Manşet

Üniversiteliler kutsal topraklarda

Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni bir uygulamayı daha hayata geçirerek; İlahiyat ve İslami İlimler Fakültelerinde okuyanlar başta olmak üzere üniversite öğrencilerinin bilgi, görgü, tecrübe, dini duygu ve motivasyonlarının artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla, öğretim elemanlarının rehberliğinde özel umre programı düzenledi.

200 öğrenci kutsal topraklarda

Program çerçevesinde yaklaşık 200’e yakın öğrenci kafilesi, 4 din görevlisi ile kutsal topraklara ulaştı. Medine’ye ve Mekke’ye ulaşan üniversiteli öğrenciler, kafile görevlileri eşliğinde Kâbe-i Muazzama’ya götürülerek, tavaf ve say yaptırılarak ilk umre ibadetini yerine getirdiler.

Kutsal mekânları gezdiler

Programın Medine bölümünde öğrenciler, Mescid-i Nebevî’de namaz kılarak, Ravza-i Mutahhara’yı ziyareti edip, Hz. Peygamberin (s.a.s) kabrini selamladılar.

İslam tarihi ve Hz. Peygamber’in (s.a.s) hayatında önemli olaylara sahne olan Uhut Dağı ve Şehitliği, İki Kıbleli Mescid, Hendek Savaşının yapıldığı yerde inşa edilen Yedi Mescitler, ilk inşa edilen mescit olma özelliğini taşıyan Kuba Mescidi gibi mekânları kapsayan gezi düzenlendi.

Kur’an tarihi hakkında bilgilendirme

Program çerçevesinde Mescid-i Nebevi yakınında yer alan; Medine’de Müslümanların kurduğu ilk mezarlık Cennetü’l-Bakî Kabristanı, Gamame Mescidi, Hz. Ali Mescidi, Hz. Ebubekir Mescidi, Medine Tren İstasyonu Müzesi gibi mekânlara ziyaretler gerçekleştirildi. Ayrıca Mescid-i Nebevi’nin güneyinde bulunan Kur’an Müzesi gezilerek, öğrencilere ilk dönemlerden günümüze kadar yazılan Kur’an-ı Kerimleri görme imkânı sağlanarak Kur’an tarihi hakkında bilgi verildi.

Umre turu süresince verilen hizmetlerden ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın göstermiş olduğu ilgi ve sağlamış olduğu imkânlardan memnuniyet duyduklarını belirten öğrenciler, Türkiye’ye döndüklerinde bulundukları üniversitelerde, diğer öğrencilerin de bu hizmetlerden yararlanması adına birer gönüllü olarak hizmet edeceklerini söylediler. Öğrenciler, gelecek yıllarda da bu uygulamanın devam etmesini ifade ettiler.

Kayıtlar devam ediyor

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, bu yıl üniversite öğrencileri için 51 tur olarak planlanan özel umre turlarına kayıtlar devam ederken, söz konusu kayıtlar 750’ye yaklaştı.

 

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu