün, bu aziz millete ihanete teşebbüs eden, gazaba uğramışların yolundan bizleri uzak eyle Allah’ım. Dalalete düşenlerden eyleme Allah’ım.

Ey Rabbimiz, tam bir sene önce bu vakitte müstevlilerin emrinde olan hainlerin hunharca saldırısına uğrayan bu Gazi Meclisin önünde milletçe, devletçe şühedanın sesi, bayrağın gölgesi, vatanın aziz nefesiyle sana duaya durduk duamızı kabul eyle Allah’ım.

Dualar ve tekbirlerle açılan Gazi Meclisimizi, o duaların bereketinden ayırma ya Rabbi. O tekbirlerin azametinden bir an bile mahrum eyleme Allah’ım. Her türlü dâhili ve harici düşmanların şerrinden daima muhafaza eyle Allah’ım! Milletimizin istikbali için rızaya uygun kararlar almayı daima nasip eyle Allah’ım.

“Gazi Meclisimize bir daha böyle ihanetler, böyle acılar yaşatma Allah’ım…”

Ey yegâne koruyucumuz olan Rabbimiz, millet irademizin, birlik ve beraberliğimizin timsali olan Gazi Meclisimize bir daha böyle ihanetler, böyle acılar yaşatma Allah’ım! Milletimizi hıfzu emanetinden kıyamet sabahına kadar ayırma Allah’ım.

Ya İlahi! Geçmişten bugüne vatanını, bayrağını, dinini, istiklalini en muazzez varlığı bilen, 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğu onurlu duruşuyla nesiller boyu şükran ve minnetle yâd edilecek olan aziz milletimizi mahzun etme Allah’ım!

“Vatanına ve istiklaline sahip çıkan, hukukuna kastetmek üzere planlanan bu hain kalkışmaya ‘dur’ diyen bu necip millete asla zeval verme Allah’ım…”

Ecdadından aldığı kutsi mirasa, vatanına ve istiklaline sahip çıkan, hukukuna kastetmek, izzet ve onuruna halel getirmek, şeref ve haysiyetini ayaklar altına almak üzere planlanan bu saldırı karşısında Malazgirt ruhuyla, Çanakkale ruhuyla, Dumlupınar ruhuyla yekvücut olan, göğsünü siper ederek bu hain kalkışmaya ‘dur’ diyen bu necip millete asla zeval verme Allah’ım! Milli iradenin çiğnenmesine, hukukunun paymal edilmesine izin vermeyen vatanperver ve hürriyetperver milletimizi her türlü bela ve musibetten sen muhafaza eyle Ya Rabbi!

“Zulme ve ihanete karşı direnirken bütün insanlığa asil bir direniş ahlakı gösteren aziz milletimizi daima muzaffer eyle Allah’ım…”

Allah’ım, fecre yakın duaların icabet bulduğu vakitteyiz. Zulme ve ihanete karşı direnen ve direnirken bütün insanlığa asil bir direniş ahlakı gösteren aziz milletimizi daima muzaffer eyle Allah’ım! İslam’ın ahlakından, adaletinden, rahmetinden bir an ayırma Allah’ım!

Bizimle birlikte mağdurların, mazlumların ve muhacirlerin de ümidini toprağa gömmeğe çalışanlara fırsat verme Allah’ım!

O gece secdelere kapanıp bizimle birlikte ağlayan dünyadaki bütün mazlumların hürmetine sen bu aziz milleti ilelebet payidar eyle Allah’ım.

Afrika’nın en öbür ucunda, ‘Ya Rab, bizi kimsesiz bırakma. İslam ümmetinin son büyük kalesi çökmesin’ diye ağlayan bütün kardeşlerimiz, mazlumlar, mağdurlar, muhacirler hürmetine bu aziz milleti kıyamet sabahına kadar devam etmesine sen nusretinle yardım eyle Allah’ım.

Ey Âlemlerin Rabbi olan Yüce Allah’ımız! O gece, eşsiz bir coşku ve kararlılıkla yollara dökülen gençlerimiz, ecdadın emanetine canı pahasına sahip çıktılar. Ne kadar gurur duysak, ne kadar şükretsek azdır Allah’ım!

“O gece sütüne şehadet şerbeti karışan genç anneler hürmetine rahmetinle milletimize tecelli eyle Allah’ım…”

Allah’ım, o gece sütüne şehadet şerbeti karışan genç anneler hürmetine rahmetinle milletimize tecelli eyle. Allah’ım o gece yeni doğan evladının kulağına ezanı okumadan, duyduğu salâlarla meydana koşan genç babaların hürmetine kıyamet sabahına kadar bu aziz milleti her türlü ihanetten fesattan fitneden muhafaza eyle Allah’ım.

“Evlatlarımızın yüreklerinden iman, vatan, ezan ve bayrak sevgisini eksik etme Allah’ım…”

Evlatlarımızın yüreklerinden iman, vatan, ezan ve bayrak sevgisini eksik etme Allah’ım!

Şehitlerimizin, uğruna canlarını verdikleri davalarına sahip çıkacak imanlı, ihlaslı nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip eyle ya Rabbi!

“İyilik, barış, hoşgörü ve din kılığına bürünerek bizi kuşatmak isteyen her türlü fitne, fesat kötülük hareketlerine karşı bizlere basiret ve feraset ver Allah’ım…”

İyilik, barış, hoşgörü ve din kılığına bürünerek bizi kuşatmak isteyen her türlü fitne, fesat kötülük hareketlerine karşı bizlere basiret ve feraset ver Allah’ım!

40 yıldır maslahat rengine bürünmüş mefsedet hareketlerini içimizden ayıklayarak temizlemeyi hepimize nasip eyle Allah’ım.

Dinimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici fitne ve fesatlardan milletimizi memleketimizi halas eyle Allah’ım!

“Kıyamete kadar bu toprakları zulümden, kötülükten, fitne ve fesattan azad eyle Allah’ım…”

Allah’ım! Hak ile batılın ayrıldığı, kirli hesapların alt üst olduğu bir gecede bizleri azad ettiğin gibi, kıyamete kadar bu toprakları zulümden, kötülükten, fitne ve fesattan azad eyle Allah’ım!

“Yaşadığımız bu ihanetten dersler çıkararak milletçe birbirimize kenetlenmemizi lütfeyle Allah’ım…”

Yaşadığımız bu ihanetten dersler çıkararak milletçe birbirimize kenetlenmemizi lütfeyle Allah’ım! Birbirimizin varlığını kendi varlığımız, hukukunu kendi hukukumuz sayabilmeyi bahşeyle Allah’ım!

Bir yıl sonra bugün, ayrılıkları, gayrılıkları, farklılıkları, dargınlıkları, hasedi, kini, bencillikleri kalbimizden silmiş, tek yürek olmuş bir halde el açtık dua ediyoruz gazi meclisin önünde sen birliğimizi daim eyle Allah’ım!

“15 Temmuz gecesi önemini yeniden idrak ettiğimiz birlik ve beraberlik ruhunu kaybetmemize asla izin verme Ya Rabbi…”

Ya Rabbi! 15 Temmuz gecesi önemini yeniden idrak ettiğimiz birlik ve beraberlik ruhunu kaybetmemize asla izin verme.

Allah’ım!  Geçmişten bugüne dinini ve istiklalini en muazzez varlığı bilerek yüzyıllar boyu şerefle İslam’ın sancaktarı olan aziz milletimizi mahzun eyleme.

Birbirimize duyduğumuz sevgi ve muhabbetimizi artır ve bütün nifak odaklarının hesap ve planlarını bozacak şekilde birbirimize kenetlenmemizi lütfeyle.

Kötülerin kötülüklerine rağmen bizleri bir an bile iyilikten ayırma Ya Rabbi!

Allah’ım! Bizler ikrar ediyoruz ki, şehadet şerbeti içmek en büyük şereftir. Bu toprakları vatan kıldığımız günden bugüne kadar, Gazi Meclisin kurucularından İstiklal Savaşının gazilerinden, kahramanlarından, şehitlerinden şu ana kadar iman, vatan, uğruna veren tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz, muazzez ruhlarını haberdar eyle Allah’ım.

“Şehadet erlerimizi Bedir’in Çanakkale’nin Malazgirt’in İstiklal Savaşının aziz şehitleriyle haşreyle Allah’ım…”

Vatan toprağı Mabedimize namahrem eli değdirmeyen şehadet erlerimizi Bedir’in Çanakkale’nin Malazgirt’in İstiklal Savaşının aziz şehitleriyle haşreyle Allah’ım!

Her birine rahmet ve minnet borçlu olduğumuz mübarek şehitlerimizin, şu anda da aramızda ellerini açan mahzun boyunlarını büken anne, baba, eş, evlat ve yakınlarına sabr-ı cemil ihsan eyle Ya Rabbi!

“O gecenin yetimlerine ve tüm şehitlerimizin çocuklarına bu vatanı baba ocağı, öksüzlerine ana kucağı eyle Allah’ım…”

O gecenin yetimlerine ve tüm şehitlerimizin çocuklarına bu vatanı baba ocağı, öksüzlerine ana kucağı eyle. Geride kalanlara sabır ihsan eyle Allah’ım.

O gece evlatlarının istikbali için ‘İstiklal’ diye haykıran gazilerimizin yaralarına şifalar ihsan eyle Allah’ım!

İhanet karşısında acziyete düşmemenin canlı şahitleri olan gazilerimizden Sen razı ol. Onların dertlerine deva, hastalıklarına şifa, gönüllerine inşirah ver Allah’ım!

“Bizlere, şehitlerimizin emanetine sahip çıkmayı, gazilerimizin kıymetini bilmeyi, zafer coşkusundan bir inanç, bir birlik, bir şuur inşa etmeyi milletçe nasip eyle Allah’ım…”

Bizlere şehitlerimizin emanetine sahip çıkmayı, gazilerimizin kıymetini bilmeyi, zafer coşkusundan bir inanç, bir birlik, bir şuur inşa etmeyi milletçe nasip eyle Allah’ım!

Milletimizin idarecilerini, gazi meclisimizin yöneticilerini milletimizin istiklal ve istikbali için çalışmalarında muvaffak eyle Allah’ım!

Bu ihanet kalkışmasına karşı duran, milletinin yanında yer alan Mehmetçiğimizi ve tüm güvenlik güçlerimizi her türlü kötülükten, şer, fitne ve fesattan muhafaza eyle Allah’ım!

Allah’ım! Ezelden beridir hür yaşayan bu milleti istiklali ile imtihan etme!

“Bizi istiklalimizle imtihan etme Allah’ım…”

Bizi istiklalimizle imtihan etme Allah’ım. Bizi istiklalimizle imtihan etme Allah’ım. Allah’ım, izzetimizi, şerefimizi, onurumuzu, harimi ismetimizi çiğnetme! Mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değdirtme, ezanlarımızı susturtma, şanlı bayrağımızı indirtme Allah’ım!

Milletimiz daim, meclisimiz kaim olsun. Eman ve emniyet, selam ve selamet, huzur ve bereket bu topraklarda ebediyen payidar olsun Allah’ım!

Sen bizleri ezansız, vatansız, bayraksız, yarsız ve yardımsız bırakma Allah’ım!

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu