İslami HaberlerManşet

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, üniversiteli gençlerle bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ahmet Hamdi Akseki Kültür, Sanat ve Gençlik Merkezi’nde üniversiteli gençlerle bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı “Gençlik Çalışmaları” kapsamında Ankara’dan çeşitli üniversitelerden katılan gençlere ‘Bilgi Ahlakı, Hikmet ve Usul’ başlığı altında konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bilginin medeniyetimizde değer yüklü bir kavram olduğuna değinerek, “Bilgi bizim medeniyetimizde değer yüklü bir kavramdır. Bilgi sadece malumat değildir. Değerden arınmış bir malumata ilim denmez” dedi.

Ahmet Hamdi Akseki Camiinin altında yer alan Kültür, Sanat ve Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen buluşmada gençlerle sohbet eden Başkan Görmez, bilgi-değer ilişkisi, bilgi-ahlak ilişkisi, bilginin ahlakı ve ilmin tarih sürecindeki seyrinden söz ettiği konuşmasında, “İslam medeniyetinde ilim ve bilgi değer yüklü bir kavramdır. İlim değerden arınmış değildir. Yüce mertebelere ulaşmanın önemli bir sebebi, değerli mertebelere ulaşmanın yolu ebedi, saadete ulaşmanın yolu ilimdir. ‘Allah sizden iman edenlerle ve kendilerine ilim verilenleri derecelerle yüceltmiştir’ buyuruyor Kuran’da. Hz. Peygamber, ‘İlmin fazileti, ilmin değeri ibadetin değerinden daha yücedir’ buyuruyor. Her kim bir ilim yoluna çıkarsa Allah da onun cennete giden yolunu kolaylaştırır. Melekler ilim talebelerine kanatlarını açarlar. Ayetler ve hadisler buna işaret ederler” diye konuştu.

Bilginin aynı zamanda ahlak ve sorumluluk olduğunun da altını çizen Başkan Görmez, “Bizim medeniyetimizde bilgi değer yüklüdür. Bilgi değer ilişkisi göz ardı edilmemelidir. Bilgi aynı zamanda bir ahlak ve sorumluluktur. Bilgi sadece malumat değildir. Bilgi sadece enformasyondan ibaret değildir. Bilgiyi ahlak ve sorumluluk olarak ele almak daha doğru olur. Bizim medeniyetimizde ilmin tek gayesi hakikate ulaşmaktır. Bizim ilimde gayemiz hakikattir. Bizi hakikate götürüyorsa biz ona ilim deriz” ifadelerini kullandı.

Başkan Görmez, konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu