İslami Haberler

Netanyahu’dan İran açıklaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Amerikan ABC televizyonuna verdiği demeçte, İran’ı Batı ile müzakere masasına oturtan unsurun uygulanan yaptırımlar olduğunu belirtti.

“İRAN’A YAPTIRIMLARI ARTTIRMAK GEREKİR”

Netanyahu, “Bu yaptırımların kaldırılması değil artırılması gerekiyor ki bugün geldiğimiz noktadan daha iyisini gerçekleştirebilelim”dedi.

“SİLAHLANMA YARIŞINA SOKACAK”

Başbakan Netanyahu, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya (5+1) arasında varılan çerçeve anlaşmasını, İran’ın nükleer tesislerini tamamen ortadan kaldırmadığı için “kötü” olarak niteledi. Netanyahu, “İsrail’in güvenliğini tehlikeye sokan çerçeve anlaşmasının ,Sünni nüfusun yoğunlukta olduğu ülkeleri silahlanma yarışına sokacağını” öne sürdü.

ANLAŞMA 30 HAZİRAN’DA İMZALANACAK

İsviçre’nin Lozan kentinde İran ile ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ve Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde 2 Nisan’da uzlaşmaya varıldı. İran’ın nükleer programı konusunda “siyasi çerçeve anlaşması” sağlanırken bundan sonraki aşamada anlaşmanın taslağı yazılmaya başlanacak ve nihai anlaşma 30 Haziran’da imzalanacak.

ENSONHABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu