15 Kasım Perşembe 2018 / 7 Rebiü'l-Evvel 1440

Güvenlik Konseyi’nden ‘acil ve ön koşulsuz insani ateşkes’ çağrısı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy ver)
Loading...

 

Ramazan Bayramı’nın başlamasından önce, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde olağanüstü olarak gece yarısı (TSİ 07.00) toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, İsrail ile Hamas arasındaGazze’de yaşanan çatışmalara “acil ve on koşulsuz olarak insanı ateşkes” sağlanmasını isteyen başkanlık açıklaması üzerinde anlaştı.

BMGK Dönem Başkanı Ruanda’nın, başkanlık açıklamasında, taraflar, “Mısır’ın inisiyatifiyle oluşturulan kalıcı ve saygın bir ateşkesin sağlanması için işbirliğine davet edildi.

İnsanı ateşkesin, Gazze’de acil ihtiyaç duyulan malzemelerin ulaştırılmasında önemli olduğu vurgulanarak, İsrail ve Hamas’a “Ramazan Bayramı süresince tam olarak uygulanan bir ateşkesi” sağlama çağrısı yapıldı.

ATEŞKES MUAMMASI

Hamas, dün yaptığı açıklamasında Birleşmiş Millerler’in ateşkes çağrısına olumlu yanıtverildiğini duyurmuş ve saat 14.00’ten itibaren 24 saatlik insani ateşkes kararı aldıklarını açıklamıştı. Ancak İSrail tarafından net bir açıklama gelmemiş ve ateşkes önerisi havada kalmıştı. Hafta sonu boyunca da taraflar karşılıklı ateşkes ilan etmiş ancak daha sonra birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçlamışlardı.

HABER7

Bu yazıyı paylaşın.

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 2005-2018 www.islamiyet.gen.tr All rights reserved.
Bu sitede yer alan bilgileri kaynak göstererek yayımlayabilirsiniz.
Yukarı