HutbelerManşet

Üç Aylar ve Regaib Kandili

MÜBAREK ÜÇ AYLARINIZI VE REGAİB KANDİLİZİ TEBRİK EDER, MANEVİYATI YÜKSEK GEÇMESİNİ TEMENNİ EDERİZ. Islamiyet.gen.tr

Muhterem Mü’minler!

Regaib, sözlükte “kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış” anlamındaki rağibe kelimesinin çoğuludur.[1] Regaib, geleceğe, istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren bir gecedir.

Yarın üç ayların ilki olan Receb’in birinci günü, bugün yani perşembeyi cumaya bağlayan gece de Regaib gecesidir. Receb, Şaban Ramazan ayları ve bunların içerisindeki mübarek Regaib, Mirac, Berat ve Kadir geceleri Rabbimizin bize sunduğu ikramlardır. Sevgili Peygamberimiz, Receb ayı girdiğinde: “Allah’ım, bize Receb ve Şaban ayını mübarek kıl ve Ramazan’da bize bereket ihsan eyle”[2] diye dua ederdi.

Aziz Kardeşlerim!

Bazen tabiatımız gereği bir işe başlamak için uygun bir fırsat ararız. İşte Cenab-ı Allah bizlere üç aylarda ve mübarek zamanlarda, hayatımızda yeni bir sayfa açmak için imkân sunuyor. Ahirette pişman olup, keşke bize bir daha dünya hayatına dönme imkânı verilse dememek için bu kıymetli zamanları iyi değerlendirelim. Allah’ın verdiği bunca nimetler içerisinde yaşarken, O’na kulluk etmeyi ihmal etmeyelim.

Müslümanlar!

Bir insanın gönlünde Allah ve Peygamber sevgisi, kalbinde din ve iman duygusu, alnında secde izi olması onun varlığına değer katar. Amel defterimizin hasenatla dolu olması, Allahın huzurunda affa ve bağışlanmaya, Peygamber Efendimizin (s.a.v) şefaatine mazhar olmaya vesile olacaktır. Yaptığımız en küçük iyilik veya kötülüğün dahi melekler tarafından yazılıp, kayda geçirildiğine iman etmişiz. O halde hayatımızın her anını ibadet anlayışı ile değerlendirelim. Bu hayat gafletle heba edilecek kadar kıymetsiz değildir. Yüce Rabbimiz Ahzab Suresinde: “Ey İman edenler! Allah’ı çokça zikredin. O’nu sabah akşam tesbih edin ”[1] buyuruyor.


Değerli Kardeşlerim!

Yüzyıllardır müminler bu gecenin feyiz ve bereketinden istifade etmeye çalışmışlardır. Bizler de, Kur’an-ı Kerim okuyarak, namaz kılarak, çok tövbe ederek, hayır ve hasenatta bulunarak, sevgili Peygamberimize içten bol bol salat ü selam getirerek gecemizi ihya edelim. Gönüllerimizi Allah ve Rasulü’nün sevgisiyle dolduralım. Kalplerimizi Rabbimiz’in zikriyle huzura erdirelim. Büyüklerimizin gönlünü alalım. Yoksul ve kimsesizleri gözetelim. Geçmişlerimize fatihalar gönderelim. Böyle zamanları ibadet etmek için bir fırsata dönüştürelim. Dargınlığa, küslüğe son verelim ki, dünyamız mutlu ve huzurlu, ahiretimiz de cennet olsun. Rabbimiz bu bereketli mevsimden yararlanmayı nasib eylesin.

 

Şaban Kurt

Tozkoparan C. İ.H./Güngören

[1] Ahzab, 32/4142

[2] Ahmed bin Hanbel, Müsned, 1/259

[3] Ahzab, 32/4142

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ERHAMERRAHİMİN RAHMAN VE RAHİM OLAN YÜCE ALLAH IM HER İKİ DÜNYA HAYATINDA BİZLERE MERHAMET MAĞFİRET YARDIM ETSİN ÜÇ AYLARIMIZ MÜBAREK KUTLU VE HAYIRLARA VESİLE OLSUN İNŞAALLAH YÜCE ALLAH CELLE CELALÜHDAN DİLERİM. ES SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKETÜHÜ. ŞEHİTLERİMİZİN MÜBAREK RUHLARI İÇİN ALLAH RIZASI İÇİN EL FATİHA.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu