İslami HaberlerManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İran’da mezhep çatışmaları bitsin mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran’a gerçekleştirdiği günübirlik resmi ziyaret kapsamında, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından askeri törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ruhani’nin açıklamalarından satır başları;

YEMEN’DE DÖKÜLEN KAN DURSUN

“Bölgedeki durum nedeniyle hassas bir dönemdeyiz. Dökülen kanın Yemen’de durmasını talep ediyoruz. Ateşkese ulaşılmasını istiyoruz. İstikrar, barış ve huzur geri gelsin. Bölgeye yardımlar ulaştırılsın.”

Erdoğan konuşmasına besmele çekerek başladı VİDEO

ERDOĞAN BESMELEYLE BAŞLADI

Erdoğan konuşmasına besmele çekerek başladı ve şunları söyledi:

“Çok anlamlı bir buluşma gerçekleştirdik. Bu toplamda 8 anlaşma bir mutakabat metni imzaladık. Gerçekten bugün çok önemli konuları görüştük. Bölgemiz adeta bir ateşten çember. Bunları konuşma fırsatımız oldu. Ekonomik alanda ise belli bir hızı ne yazık ki kaybettik. Malesef belirlediğimiz hedefte geriyiz. 30 milyar dolarlık ticaret hedefine ulaşamadık.

EN PAHALI DOĞALGAZI İRAN’DAN ALIYORUZ

Şu anda en pahalı doğalgazı biz İran’dan alıyoruz. Bunu belli bir noktaya çekmek zorundayız. Böyle dost iki ülke arasında bu tür bir konunun çözülmesi gerekir.Doğalgaz fiyatını uygun bir yere getirmemiz lazım.

Döviz kuru noktasında başka paraların baskısı altında kalmayalım. Ne doların baskısı altında kalalım ne avronun baskısı altında kalalım. Ama hala adım atamadık. Biz alımlarımızı İran’ın yerli parasıyla yapalım, İran’da bizim paramızla yapsın. Bunlar bize ayrı bir güç katacaktır.

Erdoğan’dan İran’da mezhep çatışmaları bitsin mesajı VİDEO

NE ŞİA TANIRIM NE SÜNNİ

Irak’taki sorunları ele aldık. Irak bizim için kan ağladığımız bir yer. Şu ana kadar orada 100 bini aşkın insan öldü. Tarih katledildi. Aynı şekilde Suriye’de 300 bin insan öldü. Mezhebe bakmıyorum. Beni burda ne şia ilgilendirir, ne sünni ilgilendirir. Beni müslüman ilgilendirir. İnsan yaradılmışların en şereflisidir. Oturarak, konuşarak bu kana, bu ölüme bir son vermeliyiz. Birbiriyle vuruşanları bir araya getirelim. İlginizden dolayı teşekkür ediyorum.”

ENSONHABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu