İslami HaberlerManşet

Gaziantep Şeyh Şamil Camii dualarla ibadete açıldı

Gaziantep Şeyh Şamil Camii, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katıldığı törenle ibadete açıldı.

Cami açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bizleri yoktan var eden, varlığından, sevgisinden haberdar eden Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun. Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.s) başta olmak üzere bütün peygamberlere salat ve selam olsun” diyerek sözlerine başladı.

“Cami, mescit bizim şehirlerimizin ruhudur. Cami, bizim medeniyetimizin kalbidir. Cami olmadığı zaman şehirler sadece taş ve betondan ibaret olur” diyen Başkan Görmez, Hz. Peygamberin “Yeryüzü bana mescit kılındı.” hadisini hatırlatarak, “Müslümanlar her yerde namazlarını kılabilirler. Temiz olan bütün topraklarda, biz namazımızı eda edebiliriz.” Diye konuştu.

Caminin sadece namaz kılmak için yapılmayacağını ifade eden Başkan Görmez,  camilerin hem ibadet mekânı hem de bilgi mekânı olduğunu söyleyerek “Biz, orada Allah’ı öğreniriz. Biz, orada yavrularımıza, çocuklarımıza Peygamberlerini öğretiriz. Cami aynı zamanda bizim sevgi mekânımızdır. Biz, orada birbirimizi sevmeyi öğreniriz, saflarımızı sık ve düzgün tutmaya öğreniriz” diye konuştu.

Başkan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Camide, safları sık ve düzgün tutmayı, sokağa çıktığımızda da birbirimize sahip çıkmayı öğreniriz…”

İmamlar, tam farza dururken döner size “Safları sık ve düzgün tutun” derler. Zannetmeyin ki o çağırı sadece namazla ilgilidir. O çağrı, aynı zamanda namazdan sonraki halimiz ile de ilgilidir. Safları orada sık ve düzgün tutmayı öğreniriz. Sokağa çıktığımızda da birbirimize sahip çıkmayı öğreniriz, birbirimize yurt olmayı öğreniriz, birbirimizin derdiyle dertlenmeyi öğreniriz.

“Cami, birlik, vahdet ve tevhit mekânıdır…”

Cami aynı zamanda bizlerin birlik mekânıdır. Biz, orada kalpleri birleştiririz. Bakın bizim en büyük eksiklerimizden bir tanesi bedenleri camide buluşturuyoruz ama ruhlarımız az buluşuyor. İnşallah ruhlarımızı da buluşturacağız. Kalplerimizi de birleştireceğiz. Cami aynı zamanda bizim vahdet mekânımız, tevhit mekânımızdır. Herhangi biriniz, evinde namazlarını kılmasıyla farzı yerine getirmiş olur. Allah’ın emrini yerine getirmiş olur ama eksik kalır. Tamam olabilmesi için birlik ruhu içerisinde aynı Rahman’a secdede buluşmalısınız. Ne muhteşem bir ibadettir namaz. Ne muhteşem bir ibadettir ki; günde beş defa Allah’la buluşuyorsunuz ama aynı zamanda birbirinizle de buluşuyorsunuz.

“Namazda, sadece meleklere selam vermiyorsunuz, kardeşinize de selam veriyorsunuz…”

Camide namazı bitirdiğimizde, sağımıza solumuza başımızı çevirirken ne diyoruz? “Esselamu aleyküm ve rahmetullahi” ne demek bu?  Biz Müminler, namazı bitirirken yanı başımızdaki kardeşimize aynı zamanda diyoruz ki; “Allah’ın selamı seninle olsun. Allah’ın selamı sizinle olsun. Benden yana size asla bir kötülük gelmeyecek.” diye vaat ediyorsunuz. Sadece meleklere selam vermiyorsunuz, kardeşinize de selam veriyorsunuz.

“Selam sizinle olsun” bizim en büyük şiarımızdır…”

İslam medeniyeti barış demektir. İslam, barış demektir. “Es selamün aleyküm”, “Selam sizinle olsun”, bizim en büyük sembolümüz, en büyük şiarımız, en büyük sloganımızdır. Hz. Peygamber, “Tanıdığınız, tanımadığınız herkese selam verin” buyuruyor. Kadın, erkek tanıdığınız, tanımadığınız herkese selam verin diyor. Hz. Peygamberin selam vermediği bir tek çocuk yoktur. Çocuklarla da karşılaşırken Allah resulü onlara selam vermiştir.

 “Cami, özgürlük mekanımızdır, bağımsızlığımızın simgesidir…”

Cami aynı zamanda bizim özgürlük mekânımızdır. Bizim bağımsızlığımızın simgesidir. Yeryüzünde camiyi, mabedi, ezanı bağımsızlık Marşı’na, İstiklal Marşı’na yerleştirmiş tek millet, milletimizdir. İstiklal şairi Akif “Ruhumun senden, İlâhi, şudur ancak emeli: Değmesin mabedimin göğsüne nâ-mahrem eli. Bu ezanlar -ki şehadetleri dînin temeli- Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.” derken caminin, mabedin, ezanın aynı zamanda bağımsızlığımızın simgesi olduğunu ifade etmiştir.

Başkan Görmez, çocuklar ve gençlerin sadece Cuma namazlarında değil, sabah namazı da dahil camileri doldurmaları gerektiğini ifade ederek “Ruhlarınızı kaynaştırmak, kalplerinizi birleştirmek için, Rahman’ın huzurunda birlikte secdeye varmanın tadına ermek için hep birlikte camilerimizi dolduracağız” dedi.

Başkan Görmez, sözlerini “Ebediyen bu toprakların üzerinden camilerimiz cemaatsiz kalmasın, minarelerimiz asla ezansız kalmasın, cemaatlerimiz ibadetsiz kalmasın, ibadetlerimiz ihlassız olmasın, yan yana, kalp kalbe, gönül gönüle, Rahmana secde eden kullarından eylesin. Yüce Rabbimiz, bu topraklarda, birlik ve beraberlik içerisinde, mümin ve Müslüman olarak ebediyen bizleri yaşatsın.” duasıyla bitirdi.

Gaziantep Müftüsü Ahmet Çelik’in dua ettiği cami açılışına, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Bosna Hersek eski Savunma Bakanı Hasan Cengic ile Bosna Hersek Gorajde Müftüsü Remizya Pitiç de katıldı.

Başkan Görmez, Gaziantep-Şehitkamil Asri Mezarlığındaki Hanifi Şireci Camii inşaatında da incelemelerde bulundu.

 

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu