İslami HaberlerManşet

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ahıska Türklerini kabul etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde dini hizmet alanında eğitim gören Ahıska Türklerini kabul etti.

Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Rıfat Börekçi Eğitim Merkezinde bir aylık eğitime katılan din görevlilerini kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam ümmetinin çokça zulme uğrayan yetim milletleri olduğunu, bunlardan birinin de Ahıska Türkleri olduğunu kaydetti.

Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Rusya’nın çeşitli bölgelerinden gelen 40 kişilik kursiyeri kabul eden Başkan Görmez, “Sizin buradaki varlığınız bizi çok mutlu ediyor. Ahıska Türkü kardeşlerimizin kendi yerlerinden yurtlarından edilerek dünyaya nasıl dağıldıklarını hepimiz biliyoruz. Sizin buradaki varlığınız Ahıska’daki millet varlığımız, Müslüman kardeşlerimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Daha önce Gürcistan’a gerçekleştirdiği ziyarete atıfta bulunan Başkan Görmez, oradaki Ahıska Türkleriyle bir araya geldiğini ve görüş alışverişinde bulunduklarını da hatırlattı.

Ahıska Türklerinin sadece Orta Asya’da değil, Avrupa Amerika gibi dünyanın birçok ülkesinde topluluklar halinde yaşadığını da belirten Başkan Görmez, kursiyerlere hitaben konuşmasında “Her birinizin kendini çok iyi yetiştirmesi gerekiyor. Sadece imam değil birer alim olmanız gerekiyor. Çünkü siz ümmetin yetimi olan bir kavmin Müslüman kimlikleriyle ayakta kalmaları için onlara yardımcı olacaksınız. Tanışmadığınız hiçbir çocuğunuz, genciniz kalmamalı. Kuran’ı Kerim’i çok iyi okuyup anlayacaksınız. Resulullah’ın sünnetini, hadisini çok iyi bileceksiniz. İslam fıkhını, ilmihali çok iyi bileceksiniz. İslam’ı bu asırda insanlara hangi hikmetle nasıl anlatacağınızı çok iyi bileceksiniz” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Görmez, her türlü yardımı yapmak için hazır olduklarını kaydetti.

Bulundukları bölgede din görevliliği görevini yürüten kursiyerler ise Başkan Görmez’e bulundukları ülkedeki Müslüman topluluklara ilişkin bilgi verdi.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu