İslami HaberlerManşet

“Yaz Kur’an kursları, milletimizi tarih sahnesinde sürekli kılacak kimliği inşa eder…”

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çocuklara yönelik Kur’an öğretimi, Peygamberimizin hayatı, ahlak, inanç esasları gibi derslerin verileceği iki aylık eğitim dönemini kapsayan yaz Kur’an kurslarının başlaması vesilesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü özel bir program düzenledi.

Ankara’nın çeşitli ilçelerinden yüzlerce çocuğun salonu doldurduğu programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çocukların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

4-6 yaş Kur’an kursu, engellilere yönelik Kur’an kursu ve diğer Kur’an kurslarından çocukların, Kur’an tilaveti, ilahiler ve tiyatro gösterileri sergiledikleri programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Sizler bizim en aziz misafirlerimizsiniz. Bugün bizim sevinç günümüzdür” dedi.

Konuşmasına başlamadan evvel salonu dolduran çocuklarla birlikte besmele çeken Başkan Görmez, “Her sene Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizim en kıymetli zamanımız bu zaman. Çünkü dünyanın en güzel insanları bize geliyor. Bize misafir oluyorlar. Camilere çok yakışıyorsunuz sevgili çocuklar. Camiler sizinle çok güzelleşiyor. Kur’an çok güzel bir kitap, ama sizinle Kur’an daha da güzelleşiyor” diye konuştu.

Yeryüzünün en masum mekanlarının camiler olduğuna, yeryüzünün en masum varlıklarının da çocuklar olduğuna değinen Başkan Görmez, masum çocukların masum olan camilere çok yakıştığını belirterek şunları söyledi;

“Masum çocuklar, masum camilere çok yakışıyor…”

Yeryüzünün en masum mekanları camiler ve mabetlerdir. Yeryüzünün en masum varlıkları çocuklardır. Masum çocuklar masum mekanlara çok yakışır. Sizin bize gelmeniz bizim için bayram.  Siz gelip camilerde Allah’ın kitabını öğreniyorsunuz. İnancınızı öğreniyorsunuz. İbadetlerinizi öğreniyorsunuz. Allah’ınızı öğreniyorsunuz. Peygamberinizi öğreniyorsunuz. Kitabınızı öğreniyorsunuz. Bundan dolayı biz çok mutluyuz. Sizinle görüşmekten, sizinle buluşmaktan dolayı biz çok mutluyuz. Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

“Anne babalar, çocuklarınıza bırakacağınız en büyük miras, onun minik yüreğine yerleştireceğiniz Allah sevgisidir…”

Anneler, babalar; öncelikle bugün size duamız, Allah, gözünüzün nuru, kalbinizin süruru olan çocuklarınızı ebediyen size bağışlasın. Allah hayatları boyunca onlardan dolayı hiçbir kötülükle sizleri karşılaştırmasın. Ancak şunu bilmenizi isterim ki;  çocuklarınıza vereceğiniz, bırakacağınız en büyük miras, Peygamberimizin ifadesiyle, çocuklarınıza bırakacağınız en büyük miras, onun minik yüreğine yerleştireceğiniz Allah sevgisidir. Çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük hediye, Allah’ın her birisine özel olarak gönderdiği mektup niteliğindeki Kur’an-ı Kerim’i, Kitabı Hakim’i öğrenmesini sağlamaktır. Ona vereceğiniz en büyük hediye Peygamberlerini tanımalarıdır. Ona vereceğiniz en büyük hediye güzel ahlaktır, güzel bir hayattır. Onun için lütfen, siz Kur’an-ı Kerim’i evinizde de öğretebilirsiniz, özel bir hoca da tutabilirsiniz, ama gelin bu yaz mevsiminde böyle yapmayın. Siz onları bize gönderin, camilere gönderin, camilerde koşuştursunlar. Ramazanın rahmet iklimini camilerin manevi iklimiyle buluştursunlar. Camilerde hocalarımızla birlikte, arkadaşlarıyla birlikte o manevi iklimde Allah’ın kitabıyla tanışsınlar. Siz evlerinizde yine yardımcı olun, özel hoca tutacaksınız yine tutun, ama yazın bize iki ay emanet edin bu güzel yavruları, Allah’ın evlerine gönderin, hocalarımız onları en güzel şekilde karşılayacaklar.

“Yaz Kur’an kurslarına gelen çocuklarımız Allah’ın bizlere birer emanetidir…”

Sevgili hocalarımız, mihrap görevlileri, Kur’an muallimleri, muallimeleri, bu yavrularımız Allah’ın en büyük emaneti. Allah’ın bu en büyük emanetine Peygamberimizin davrandığı gibi davranın. Onlarla arkadaş olun, onlarla dost olun. Onların tatilde olduklarını da unutmadan Allah’ın Kitabını, Allah’ın dinini yaşayarak öğrensinler. Çocuklara ‘çocukluğunuzu caminin dışında bırakın’ demeyin. Çocuklar, çocukluğunuzla beraber gelin. Çocukluğunuzla beraber Allah’ın Kitabını öğrenin. Çocukluğunuzla beraber Allah’ın Peygamberini öğrenin. Hz. Peygamberin çocuklara davrandığı gibi davrandığınızda her şey güzel olacaktır. Çünkü Allah Resulü çocuklarla arkadaş gibi konuştu. Çocuklara arkadaş gibi davrandı. Sizler de çocuklara çocuk diliyle konuşarak, çocuklara arkadaş gibi davranarak hareket edeceksiniz.

“Engelli çocuklarımızın Allah’ın kitabını öğrenebilmesi için bütün engelleri ortadan kaldıracağız…”

Diyanet İşleri Başkanlığımız gecikmiş de olsa engelli çocuklarımızı da unutmadı. Görme ve işitme engelli olan bütün evlatlarımıza da Allah’ın kitabını öğretmenin yollarını bulduk, bulmaya devam edeceğiz. İşitme ve görme engelli olan her evladımız inşallah Kur’an-ı Hakim’i öğrenecek. Kur’an engel tanıyan bir kitap değildir. Allah’ın kitabı, Allah hitabı engel tanımaz. Engel olan biziz. Biz bugüne kadar engel olduk. Şimdi bütün o engelleri ortadan kaldıracağız inşallah hep beraber ve en güzel bir şekilde onlar da Allah’ın kitabını öğrenecekler. Onların parmakları dil vazifesi görecek ve Allah onların Kur’an-ı’nı daha da kabul edecek. Cenabı Hak onların o her bir işaretini kendisine yapılmış en büyük dua olarak, en büyük münacat olarak kabul edecek.

“Yaz Kur’an kursları, milletimizi tarih sahnesinde sürekli kılacak kimliği ve geleceğimizi inşa eden kurslarımızdır…”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak çok farklı hizmetlerimiz var. Cami içinde ve cami dışında, yurt içinde-yurt dışında pek çok hizmetlerimiz var. Fakat en önemli hizmetlerimizin başında yaz kurslarımız geliyor. Çünkü bu kurslarımız milletimizin geleceğini, milletimizi tarih sahnesinde sürekli kılacak kimliğini inşa eden kurslarımız. Bu kurslarımız, nerede yaşarsa yaşasın milletimizin evlatları arasında duyguları birleştiriyor, duygudaşlık oluşturuyor. Rahman’a secdede bizi birleştiriyor. Aynı besmelede, aynı Fatiha’da, aynı duada evlatlarımızı birleştirerek geleceğimizi inşa ediyor. Bütün din gönüllüsü kardeşlerime hassaten istirham ediyorum, ramazanın bu rahmet ikliminde başlayacak olan bu iki ayı hiçbir saniyesini boş bırakmadan çok iyi değerlendirelim. Milletimizin evlatlarını, mabetlerimizi masum-günahsız çocuklarımızı, çocuk dostlarımızı camilerimizin kapılarında ayakta mütebessim bir çehreyle karşılayalım. Onlara kendi öz evladımız gibi muamele edelim. Arkadaş gibi, dost gibi, kardeş gibi davranalım. Siz onların büyükçe davranmasını beklemeyin. Siz onlara küçükçe davranın. Siz onlara çocukça davranın. İki ay siz çocuk olun. Keşke hepimiz çocuk olabilsek, keşke hepimiz çocuklar gibi masum olabilsek.

Konuşmasına çocuklarla birlikte besmele çekerek başlayan Başkan Görmez, konuşmasının sonunda da çocuklarla birlikte Fatiha suresini okudu. Daha sonra Başkan Görmez, sahneyi dolduran çocuklarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının üst düzey yöneticileri ve Ankara’nın çeşitli ilçelerinde eğitim gören Kur’an Kursu öğrencileri katıldı.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu