ManşetMübarek Gün ve GecelerSorularla İslamiyet

Muharrem ayı – Aşure Günü Ne Zaman? Aşure Gününün Önemi

Muharrem ayı, içinde bulunan Aşure günü nedeniyle büyük bir öneme sahiptir. Aşure günü orucu, Peygamber efendimiz tarafından ashabına tavsiye edilmiştir. Bu nedenle müslümanlar, sevabı büyük olan bu ibadeti kaçırmamak için aşure orucu hangi günlerde tutulacak öğrenmek istiyor. Peki, Muharrem ayı ne zaman başlıyor? Hicri yılbaşı ne zaman? Aşure günü hangi gün? Aşure orucu hangi günler tutulur?

AŞURE GÜNÜ HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?
Aşure günü, Muharrem ayının 10. günüdür. Diyanetin dini günler takvimine göre aşure günü, 18 Ağustos 2021 Çarşamba günüdür.

AŞURE ORUCU HANGİ TUTULUR?
Aşure günü orucu için Efendimiz tarafından tavsiye edilen Aşure günü ile birlikte bir gün öncesi ve sonrası olmak üzere şeklindedir. Yani Muharrem’in 9 ve 10. günlerinde veya 10. ve 11 günlerinde oruç tutmak gerekir. Buna göre 9 Eylül Pazartesi ile birlikte öncesi veya sonrasından birer gün aşure günü orucu tutulur.

Aşure Günü Orucunun Önemi

Bir zat Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Veselleme geldi ve sordu:

“Ramazan’dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?”

Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem, “Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah’ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir” buyurdu. (Tirmizî, Savm: 40)

“Âşura gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum.”(Tirmizî, Savm: 47)

“Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur” (İbni Mâce, Sıyam: 43)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu