İslami HaberlerManşet

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Sadoviç’i kabul etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç’i kabul etti.

Göreve yeni başlamasından dolayı nezaket ziyaretinde bulunan Bosna Hersek’in yeni Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç’i makamında kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Büyükelçiye görevinde başarılar dileyerek ‘hayırlı olsun’ dileklerinde bulundu.

Bosna Riyasetiyle Diyanet İşleri Başkanlığının çok köklü ilişkileri olduğuna değinen Başkan Görmez, Bosna riyasetinin sadece Bosna değil, bütün Balkanlar ve hatta Avrupa için önemine işaret ederek, “Bosna sadece Bosna değildir. Bosna’nın temsil ettiği büyük bir tarih ve yüksek değerleri var. Bosna’nın temsil ettiği tarih ve değerlere bugün bütün insanlığın özellikle Avrupa’nın çok ihtiyacı var” dedi.

Aliya İzzetbegoviç ve Bosnalıların son Bosna savaşında bütün dünyaya siyaset ve ahlak ilişkisini, savaş ahlakı ve hukukunu öğreten bir mektep haline geldiğini ifade eden Başkan Görmez, Aliya’nın askerlerine söylediği bir sözü hatırlatarak, “Eğer biz zalimlere benzeyeceksek biz zulümle ve zalimlerle ne için mücadele ediyoruz’ diye konuştu.

Avrupa’da yükselen ırkçılığın, ötekileştirmenin, yabancı düşmanlığının, islamofobianın ortadan kaldırılması için Bosna’nın tarih boyunca sahip olduğu değerlere ihtiyaç olduğunun altını çizen Başkan Görmez, şöyle konuştu;

“Avrupa’da yükselen ırkçılığın, yabancı düşmanlığının, islamofobianın ortadan kaldırılması için Bosna’nın tarih boyunca sahip olduğu değerlere ihtiyaç var…”

Avrupa’da yükselen ırkçılığın, ötekileştirmenin, yabancı düşmanlığının, islamofobianın ortadan kaldırılması için Bosna’nın tarih boyunca sahip olduğu değerlere ihtiyaç var. Başta Bosna olmak üzere Balkanlardaki Müslümanlar iki önemli misyonu taşıyorlar. Birincisi, sahih İslam’ın ana yolunu temsil ediyorlar. Bosna, hiçbir zaman aşırılıkların, yanlış düşüncelerin neşvünema bulamayacağı bir toprak olmuştur. Sahip oldukları ikinci değer ise, birlikte yaşama ahlakı ve hukuku. Dört-Beş asır farklı inançların bir hukuk ve ahlak temelinde birlikte yaşadığı bir coğrafyadır.

“Bugünün Avrupa’sı ve bugünün dünyası bazı değerlere çok hasret…”

Belçika’da düzenlenen bir uluslar arası toplantıdaki hatırasını da nakleden Başkan Görmez, şöyle devam etti;

Yıllar önce Belçika’da bir uluslararası toplantıda bir Ortodoks papaz bana dedi ki; ‘Biz ortak tarihimize çok şey borçluyuz. Çünkü beş asır kendi inancımızı, dilimizi, kimliğimizi en güzel bir şekilde korumuş ve muhafaza etmişiz. Hatta pek çok yerde kiliselerimizi bile inşa etmişler’ dedi. Bugünün Avrupa’sı, bugünün dünyası bu değerlere çok hasret.

Bosna savaşından sonra bu tarihi değerleri bu tarihi dokuyu bozmaya çalışan iki akım oldu. Birincisi, İslamiyet’i tebliğ etmek amacıyla gelen ancak beraberinde Bosna’nın, Balkanların tarihi dini dokusuna aykırı olan ideolojileri taşıyanlar oldu. Ancak Bosna’daki tarihi güçlü gelenek bunu engelledi. Hem Riyasetin varlığı hem de imam hatip lisesi, ilahiyat fakültesi başta olmak üzere güçlü eğitim müesseseleri bunun kökleşmesine engelledi. Burada Riyaset ile Diyanet’in işbirliğinin de önemli rol oynadığını düşünüyorum.

İkinci yanlışlık da 15 Temmuz’da bu millete en büyük kötülüğü yapan FETÖ oldu. Malik Bin Nebi bir sözünde der ki; ‘Sömürgeciler bir yerden çıktıktan sonra sömürge aydınları yetiştiren okullar açarlar’ Dolayısıyla sadece Balkan’larda değil Türk cumhuriyetlerinde, Afrika’da maalesef uzun süre farkına varılmayan böyle yanlış bir hareketin varlığı da böyle bir zararı meydana getirdi.

Konuk Büyükelçi Sadoviç ise kabulünden dolayı Başkan Görmez’e teşekkür ederek Bosna Hersekli Müslümanların selamını getirdiğini söyledi. İki ülke arasında çok güçlü ilişkiler olduğunu kaydeden Büyükelçi Sadoviç, bu ilişkilerin güçlenerek devam edeceğini belirtti.

Başkan Görmez’den yeni görevi için dua isteyen Büyükelçi Sadoviç, ‘Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki güçlü ilişkilerde Bosna Riyasetiyle Diyanet İşleri Başkanlığının önemi büyük. Sizden yeni görevim için dua istiyorum’ dedi.

Başkan Görmez ise, Büyükelçi’ye ‘Bütün dualarım sizinle’ diyerek, Hz. Peygamber’in duası olan, “Allah mahcup etmesin, Allah pişman etmesin, Allah yolunuza fitne çıkarmasın” duasında bulundu. Büyükelçi’ye hitaben’ Allah sizi sadece diplomasinin sefiri değil, iki halkın gönülleri arasında sefir yapsın’ temennisinde bulundu.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu