İslami Haberler

Kudüs’te Toprak Günü yürüyüşüne müdahale

Filistin Toprak Günü dolayısıyla Gazze Şeridi’nin güney sınırında düzenlenen yürüyüşe İsrail askerleri tarafından ateş açılması sonucu 1 Filistinli yaralandı.

İSRAİL ASKERLERİ ATEŞ AÇTI

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde, İsrail ile Gazze’yi ayıran tel örgülerin yakınında“Filistin Toprak Günü” dolayısıyla gösteri düzenleyen Filistinli gruba, İsrail askerleri tarafından ateş açıldı. Olayda Filistinli bir genç bacağından yaralandı.

TEDAVİ ALTINA ALINDI

Yaralı gencin olay yerine gelen ambulansla Han Yunus kentindeki bir hastaneye kaldırıldığı ve tedavi altına alındığı belirtildi. İsrail ordusundan ise olaya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

MÜDAHALEDEN GÖRÜNTÜLER

HER YIL 30 MART DİRENİŞİN GÖSTERGESİ

İsrail, 30 Mart 1976’da Filistinlilere ait yüzlerce dönüm araziye el koymuştu. Filistin halkı, olayı protesto etmek için genel grev düzenlemiş, protesto gösterilerine katılan Filistinlilere İsrail askerleri tarafından ateş açılması sonucu 6 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Bu nedenle her yıl 30 Mart’ta ”Toprak Günü” etkinlikleri düzenleyen Filistin halkının bu davranışı, İsrail işgaline karşı “direnişin göstergesi” olarak kabul ediliyor.

SES BOMBALI MÜDAHALE

Öte yandan, atlı ve yaya askerler, Kudüs’ün Eski Şehri’ne açılan Şam Kapısı ve Salahaddin Caddesi’nde “Toprak Günü” dolayısıyla gösteri yapan Filistinlilere ses bombalarıyla müdahale etti. Müdahaleye direnen 4 kişiyi gözaltına alan İsrail askerleri, eylemcilerin ellerindeki en büyük Filistin bayrağına da el koydu.

“HAMAS FİLİSTİN’İ İSRAİL’DEN KURTARMAYA ÇALIŞIYOR”

Öte yandan, Gazze’de “Filistin Toprak Günü” dolayısıyla düzenlenen “9. Filistin’in Vazgeçilmezlerini Koruma Konferansı”nda konuşan, Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, “Hamas, Gazze Şeridi’nde devlet kurma hedefi peşinde değil, bilakis var olan gücüyle tarihi Filistin topraklarını İsrail işgalinden kurtarmaya çalışıyor” dedi.

TOPRAK GÜNÜ NEDİR

İsrail, 30 Mart 1976’da Filistinlilere ait yüzlerce dönüm araziye el koymuştu. Filistin halkı, olayı protesto etmek için genel grev düzenlemiş, protesto gösterilerine katılan Filistinlilere İsrail askerleri tarafından ateş açılması sonucu 6 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Bu nedenle her yıl 30 Mart’ta ”Toprak Günü” etkinlikleri düzenleyen Filistin halkının bu davranışı, İsrail işgaline karşı direnişin göstergesi olarak nitelendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu