İslami Haberler

Alman Anayasa Mahkemesi: Başörtüsü tehlike değil

Almanya Federal Mahkemesi, aldığı kararla başörtüsünün genel olarak yasaklanamayacağına hükmetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’da Federal Mahkeme’den başörtüsü konusunda tarihi karar çıktı. Yüksek mahkeme, aldığı kararla başörtüsünün genel olarak yasaklanamayacağına hükmetti.

Konu Kuzey Ren Vestfalya Eyalet okul yasası ile ilgili. Yasada öğretmenlerin, devletin tarafsızlığı ilkesini zedeleyecekleri sebebiyle ve okul barışını bozacakları gerekçesiyle baş örtüsü örtmelerini yasaklıyordu.

Mahkeme, yasadaki devletin tarafsızlığı ve okul huzurunu bozmayı soyut kabul etti ve bu tehlikenin somut olması gerektiğine karar verdi.

Yasanın ilgili maddesini iptal etme yerine, uygulamada yeni bir yoruma giden Federal Anayasa Mahkemesi, öğretmenlerin baş örtüsüörtmelerinin bu tür soyut gerekçelerle yasaklanamayacağına karar verdi.

Federal mahkeme, Kuzey Ren Vestfalya okul yasasındaki Hristiyan batı kültür değerleri ve eğitim değerleri ve geleneği ifadesini ise anayasaya aykırı buldu.

Yüksek Mahkeme, bütünüyle kaldırmaları beklenirken bununla yetindi.

Bu durumda bu işlerle tek tek öğretmenler ve okul müdürleri uğraşacak. Eğer bir öğrenci, veli kendini başörtüsü örten bir öğretmenden rahatsız hissederse, bu konuda şikayet yapılacak ve tartışma başka bir boyuta taşınacak.

Yani karar keyfi yasaklamanın önüne geçiyor. Ancak alınan kararla yüksek mahkemenin yeni bir kültür savaşı başlattığı ifade ediliyor.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde 4 tane baş örtülü öğretmen oldugu bildiriliyor

KARAR, BASINA ERKEN SIZDI

Bu arada Taz Gazetesi’nin haberine göre, yarın açıklanması beklenen karar, bilgisayar arızası nedeniyle bir gün önce basına sızdı.

Kuzey Ren Vesfalya’da görev yapan iki öğretmenin, eyalet yasaları gereği verilen başörtüsü yasağına itirazını görüşen yüksek mahkeme, sadece başörtüsü ve şapka (kipa) takmanın tarafsızlığı zedelemeyeceğine ve okulda huzurun bozulmasına neden olarak gösterilemeyeceğine hükmetti.

Başörtüsü yasağı için ‘yeterince somut tehlike’ bulunması şartı getirildi. TAZ’ın haberinde, kararın genel bir başörtüsü serbestisi anlamına gelmediği bildirildi.

KENDİ KARARINI REVİZE ETTİ

Federal Mahkeme, aldığı bu yeni kararla, 2003 yılında aldığı kendi kararını revize etmiş oldu. Yüksek mahkeme, 2003 yılında Stuttgartlı öğretmen Fereshta Ludin’in davasında, yasal dayanağı bulunması durumunda, ihtiyati başörtüsü yasağının mümkün olduğuna karar vermişti. Karar üzerine bir çok eyalet başörtüsü yasağı konusunda yasal düzenleme yoluna gitmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu