İslami HaberlerManşet

Kutlu Doğum Haftası Londra’da coşkuyla kutlandı

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Londra’da “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” temalı Kutlu Doğum Haftası programı düzenlendi.

Kuran’ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in görüntülü mesajı yayımlandı. Londra’daki programa katılımının aylar öncesinden planlandığını ancak programa katılamadığından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdiği mesajında Başkan Görmez, bu yılki Kutlu Doğum Haftası’nın temasına vurgu yaparak, dünyada bir güven bunalımı yaşandığını ve insanların birbirine güvenmemeye başladığını söyledi.

Walthamstow Belediye Sarayı’nın konferans salonunu dolduran binlerce Peygamber sevdalısına hitaben yayımlanan mesajında Başkan Görmez, “Güven toplumları olmadığımız için güvenlik toplumlarına dönüştük. Her yere kameralar döşeniyor. Bütün insanların her şeyi kaydediliyor. Bir ülkeden bir ülkeye giderken karşılaşılan tabloyu düşündüğünüzde, güven toplumları olmaktan ne kadar uzaklaştığımızı görüyoruz” dedi.

Dünyanın güven kaybına uğradığını vurgulayan Başkan Görmez, “Akarsularımız, denizlerimiz, yiyeceklerimiz, toprağımız, teneffüs ettiğimiz hava dahi bir güven sorunu yaşıyor. Öbür taraftan İslam coğrafyasına baktığımızda, çok daha büyük acılarla karşı karşıyayız. İman toplumları emanı kaybetti. İslam toplumları selam ve barışı kaybetti. Ülke olarak, millet olarak 15 Temmuz’da yaşanılan o ihanet, saldırı, darbe teşebbüsünden sonra kendi ülkemizde güven bunalımı yaşıyor. Dünyanın tüm masumlarına tarih boyunca umut olmuş ve bugün de umut olmaya devam eden kendi ülkemizde de güvenimiz zedelendi” diye konuştu.

Başkan Görmez, programın amacına da değindiği konuşmasını, “Nerede yaşarsak yaşayalım, ister Paris, ister Londra, ister İstanbul’da. Yaşadığımız yerde insanlara nasıl güven verebiliriz? Yaşadığımız yerleri nasıl güven toplumuna dönüştürebiliriz? İşte bugün size gönderdiğimiz arkadaşlar da daha çok bu konu üzerinde duracaklar” şeklinde sürdürdü.

Londra’nın kuzeyinde yer alan Türkçe konuşan toplumun yoğun olarak yaşadığı Walthamstow bölgesindeki Walthamstow Belediye Sarayı’nın konferans salonunda yapılan Kutlu Doğum Haftası programına, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mahmut Özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı Abdurrahman Han, ülkedeki çeşitli derneklerin temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu