HutbelerManşetÖzel Bölüm

Okullar Açılırken

Aziz Müminler!

Ciğerpare çocuklarımız bizlere Allah’ın birer lütfu ve emanetidir. Onlar, saf ve temiz fıtratlarıyla dünyamızı süsleyen değerli varlıklarımızdır. Onların iyi yetişmeleri ve olgunlaşmaları için, gerekli ortamı hazırlamak, milli ve manevi değerlerine bağlı, ülkesini ve milletini seven, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, bilimi hurafeden ayıran, inançlı, bilgili, becerili, donanımlı, saygılı, çalışkan ve dürüst birer insan olmalarını sağlamalıyız. Bu çerçevede çocuklara güzel isim konulması sevgi ve şefkatle davranılması, gıdasına dikkat edilmesi, güzel terbiye edilmesi, dinimizin öğretilmesi, kardeşler arasında eşit muamele edilmesi, iş ve meslek sahibi olacak şekilde iyi yetiştirilmesi, evlendirilmesi ve daima hayır dua edilmesi biz anne ve babaların görevleri arasındadır.

Değerli Kardeşlerim!

Bizlere bahşedilen gönül bahçemizin bu güzel çiçekleri hayatımızı süslemeleri yanında aynı zamanda bizim için imtihan vesilesidirler. Nitekim Allah (c.c) Kur’anı Kerim’de; “Hiç şüphesiz mallarınız ve çocuklarınız (sizin için) bir imtihandır. Büyük ecir ise Allah katındadır”[1] buyuruyor. Çocuk eğitimi ailede başlar, çevre ve okulda da bu süreç devam eder. O halde anne baba olarak bizler evimizde iyiyi öğretmeli, her halimizle onlara güzel örnek olmalıyız. Sevgili peygamberimiz (s.a.v); “Hiçbir baba evladına güzel terbiyeden ve ahlaktan daha değerli bir hediye veremez”[2] buyuruyor. Böyle güzel terbiye edilen çocuklar kendilerini dünya ve ahretin kötülüklerinden korurlar.

Aziz Müslümanlar!

Okullarımızda yeni bir eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Bu yıl Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerine ilaveten Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin Hayatı seçmeli ders olarak okutulacaktır. Bu fırsatı değerlendirmek biz velilerin bu dersleri seçmesine bağlıdır. Bu konuda duyarlı davranarak çocuklarınızı yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim ve sevgili peygamberimizin hayatıyla tanıştırarak onların dinimizi öğrenmelerine, ibadetlere alışmalarına, sevgi ve saygı bilinci kazanmalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca Kur’an Kursları ve İmam-Hatip Okulları da çocukların dinimizi öğrenmelerine katkı sağlayacak eğitim kurumlarıdır. Çocuklar “Dünya hayatının süsü”[3]dür. Onları dünya hayatında kötülüklerden, ahrette ise ateşten koruma sorumluluğu bizim omuzlarımızdadır. Hutbemi konuyla ilgili bir ayet mealiyle bitiriyorum. “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır”[4] buyurmaktadır.

 

Salih ŞAHİN

Bezirganbahçe

Cami İmam– Hatibi/KÜÇÜKÇEKMECE[1] Tegabün 64/15

[2] Tirmizi c.4.s.338

[3] Kehf 18/46

[4] Tahrim 66/6

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu