İslami HaberlerManşet

İHH Suruç’ta 300 yetimin yüzünü güldürdü

Şanlıurfa İHH, Yetim Dayanışma Günleri kapsamında 100’ü Suruçlu, 200’ü de Kobanili olmak üzere şehirdeki 300 yetim için piknik düzenledi.

Şanlıurfa İHH, Suruç ilçesinde bakımını üstlendiği 100 yetim ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük mülteci kampı olan AFAD Suruç Konaklama tesislerinden gelen 200 kadar Kobanili yetimin yüzünü düzenlenen bir piknikle güldürdü.

Sabah saatlerinde otobüs ve minibüslerle Suruç merkez ve AFAD Suruç Çadır Kent’ten getirilen yetim aileleri ve çocuklar Aligör’de bulunan Suruç Fen Lisesi bahçesinde İHH Şanlıurfa temsilcisi Behçet Atila ve İHH Şanlıurfa Temsilciliğinin diğer yetkilileri tarafından karşılandılar. Aileler ve çocuklarla yakından ilgilenen vakıf yetkilileri çocuklara unutulmaz sevinçli bir gün yaşattılar.

İHH Şanlıurfa Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinliğe katılan yetimlerle koşu, halat çekme, ip atlama, dini sorulardan oluşan bilgi yarışması, futbol ve hentbol gibi çeşitli oyun amaçlı müsabakalar düzenlendi.

Programa Suruç İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Demirbilek, AFAD yetkilileri, Suruç Fen Lisesi Müdürü Muhittin Bozkaya, Suruç Eğitim Bir Sen Başkanı Mustafa Durmaz ve bazı okulların idarecileri katıldı.

Düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan İHH Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, İHH İnsani Yardım Vakfı’nın savaş, doğal afet ve yoksulluk bölgeleri başta olmak üzere Türkiye dâhil 35 ülke ve bölgede, yetimlerin barınma, gıda, giysi, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti. Atila ayrıca 60 bine yakın yetime de Sponsor Aile Sistemiyle düzenli olarak nakdi yardım yapıldığını kaydetti.

5 yıldan beridir geleneksel hale getirdiğimiz Yetim Dayanışma Günleri programları kapsamında yetimleri sevindirme programları düzenlediklerini belirten Atila, şöyle devam etti:

“Bugün, Şanlıurfa’mızın Suruç ilçesindeki yerli ve Suriyeli yetim muhacirleri sevindiriyoruz. Başta Urfa’da olmak üzere Siverek, Suruç, Viranşehir, inşallah bu yıl Hilvan ve Ceylanpınar’ı da programlara katmayı düşünüyoruz. Tabi ki final programımız Urfa’da olacak. Bu yetim çocuklarımızın bir nebze bir gün dahi olsa bir araya getirip onları çeşitli oyun ve müsabakalarla eğlendirmek akabinde yemek ve vereceğimiz hediyelerle farklı bir gün çocuklara yaşatmaya çalışıyoruz. “

“Bizler biliyoruz ki yetimler kutsal emanetlerdir” diyen Atila, sözlerini şöyle tamamladı: “Onlar, Resullulah’ın (SAV) bizlere emanetidir. Bizler o gözle bu yavrularımıza bakmaktayız. Bu yavrularla ilgilenmek bizlere zevk veriyor. Bizler de onların gönüllerini kazanmaya çalışıyoruz. Onları böyle sevinçli mutlu görmek bizi de çok sevindiriyor. Bu programda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Allah (cc) razı olsun. Bu yetimlerimize sponsor olan ağabeylerimize, ablalarımıza ve kardeşlerimize müteşşekkiriz.”

Piknikte oynanan keyifli oyunlar ve müsabakalardan sonra başta yetimler olmak üzere tüm ailelerine ve misafirlere yemek ikram yapıldı; ardından da yetimlere oyuncakları dağıtılarak etkinlik sona erdi.

Dünya genelinde yaklaşık 60 bin yetime sponsor olan İHH, Türkiye’de en çok yetimin desteklendiği il olan Şanlıurfa’da 500 yetime sponsorluk sistemiyle düzenli olarak nakdi yardımda bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu