İslami Haberler

İsrail’in Filistin mülklerine el koyma kararına tepki

Filistin Devlet Başkanlığı Kudüs İşleri Divanı Müsteşarı Ahmed er-Ruveydi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İsrail Yüksek Mahkemesi’nin, dün, 1950 yılında çıkarılan mülkiyet kanununun Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin Doğu Kudüs’teki mülkleri için de geçerli olması yönünde karar aldığını” belirtti.

“İsrail’in çıkardığı bu kanun, düşman devlette yaşayan kişilerin mülkiyetlerine el konulmasını öngörüyor. Düşmandan kasıtları da Arap ülkeleri” diyen Ruveydi, “Yeni karar İsrail’in Batı Şeria’yı artık düşman bir devlet olarak gördüğü anlamı mı taşıyor” diye konuştu.

“BU KARARLARI REDDEDİYORUZ”

Mahkemenin ayrıca kararın uygulanması için İsrail yönetimi, hükümetin yargı müsteşarı veya bakanlık komitesinden onay alınmasını şart koştuğunu söyleyen Ruveydi, “Doğu Kudüs, 1967’den bu yana İsrail işgali altında. Uluslararası toplum, İsrail’in şehirle ilgili çıkardığı kanunları kabul etmiyor. Biz de bu kararları reddediyor ve geçersiz olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

İsrail’de yaşayan “Arap azınlıkların haklarını savunan” Adalet Hukuk Merkezi’ne göre de 1950 yılında çıkarılan mülkiyet kanunu, 1948 yılında göç ettirilen ve sığınmacı durumuna düşen Filistinlilerin tüm mülkiyetlerine el konulması ve bu mülkiyetlerin para bedeli ya da trampa olmaksızın kamulaştırılmasını hedefliyor.

ENSONHABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu