İslami Haberler

Savaşın sürdüğü Suriye’de tütün endüstrisi canlandı

Beş yıldır süre gelen ve ülke ekonomisini etkileyen iç savaşın gölgesinde Suriyeli işçiler ülkenin ilk yerli purolarını üretmeye başladı.

GÜNDE 500 PURO ÜRETİLİYOR

Fabrikada sadece 6’sı erkek 130 işçi çalışıyor. 3 yıldır “dünya standartlarında” puro sarmayı öğrenen işçiler günde 500 puro üretiyor.  İhtiyaç duyulan istihdamı yaratmak ve geliri artırmak için devlet tarafından başlatılan puro üretimi ülkenin kuzeybatısında kalan Lazkiye’de yapılıyor.

Savaşın sürdüğü Suriye'de tütün endüstrisi canlandı

“DOLMA SARAR GİBİ YUVARLA”

Daily Mail’İn haberine göre başta puronun ne olduğunu bile bilmeyen 50 yaşındaki Ümmü Ali, Küba purosu sarma videolarıyla başladıkları üretimde  “Dolma sarar gibi yuvarla”tavsiyesiyle başarıya ulaştıklarını anlattı.

YAKIN ZAMANDA İHRAÇ EDİLMEYE BAŞLANACAK

Şubat sonunda başlayan üretimlerin 1,000 yeni istihdam kolu açtığını söyleyen şirketin Genel Müdürü Salman al-Abbas, üretimlerin önce yerel marketlerde satılmaya başlanacağını daha sonra da yakın ülkelere ihraç edileceğini söyledi.

Savaşın sürdüğü Suriye'de tütün endüstrisi canlandı

ÜLKE EKONOMİSİNİN CAN DAMARLARINDAN BİRİ

Mart 2011’de düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerle başlayan Suriye İç Savaşı 215 binden fazla kişinin ölümüne sebep olurken ülke ekonomisinde de büyük yaralar açmıştı.

Savaşın sürdüğü Suriye'de tütün endüstrisi canlandı

Savaştan önce devlet tarafından işletilen General Tobacco Company, ürettiği yılda milyonlarca dolarla ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyordu.

Savaşın sürdüğü Suriye'de tütün endüstrisi canlandı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu