İslami HaberlerManşet

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Moskova’da Ravil Gaynutdin ile bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ll. Dünya Savaşında vatanlarını savunurken şehit düşen Tatar Müslümanları ve l. Dünya Savaşında şehit düşen Türk askerleri anısına yaptırılan Kostroma Merkez Camiinin açılışını gerçekleştirmek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Rusya’da, Rusya Müslümanları Dini İdare Başkanı ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin ile bir araya geldi.

Heyetler arası görüşmenin ardından basına açıklama yapan ikili, görüşmenin içeriğine dair bilgi verdi.

Rusya programı ve görüşmede öne çıkan başlıklarla ilgili konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Rusya Dini İdaresi ile Diyanet İşleri Başkanlığının ilişkilerinin her iki ülke Müslümanları ve diğer bütün insanların birlikte yaşama ahlakı ve hukukunu pekiştirme açısından son derece önemli olduğunu kaydetti.

Din hizmetleri ve din eğitimi alanında iki ülkenin dini kuruluşları arasındaki işbirliği sürecinin kısa süre de olsa sekteye uğramasının ardından güçlendirilerek devam etmesi konusunda her iki dini kuruluşun da çabaları olduğunu belirttiği konuşmasında Başkan Görmez, yarın Rusya’nın Kostroma şehrinde şehitlerin anısına yaptırılan Kostroma Merkez Camiinin açılışının gerçekleştirilmesinin de tarihi bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

İki dini kuruluşun birlikteliğinin sadece Müslümanlar için değil, bölge insanlarının iyiliği için de gerekli olduğuna işaret eden Başkan Görmez, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Türkiye ve Rusya’nın dini kuruluşları arasındaki ilişki, birlikte yaşama ahlakı ve hukukunun pekiştirilmesi açısından son derece önemli…”

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı, değerli dostumuz Ravil Gaynutdin’in daveti üzerine Rusya’da olmaktan dolayı bahtiyarlık duyuyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Rusya Dini İdaresi arasındaki ilişki, her iki ülkede var olan Müslümanların ve diğer bütün insanların barışı için, birlikte yaşama ahlakı ve hukukunu pekiştirmesi için çok önemli.

“l. Dünya Savaşında bu bölgede şehit düşen Türk askerleri ve diğer Müslüman askerler için yaptırılan Kostroma Merkez Camiinin açılışı tarihi bir öneme sahiptir…”

İki gaye için buradayız. Din hizmetleri ve din eğitimi alanında yaklaşık otuz yıldır birlikte yürüttüğümüz hizmetler kısa bir süreliğine de olsa sekteye uğramıştı. İnşallah bu hizmetleri daha da artırarak devam ettirmeye kararlı olduğumuzu ifade etmek için buradayız. İkinci olarak ise yarın Kostroma şehrinde tarihi bir gün yaşayacağız. Birinci Dünya Savaşında burada bulunan şehitlerimizin hatırası için yapılan camiinin açılışını yapıp Rusyalı Müslüman kardeşlerimizle birlikte Cuma namazı kılacağız. Aynı zamanda İkinci Dünya Savaşından sonra kendi vatanlarını savunan Tatar Müslüman kardeşlerimizin hatırası için de birlikte yaptığımız bu camiinin açılışını yapacağımızdan dolayı mutluluk duyuyoruz.

“Türkiye ve Rusya’nın dini kuruluşları arasındaki birliktelik, sadece Müslümanlar için değil, hangi dine mensup olursa olsun bütün insanların iyiliği için önemlidir…”

Türkiye ve Rusya’nın dini kuruluşları arasındaki birlikteliğimizin, Rusya’da yaşayan bütün Müslüman kardeşlerimizin barışına vesile olmasını diliyorum. Biz sadece Müslümanlar için değil, bu coğrafyada yaşayan hangi dine mensup olursa olsun bütün insanların iyiliği için de birlikte olmak durumundayız.

“Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler yara aldığı zaman sadece ekonomi, siyaset değil, aynı tarihe sahip olduğumuz Müslüman kardeşlerimizle ilişkilerimiz de zarar görür…”

Açıklamanın ardından bir gazetecinin, ‘Türkiye ve Rusya arasında çıkan krizde, her iki ülkenin dini kuruluşlarının normalleşme sürecine olan katkıları ne oldu?’ sorusu üzerine konuşan Başkan Görmez, “Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler yara aldığı zaman sadece ekonomi, iktisat, siyaset zarar görmüyor. Sadece coğrafya, bölge zarar görmüyor. Rusya’da yaşayan, birlikte aynı tarihe, aynı medeniyete sahip olduğumuz milyonları bulan Müslüman kardeşlerimizle olan ilişkilerimiz de zarar görüyor. Bizim ilişkilerimizin güçlü olması da sadece iki ülkenin ilişkilerinin faydasına olmaz. Bugün coğrafyamızı kuşatan bir ateş var. O ateşi söndürmek bakımından da bu ilişkilerin sadece coğrafyaya değil, bütün insanlığa faydası olduğunu düşünüyorum.

“Rusya’da Müslümanların diğer din mensuplarıyla geliştirdiği birlikte yaşama ahlakı ve hukuku bugün islamofobik nefretin kuşattığı Batı muhitlerine de örnek olabilecek niteliktedir…”

Rusya’da bilhassa Katerina’dan sonra Müslümanların diğer din mensuplarıyla birlikte geliştirdiği, birlikte yaşama ahlakı ve hukuku bugün islamofobik nefretin kuşattığı Batı muhitlerine de örnek olabilecek niteliktedir aslında. Müslümanların bu ülkedeki tarihi pek bilinmiyor. Bu önemli bir tarihtir. Bu tarihin birlikte geliştirdiği birlikte yaşama ahlakı ve hukuku da bugün bütün insanlık için önemlidir. Biz iki dini kuruluş olarak bunu geliştirmeye çalışıyoruz. Bu modeli kaybetmeden daha ileri taşımanın çabası içerisindeyiz. Ben inanıyorum ki bizim hizmetlerimiz alanında çok daha güzel ve çok daha yeni bir süreç başlayacaktır.

Ev sahibi Başkan Gaynutdin ise davetlerini kabul edip geldiği için Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e Rusya Müslümanları adına teşekkür ederek, “Rusya Müslümanları adına ‘Hoş geldiniz’ diyorum. Türkiye halkının katkılarıyla yapılan bu Moskova Merkez Camiinde namazımızı kıldık. Türkiye Cumhuriyetine daima millet ve Rusya Federasyonu olarak teşekkürlerimizi iletiyoruz. Dünyanın her bir yanında Müslümanların ihtiyacı olduğunda Türkiye daima orada oluyor. Allah Türk milletinden ve Türkiye Cumhuriyetinden razı olsun” dedi.

Kostroma camiinin açılışının önemine vurgu yapan Gaynutdin, “Yarın Rusya’nın Kostroma şehrinde şehitler anısına yapılan camiyi açacağız. Türkiye halkının, Türk milletinin Diyanet İşleri Başkanlığının katkılarıyla yapılmış Kostroma Merkez Camiinin açılışını yapacağız. Yarın Rusya Müslümanları ve dünya Müslümanları için bir bayram olacak. Sizinle beraber resmen bu camiyi açacağız. Davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Allah, iki devlet ve millet arasındaki dostluğumuzu sağlam kılsın. Hizmetlerinizden dolayı Allah razı olsun” diye konuştu.

Rusya programına Rusya’nın Türk Büyükelçiliği ziyaretiyle başlayan Başkan Görmez, Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz’ü makamında ziyaret etti.

Ziyaretinin ardından Moskova Merkez Camiinde öğle namazını Moskovalı Müslümanlarla birlikte eda eden Başkan Görmez, Rusya Dini İdaresi Başkanı Gaynutdin ile olan görüşmesinin ardından Kostroma Merkez Camiinin açılışı için Kostroma şehrine hareket etti.

 

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu