Kurban Bayramı

Hacı Kurbanı Burada Kesilemez mi?

Hacı kurbanı burada kesilemez mi? 

Bize sorulan suallerden birinde yaklaşan hac münasebetiyle şöyle denmiş:

‘ Hacca gidenler kesecekleri kurbanlarını ülkemizde kesseler nasıl olur? Hem oranın izdihamından kurtulmuş olurlar. Hem de kurban etlerinin daha iyi değerlendirilip hizmette kullanılmasını sağlamış bulunurlar

***

Efendim hacı kurbanını ikiye ayırmak gerekir.

Birincisi: Hacca gidenlerin evlerinde iken kesecekleri zenginlik kurbanı.

Bu kurbanı, kendileri hac münasebetiyle seferde oldukları için kesmeleri mecburi olmaz. Zira bayram günü zenginlere vacib olan kurban, seferde olmaları halinde kalkar, seferi olan kimse vacib olan bayram günü kurbanını kesmeye mecbur olmaz. Seferde oluşları kesmemenin gerekçesi olur. Bununla beraber, görebildiğim kadarıyla hacca gidenlerin çoğu bu haklarını kullanmıyor, yerlerine vekil bıraktıkları bir yakınlarına kurbanlarını kestiriyorlar. Bu durumda bir değişiklik olmuyor, hacılar vekillerine kestirdikleri kurbanlarıyla seferi de olsalar kurbanlarını terk etmemiş, kesmiş oluyorlar.

Sual sahibi okuyucum, bu kurbanı hizmete verseler, yurtlara, çocukların barındıkları mahallere kestirseler, diyorsa, elbette yerinde bir teklifte bulunuyor. Elbette durumları müsait olanlar vekalet verecekleri bir görevliye bu kurbanlarını kestirir, yoksul, yetim, muhtaç ve bakımı gerekenlerin hizmetine vermiş olurlar. Bunu, kurbanın parasını vermek suretiyle de tahakkuk ettirebilirler. Böylece öğrenciler de unutulmamış olur.

Şayet, kastedilen kurban bu değil de, hacıların hacda kesmek zorunda oldukları şükür kurbanı ise, o kurbanı burada, ülkemizde kesmeye imkan yoktur!

Şu açıdan imkan olmaz. Hacılar, kurbanlı hacca niyet etmeleri halinde bu kurbanı, Harem sınırları içinde kesmeye mecburdurlar. Değil ülkemizde kesmeleri, Mekke’de bile kesseler Harem sınırları dışında keserlerse yine borçlu kalmış olurlar. Kurbanın iyi değerlendirilmediği düşünülüyor da, bunun da kesilmemesi isteniyorsa, kurbanı vacip kılmayacak şekilde niyet etmek gerekir ki hacda kurban kesmek durumunda kalınmasın. Bu da mümkün. Bu gibi konuları hacda kafile başkanları bir bir izah eder, hacılarımıza gerekli bilgiyi verirler. Bana kalırsa hacılarımız buna da kalmamalı, aldıkları hac kitabıyla bilgilerini artırmalı, görevlinin söyledikleriyle birleştirerek farzı, vacibi, sünneti yerinde bir hac yapmaya gayret etmeliler. Bununla beraber ne kadar okunur, dinlenirse dinlensin, hac ibadeti, hiç yapmamış olanlar için oldukça ayrı ve farklı bir ibadettir. Tek başına hareketten kaçınmalı, yanlışa düşmemek için toplu olarak vazifeler ifa edilmelidir. Yoksa yanlış yapmak işten değildir. Bu gibi zorluk ve güçlüklerinden olacak ki Efendimiz (sas)’in hadisinde şöyle müjdeler görmekteyiz. Buyuruyor ki:

‘ Bütün gerekleri yerine getirilerek yapılan hac, sahibini anasından yeni doğmuş çocuk gibi günahlarından temizleyerek evine döndürmüş olur.

23.01.2002

Ahmed Şahin
Zaman Gazetesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu