İslami Haberler

Avrupa Birliği Filistin Gazze’ye sessiz

İsrail’in Gazze’de kadın-çocuk ayırt etmeden sivilleri hedef alan saldırıları karşısında tepkisiz kalan Avrupa Birliği, her geçen gün gelen ölüm haberlerine karşı, yeni bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Sadece İsrail’in kara harekatı değil, bombardımanın başladığı ilk günden beri Avrupa Birliği, gelişmeleri birkaç adım geriden takip ediyor. Geç gelen açıklamaların içerikleri ise boş..

İsrail Gazze’de katliam yapıyor

AB TAVRINI İSRAİL’DEN YANA KOYDU

Avrupa Birliği’nin gelişmeleri geriden takip etmesi ise Gazze saldırısına tarafsız baktığı anlamına gelmiyor. Zira birlik yetkililerinin ilk ağızdan verdiği açıklamalara ve AB Liderler Zirvesi sonuç metnine bakıldığında Avrupa Birliği kesin olarak tavrını İsrail’den yana koymuş durumda. Yetkililer Gazze’den İsrail’e bomba atılmasını kınarken, İsrail’in Gazze’yi misliyle bombalamasına ve 300’ü aşkın sivilin hayatını kaybetmesine, ayrıca çok sayıda çocuğun katledilmesine karşın kınama mesajı yayınlayamıyor.

AVRUPA BASINI DA SESSİZ

Avrupa basını da sessizliğini koruyor. Özellike Fransa ve Belçika basınında derin bir sessizlik hakim. Bunların önemli bir kısmı Ukrayna’daki uçak düşme olayından kaynaklanıyor. Hollandalı 150 yolcunun hayatını kaybetmesi, 4 Belçikalının da bu uçakta yer almasıyla birlikte Avrupa gazeteleri manşetlerinde Gazze’ye değil Ukrayna’daki düşürülen uçağa yer veriyor. Hhiçbir gazetede, özellikle ilk sayfalarda Gazze’de yaşananları görebilmek mümkün değil. Son gelişmelere yönelik kısa haberlere rastlansa da genel itibariyle bakıldığında Avrupa basını da AB koridorları gibi Gazze’de yaşanan katliama sessiz kalıyor.

ENSONHABER

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu