Dini GünlerManşet

Üç Aylar 2017 ne zaman? Regaib Kandili 2017 ne zaman? Kandil günleri tarihleri

Regaib, Miraç, Berat ve Mevlid kandili hangi günlere denk geliyor? 3 aylar ne zaman başlayacak? Müslüman alemi için büyük öneme sahip hicrî kamerî aylardan ‘Üç aylar’ olarak tabir ettiğimiz Recep, Şaban ve Ramazan ayları yaklaşıyor. İslam alemi için önemli olan üç ayların ne zaman başladığı merak ediliyor. Bu üç ayda ayrıca Regaip Kandili, Berat Kandili, Miraç Kandili ve Kadir geceleri bulunmaktadır. İşte 2017 yılının kandil günleri.

Kandil günlerini ibadetle geçirmek isteyen vatandaşlar Regaib, Miraç, Berat ve Mevlid kandili ne zaman? sorusunun cevabını aramaya başladı. Müslümanlar için en önemli günlerin arasında yer alan kandil günleri hangi güne hangi aya denk geliyor sorularının cevabı haberimizde. 2017 yılı Miraç kandili, Regaib kandili, Berat kandili ve Mevlid kandili tarihleri… Dinimizde önemli bir yere sahip olan, maneviyatın ve bereketin en doruk noktasına ulaşmasıyla bilinen kandil günleri, 2017 yılı içerisinde de huşu içerisinde geçirilecek. İşte merakla araştırılan kandil günleri ne zaman? sorusunun cevabı ve bu özel günlerde nasıl ibadet edilmeli bilgileri.

ÜÇ AYLAR 2017’DE HANGİ TARİHTE BAŞLAYACAK?
3 Ayların başlangıcı; Kamerî takvimin yedinci, sekizinci ve dokuzuncu ayları olan Recep, Şaban ve Ramazan ayları gelenekte “üç aylar” diye adlandırılır. Bu üç aya dinimizde son derece önem verilir; Müslümanlar adeta bu ayları iple çeker ve bu ayları değerlendirmek için azami gayret gösterirler. “Mübarek üç aylar” diye bilinen aylar bu şekilde hiçbir kaynakta yer almamasına rağmen Müslüman toplumlarda özel bir yeri vardır. Şüphesiz bu durum “onbir ayın sultanı” diye anılan Ramazan Ayı’nın çekim kuvvetinden dolayıdır. İslamî-Hicri takvimin 7. ve 8. ayları olan Recep ve Şaban”ın diğer aylar arasında fonksiyonları Ramazan”dan önce gelmeleri ve böylece hazırlık dönemi olmaları hasebiyledir.
Müslüman Alemi için son derece önem arz eden Üç Aylar’a başlangıç tarihine güç geçtikçe yaklaşıyoruz. Üç Aylar Regaip Kandili’nin gelişi ile 30 Mart 2017 Perşembe gecesi başlayacaktır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile bitecek.
Mevlid Kandili: Hz.Muhammed’in (SAV) doğduğu gecedir.
Berat Kandili: Günahlardan kurtulma gecesidir.
Miraç Kandili: Peygamberin en yüksek yere ulaşması için duaların edildiği gecedir.
Regaip Kandili: Recep ayının ilk cumasına denk gelir ve dualar reddedilmez.
Kadir Gecesi: Kuran’ı Kerim bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Kadir Gecesi Ramazan ayının son on gecesinde ve tekli gecelerdedir.
HANGİ KANDİL NE ZAMAN?
2017 yılında kandiller hangi günlere denk geliyor müslümanlar için merak konusu oldu. İşte Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2017 yılının kandil günleri:
30 Mart 2017 Perşembe Regaip kandili
23 Nisan 2017 Pazar Miraç kandili
10 Mayıs 2017 Çarşamba Berat kandili
29 Kasım 2017 Çarşamba Mevlid kandili
REGAİB, MİRAÇ, BERAT, MEVLİD KANDİLİNDE NASIL İBADET EDİLMELİ?
1. Kur”ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur”ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah”a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
2. Peygamber Efendimiz (sav)”e salât ü selâmlar getirilmeli; O”nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah”ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.
6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
8. Mü”minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
10. Kişi kendine ve diğer Mü”min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.
11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.
14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va”z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.
15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.
16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk”a niyazda bulunulmalı.
17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.
19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu