İslami HaberlerManşet

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, hacda görev alacak kafile başkanlarıyla bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2017 yılı hac organizasyonunda görev alacak kafile başkanlarıyla bir araya geldi.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kızılcahamam’da düzenlenen, Kafile Başkanları Bilgilendirme Toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, sözlerine dün gece Bursa’da meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren iki öğrenci için Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

Hac ibadeti için zihnen, kalben, ruhen ve ilmen hazırlık yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, haccın yükünün kafile başkanlarının omuzlarında olduğunu ifade ederek, “Öncelikle işe kendimizden başlamalıyız. Kendimizi zihnen, kalben, ruhen, ilmen hacca hazırlamalıyız. Ondan sonra hac ibadetine rehberlik edeceğimiz hacı adaylarını kalben bu ibadete hazırlamamız gerekiyor. Bizim için en büyük tehlike yaptığımız işin sıradanlaşmasıdır. Bütün hizmetlerde olduğu gibi hac hizmetinde de bu böyledir” diye konuştu.

Kabe’ye gitmenin bir değişim ve dönüşüm meydana getirmediği hac ibadetinin, sıradan bir seyahate dönüşme riskinin olduğunu dile getiren Başkan Görmez, “Kıblemize, Kabetullaha varmak sıradan bir seyahate dönüşmüşse, herhangi bir şehre giriyor gibi Mekke’ye giriyorsak, bir değişim, dönüşüm meydana getirmiyorsa, Medine’ye varmak sıradan bir yere varmak gibiyse o zaman hangi vazifeyle gidersek gidelim kendisine ve ibadetine rehberlik yapacağımız insanlara vereceğimiz hiçbir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

Hac ibadetinin üç değişimle karşı karşıya kaldığının altını çizen Başkan Görmez, “Hac ibadeti, üç değişimle karşı karşıyadır. Bunlardan biri, modernizasyonun getirdiği değişimdir. Mekanların, seyahatin, binaların modernizasyonu ibadetin niteliğine etki etmeye başladı. İkinci olarak, haccın birleştirici özelliğinin yerini bireyselciliğe bırakmış olması. Hac ibadeti müminleri birleştirmek için var olan bir ibadettir. Bireyselleşmeyi ve bireyciliği ortadan kaldırmayı emreden bir ibadettir. Kaybettiğimiz üçüncü husus ise, haccın hikmet ve manasıdır. Haccın gayesidir. Hikmeti, manayı, gayeyi kaybettikten sonra hac sıradan bir seyahate dönüşür. Her kafile başkanı aynı zamanda irşat görevlisidir. Kendimizi ilim ve hikmet bakımından bu ibadete hazır hale getirmeliyiz. Hac, tahsil edilmesi gereken bir ibadettir” şeklinde konuştu.

Başkan Görmez’in haccın mahiyeti ve özüne ilişkin konuşmasına devam ettiği seminer, yaklaşık 400 kafile başkanının katılımıyla iki gün sürecek.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu