İslami Haberler

Papa’dan Hz. Adem tanımlaması

Hz. Adem için tarihteki ilk maskulist yorumunu yapan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Hz. Adem’in yasak meyveyi yedikten sonra Hz. Havva’yı suçladığını belirterek, günümüzde kadınları bastırmaya çalışan erkeklerin de, Hz. Adem gibi kötü bir figür olduğu açıklamasını yaptı.

Aziz Petrus Meydanı’nda binlerce inananla bir araya geldiği geleneksel Çarşamba kabul oturumunda aile, evlilik ve kadın-erkek eşitsizliği gibi temalara değinen Papa, evlenme oranındaki azalmaya da dikkat çekti.

KÜLTÜRDEKİ YOZLAŞMAYA DİKKAT ÇEKTİ

Evlilik oranındaki azalmanın yanında, özellikle gençlerin evlenmek yerine birlikte yaşamayı seçmesini ve çocuk yapma oranının düşmesini de eleştiren Papa, “Az evlilik, çok boşanma, geçicilik kültürünün kazanmasına neden oluyor” dedi.

“HZ. ADEM’İN YAPTIĞI GİBİ KÖTÜ BİR FİGÜR”

Evliliklerde yaşanan krizin, istikrarsızlığın kaynağının, çoğu zaman kadınların serbest bir yaşama sahip olmasına bağlandığını söyleyen Papa, “Bu argüman geçerli değildir. Bu bir haksızlıktır. Bu, her zaman kadını bastırmaya çalışan bir maskülizm şeklidir ve şimdi biz de Hz. Adem’in yaptığı gibi kötü bir figür ortaya koyuyoruz. Tanrı O’na soruyor: “Ama neden yasak meyveyi yedin?” O da, “Bana meyveyi O (Havva) verdi” diyor. Yani kadının suçu. Zavallı kadın. Eh, kadınları savunmamız lazım!” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu