İslami HaberlerManşet

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kuveyt Evkaf ve İslam İşleri Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandı

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Kuveyt Devleti Evkaf ve İslam İşleri Bakanlığı arasında, dini alanlarda işbirliği yapmak üzere ‘İslam İşleri Alanında İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabahhuzurunda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen protokol Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ile Kuveyt Devleti Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sabah Khaled Al Hamad Al Sabah tarafından imzalandı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve İslami konularda sürekli ve verimli bir işbirliğinin tesis edilmesinin amaçlandığı protokolde, İslam toplumlarının güvenlik ve istikrarını tehdit eden şiddet yanlısı terör ve tekfir hareketleri ile birlikte mücadele edilmesi, bu şiddet yanlısı hareketlerden etkilenen gençlere rehberlik etmek, onları tekfirci, aşırı ve radikal akımlara karşı uyarmak için ortak çalışmaların yürütülmesi, İslam geleneğinin korunması, güçlendirilmesi ve ihya edilmesi için bilimsel araştırmaların yapılması gibi maddeler de yer alıyor.

İki kurum arasında, kurumsal ilişkiler, bilim, vakıf işleri, basın ve yayın işleri, sesli ve görüntülü yayıncılık gibi alanlarda da işbirliğinin yürütüleceği protokolde, eğitim, öğretim ve bilim kurumlarının karşılıklı birbirleriyle olan ilişkilerinin güçlenmesi amacıyla dini, ilmi ve kültürel içerikli sempozyum, seminer, çalıştay gibi akademik çalışmaların gerçekleştirileceği de prptokolde yer alan maddeler arasında.

İmam-hatip liseleri öğrencilerinin, vaizlerin ulusal ve uluslararası düzeyde İslam’ı tebliğ ve İslam kültürü alanlarında yeterlilik kazanmaları için karşılıklı tecrübe ve program paylaşımının yapılacağı karara bağlanan protokolde, İslam toplumlarının güvenlik ve istikrarını tehdit eden şiddet yanlısı akımlar, terör ve tekfir hareketleri ile mücadele alanında da karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulacak.

Başta Kuran’ı Kerim ve Hadis kitaplarının basımı olmak üzere dini yayınlarda da işbirliğinin yürütüleceği protokolde, İslam geleneğinin korunması, güçlendirilmesi ve ihya edilmesi için bilimsel araştırmalar yapmak hususunda işbirliği kararı alındı.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu