İslami Haberler

Gazze Şucaiyye’de yapılan katliamdan geriye kalanlar

Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün ölü ve yaralıların çıkarılması için 2 saatlik ateşkes önerisinin kabul edilmesinin ardından bölgeye ilk girenlerden AA muhabiri Metin Yüksel Kaya, hayatta kalan insanların kaçmaya çalıştığını belirtti.

İsrail’in Şucaiyye katliamı İZLE

SEMTİN YARISI YANMIŞ

Kaya, “Olanları anlatacak kelime yok. Semtin yarısı yanmış. Sokaklarda bombardımanda öldürülmüş insan cesetleri var. Tıpkı Suriye gibi” dedi. Mahallenin yarısının yıkıldığını, yolların kapalı ve sokakların kan içinde olduğunu aktaran Kaya, evlerden hala dumanlar yükseldiğini, verilen ateşkes süresinin kısa olması nedeniyle yeterli müdahalenin yapılamadığını aktardı.

MERDİVEN ALTLARINDA SAKLANIRKEN HAYATINI KAYBEDEN ÇOCUKLAR VAR

Kaya, “Bölge sakinlerinden bir kısmı kaçamadıkları için bombardımana evlerinde maruz kalmış, bir kısmının ise kaçmaya ya da saklanmaya çalışırken hayatını kaybettiği görülüyor. Merdiven altında saklanırken yaşamını yitirmiş kadın ve çocuklar var” diye konuştu. Üzerindeki okul formasıyla ölen bir çocuğun cesedi gördüğünü ifade eden Kaya, verilen süre çok kısa olduğu için cesetlerin tamamının çıkarılamadığını tekrarladı.

İsrail’in Şucaiyye katliamı İZLE

YAŞADIĞI BİLİNEN AMA ÇIKARTILAMAYAN KİŞİLER VAR

Mahalleye girdiklerinde yakın çevrelerde çatışma seslerinin devam etiğini bu nedenle fazla kalamadıklarını dile getiren Kaya “Bölgede hayatta kalanlar da olabilir… Yaşadığı bilinen ama çıkartılamayan kişiler var ve akıbetleri bilinmiyor” şeklinde konuştu.

HEDEF ALINMIŞ AMBULANSLAR VAR

Hedef alınan ambulanslar “Hedef alınmış ambulanslar gördüm” diyen Kaya, bölgede uluslararası yardım kuruluşlarının bulunmadığını, sadece yerel imkanlarla bir kaç itfaiye ve ambulansın kurtarma çalışmasına katıldığını kaydetti. Metin Yüksel Kaya, “Bir çok evde yangın var müdahale edilemiyor. Biz çıktıktan sonra gittiğimiz caddedeki bir sivil aracı bombalamışlar” dedi.

EN AZ 60 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail ordusunun, Gazze’nin Şucaiyye Mahallesinde yaptığı katliamda, en az 60 kişinin hayatını kaybettiği, 420 kişinin yaralandığı belirtilmiş, Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün “Ölü ve yaralıların çıkarılması için”, saat 13.30’da başlayan 2 saatlik ateşkes, 15.30 sona ermişti.

ENSONHABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu