HutbelerManşet

Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun

Kıymetli Kardeşlerim!

Bayramımız mübarek olsun. Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın…” 1

Okuduğum hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz (s.a.s), “Müminlerin birbirlerine olan bağlılığı, birbirine yaslanarak inşa edilmiş bir binanın duvarları gibidir.”2 buyurarak aramızda bulunması gereken birlik ve beraberlik, muhabbet ve kardeşlik, dayanışma ve paylaşma duygularına veciz bir şekilde işaret ediyor.

Aziz Kardeşlerim!

Nice günlerden, nice sahurlardan, nice iftarlardan sonra bizleri bu bayrama ulaştıran Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun! Şu anda yüreklerimizde sıcaklığını duyduğumuz o sevinç tanık olsun ki, hep birlikte hak ettik bu bayramı. Şu anda birbirimizin yüzünde okuduğunuz barış ve esenlik tanık olsun ki, hak ettik bu bayramı. Sabrettik ve zafere eriştik. Sabrımız, zaferimiz, bayramımız mübarek olsun.

Kardeşlerim!

Bugün, İslam şeâri olan bayram günüdür. Bugün, ümmet olma bilincimizin tazelendiği müstesna bir gündür. Zamanın başka zaman, mekanın başka mekan olduğu, mahzun gönüllerin huzur ve neşe bulduğu mukaddes bir gündür bugün.

Bugün, imanda sebat eden müminlerin, elinden ve dilinden emin olunan Müslümanların, barışın, esenliğin yani İslam’ın bayramıdır. T evhid sancağı altında toplananların, oruçlarını kendilerine kalkan yapanların, aynı şuurla Rablerinin huzurunda saf tutanların bayramıdır bugün.

Bugün, yeryüzünü ifsat edenlerin değil, ıslah edenlerin, salaha ve felaha erenlerin bayramıdır. Cana kıyanların, kan akıtanların ve korku salanların değil, hayat ve huzur verenlerin bayramıdır bugün. Bugün, yoksula, yetime, kimsesize, çaresize, güçsüze, garibe, mülteci kardeşlerimize karşı sorumluluk hissetmenin, imkânımız yoksa bile tebessüm etmenin bayramıdır. Namazımızla, orucumuzla, sadaka larımızla, zekât ve fitrelerimizle yüceldiğimiz gündür bugün. Başkalarını yok ederek var olanlara karşı hak ve hakikate, adalet ve fazilete çağıranların bayramıdır bugün.

Bugün, her türlü fitne ve tefrikanın karşısında duranların, imanda birleşip kaynaşanların, kardeş olanların bayramıdır. Bugün, huzur ve neşeyi gönüllerden gönüllere, evlerden evlere, şehirlerden şehirlere, ülkelerden ülkelere yayanların bayramıdır.

Aziz Müminler!

Bu bayram, varlık sebebimiz olan anne -babalarımızı, hayatın çilesini birlikte omuzladığımız eşlerimizi, evlerimizin canlı bayramları olan çocuklarımızı sevindirme vaktidir. Bu bayram, aile büyüklerimize, akrabalarımıza, komşularımıza, arkadaş ve dostlarımıza hürmet ve muhabbetlerimizi takdim etme vesilesidir.

Sadece sevinçleri değil, hüzünleri de paylaşmaktır bayram. Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri onarmanın adıdır bayram. Nihayet, yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son vermenin tam da zamanıdır bayram.

Aziz Müminler!

Bizler inanıyoruz ki, bayramlar, İslam âlemi için tekrar tekrar dirilişin muştusu ve habercisidir. Bizler biliyoruz ki, bugün bu bayram vaktinde üzerimize sağanak sağanak yağan rahmet yağmurları, tüm müminlerin ümitlerini yeniden yeşertmektedir. İnanıyoruz ki her gelen bayram, masumlara, mağdurlara, mazlumlara, muhtaçlara, kimsesizlere, boynu bükük gariplere gerçek bayramın daha da yaklaştığını müjdelemektedir. Yine inanıyoruz ki bayramlarımız, aç bırakarak doyanların, sömürerek alanların, güçsüzlere dünyayı dar, vatanını mezar edenlerin, zalimlerin yüreklerine büyük bir mağlubiyet ve hüsranın korkusunu yaymaktadır.

Kıymetli Kardeşlerim!

Bugün bizden bayram neşesi bekleyenlere beklediklerini ikram etmeliyiz. Bayramın sevincini, neşesini dua, tekbir, salat ve selamlarla önce kendi içimizde hissetmeli, sonra da kardeşlerimize hissettirmeliyiz.

Şunu da asla unutmamalıyız kardeşlerim: Biz, insanlığın ümidiyiz. Bayramı kendi adımıza değil, kardeşlerimiz adına, insanlık adına yaşayalım. Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Sevincimiz yeni sevinçlerin başlangıcı, huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi olsun. Mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki acılara teselliler sunsun.

Kardeşlerim!

Gelin bugün, aynı iftar sofrasında sevindiğimiz gibi, aynı kıblede buluştuğumuz gibi, aynı Peygambere ümmet olduğumuz gibi, aynı Kitab’a inandığımız gibi kardeş olalım. Öylesine kenetlenelim ki birbirimize, bizi bize düşürmek isteyenlerin ümitlerini ebediyen kıralım; ayağımıza dolanan bütün tuzakları hep birlikte bozalım. Öylesine kuvvetli bağlansın ki gönüllerimiz, her anımız bayram olsun. Bu birlikteliğimiz, muhabbetimiz, kardeşliğimiz cennet bahçelerine uzansın.

Aziz Kardeşlerim!

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin, gönül coğrafyamızın, yurt dışındaki millet varlığımızın ve İslâm âleminin mübarek Ramazan bayramlarını en kalbi duygular ımla kutluyorum. Bayramın, ülkemiz, âlem-i İslâm ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Bayramımız mübarek olsun.

  • Âl-i İmrân, 3/103.
  • Buhârî, Salât, 88; Müslim, Birr ve Sıla, 65.

Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu