21 Ocak Pazartesi 2019 / 15 Cemaziye'l-Evvel 1440

Hz. Peygamber döneminde yazılmış Kur’an bulundu

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy ver)
Loading...
kurani-kerim-bulundu.jpg

Yeni Şafak’ın haberine göre, Almanya’nın başkenti Berlin’deki Devlet Kütüphanesi’nde, Hz. Peygamber döneminde yazıldığı tahmin edilen Kur’an-ı Kerim sayfaları bulundu.

Berlin Devlet Kütüphanesi’nde saklanan ve uzun süreden beri Hz. Peygamber hayatta iken yazıldığı tahmin edilen nüshaların o döneme ait olduğu bilimsel olarak ispatlandı.

ZÜRİH’TE İNCELENDİ

Zürih’te bir laboratuvarda incelenen, yedi yaprak pergament üzerine yazılmış Kur’an nüshalarının 606 ile 652 arasındaki yıllardan kaldığı belirlendi. ‘Maerkische Allgemeine Zeitung’ isimli gazetenin haberine göre, Devlet Kütüphanesi basın sözcüsü Jeanette Lamble, nüshaların ‘Corpus Coranicusm’ isimli geniş boyutlu ve uzun süreli bir araştırma projesi kapsamında, Zürih’teki bir laboratuvarda incelendiğini bildirdi. Bu proje, tüm Avrupa’da bulunan Kur’an-ı Kerim nüshalarını bilimsel olarak inceliyor.

KAHİRE’DE YAŞAYAN BİLİM ADAMINA MİRAS KALDI

Berlin’deki bu Kur’an nüshalarının yaklaşık yüz yıldan beri Devlet Kütüphanesi’nde bulunduğu belirtiliyor. Mısır’ın başkenti Kahire’de yaşayan bir bilim adamına miras kalan nüshaların, 19. yüzyılın sonları ya da 20. yüzyılın başlarında Almanya’ya getirildiği tahmin ediliyor.

ENSONHABER

Bu yazıyı paylaşın.

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 2005-2018 www.islamiyet.gen.tr All rights reserved.
Bu sitede yer alan bilgileri kaynak göstererek yayımlayabilirsiniz.
Yukarı