İslami Haberler

Beşar Esad: Halkımın desteği giderse görevi bırakırım

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, koalisyon güçlerinin IŞİD’e yönelik operasyonlara başlamasının ardından örgütün daha da büyüdüğünü belirterek, “Her ay örgüte Suriye’den bin kişi katılıyor. Irak ve Libya’da IŞİD büyüyor” dedi.

CBS televizyonu, Charlie Rose’un Beşar Esad ile yaptığı mülakatın ilk bölümünü yayınladı. Charlie Rose, röportajın başında, “Başkan Obama, 4 yıl önce ‘Beşar Esad gitmeli’ dedi. Bugün Esad hala burada ancak ülkenin büyük kısmı gitti” ifadelerini kullanarak, Esad’a, ABD’nin başını çektiği koalisyon güçlerinin IŞİD’e yönelik operasyonlarının rejime faydasını sordu.

“TÜM BOMBALARIMIZ ÖLDÜRMEK İÇİN”

Bölgesel olarak bazı yararları olduğunu kaydeden Esad, “IŞİD, koalisyon güçlerinin operasyonlarının başından bu yana daha da büyüdü. Her ay örgüte Suriye’den bin kişi katılıyor. Irak ve Libya’da IŞİD büyüyor” diye konuştu. Konuşmasında Suudi Arabistan’ı suçlayan Esad, IŞİD’in, bu ülkenin siyasi sistemi ile Vahhabi ideolojisinin birleşmesinden beslendiğini öne sürdü. Esad, Suriye ordusunun klorin gazı ve varil bombaları kullandığı iddialarının sorulması üzerine de “Klorin gazı kullanıldığı iddiaları Suriye’ye karşı art niyetli bir propaganda. Klorin askeri bir gaz değil her yerden satın alabilirsiniz ve etkili bir silah da değil” ifadesini kullandı. Varil bombası iddialarını ise doğrudan yalanlamayan Esad, “Varil bombası diye adlandırılan bir şey yok. Bombalarımız var ve tüm bombalar öldürmek için” dedi.

“İRAN VE SURİYE BÖLGEDE İSTİKRAR İSTİYOR”

Esad, Rusya ve İran’ın, Suriye’ye verdikleri destek karşılığında ne istediklerinin sorulması üzerine de bu ülkelerin bölgede istikrar peşinde olduklarını iddia etti. Rusya’nın dünyada denge sağlamayı istediğini ve dünya siyasetinde ve geleceğinde söz sahibi olmak için Suriye’yi desteklediğini savunan Esad, “Suriye, İran ve Rusya, bu çatışmalarda aynı görüşteler. İran ve Rusya bölgede istikrar ve siyasi çözüm için bize destek veriyor. Buna karşılık benden bir şey istemediler” şeklinde konuştu.

“HALKIN DESTEĞİ GİDERSE GÖREVİ BIRAKIRIM”

“Hangi durumda görevden ayrılmayı düşünürsünüz?” sorusu üzerine de Esad, “Suriye halkının desteği giderse, Suriye’nin çıkarlarını ve değerlerini temsil etmediğimi düşünürsem görevi bırakırım” diye konuştu. “Buna nasıl karar vereceksiniz?” sorusuna da “Halkla her gün diyaloğum var. Halkın beni destekleyip desteklemediğini hissedebilirim. Ben insanım” karşılığını verdi.

“ABD İLE DİYALOĞA AÇIĞIZ”

Esad, ABD ile görüşme konusundaki sorular üzerine de “Biz her zaman görüşmeye açığız. Hiç kapıları kapatmayız. Görüşme için onların hazır olması gerekir” yorumunu yaptı. Eskiden beri ABD ile iyi ilişkiler içinde olmak istediklerini de savunan Esad, “Akıllı bir kişi ABD ile ilişkilerinin kötü olmasını istemez” ifadelerini kullandı. Olası müzakerelerde kendi meşruiyetini hiçbir şekilde tartışmaya açmayacağını da söyleyen Esad, buna ABD’nin değil Suriye halkının karar vereceğini kaydetti.

ENSONHABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu