İslami Haberler

İran’dan Yemen bombardımanına kınama

Suudi Arabistan ve ABD öncülüğünde 10 ülkeden oluşan koalisyonun Yemen’e askeri bombardıman başlatmasına İran’dan tepki gecikmedi.

İran Dışişleri Bakanlığı hava saldırılarını kınadı. Dışişlerinin açıklamasında, operasyonun “hemen durdurulması” talep edilerek, “Suudi Arabistan’ın askeri saldırganlığı ülkedeki krizi daha da derinleştirecek” ifadesi kullanıldı.

Press Tv’de yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Merziye Afham, Yemen’in toprak bütünlüğünün altını çizdi ve hava saldırılarının bölgede terörizmin yayılmasına neden olacağını söyledi.

“ABD DESTEKLİ SALDIRGANLIK”

İran devlet televizyonunda yer alan haberde ise, askeri operasyon için “ABD destekli saldırganlık” ifadesi kullanıldı. Reuters’ın haberine göre, devlet televizyonunda hava saldırıları sonucu yıkılan binalar, yaralılar ve hayatlarını kaybeden siviller gösterildi. Görüntülerin yayınlandığı esnada, “Birçok Yemen vatandaşı ABD destekli saldırganlık nedeniyle hayatını kaybetti” denildi.

HUSİ YETKİLİSİ: İRAN’IN YARDIMI OLMADAN DA SAVUNABİLİRİZ

Öte yandan, Şii Husilerin yönetim kurulundan Muhammed el-Bukhaiti, Reuters’a operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Buheyti, operasyonun başlamasının ardından Tahran yönetimiyle bağlantıya geçip geçmedikleri sorulduğunda, Husilerin İran’ın desteği olmadan kendilerini savunabileceğini belirterek, “Yemen halkı, herhangi bir yabancı ülke katılımı olmadan da bu saldırıyla başa çıkabilir” dedi.

GECE SAATLERİNDE BAŞLADI

Gece saatlerinde kameraların karşısına geçen Suudi Arabistan’ın ABD Büyükelçisi Abdül bin Ahmet el Cubeyir, dört Körfez ülkesinin de aralarında bulunduğu 10 ülkenin operasyona katıldığını duyurmuştu. Hava saldırılarında şu ana kadar en az 13 sivil hayatını kaybetti. Al Arabiya, Suudi Arabistan’ın operasyon için 100 savaş uçağı, 150 bin asker ve deniz kuvvetlerini konuşlandırdığını duyurdu.

Kara harekatı seçeneğini masada tutan ülkeler ise Mısır, Ürdün ve Sudan. Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed Bin Salman, operasyona Mısır, Fas, Ürdün, Sudan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn’den savaş uçaklarının katıldığını duyurdu.

ENSONHABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu