İslami HaberlerManşet

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Iğdır’da, din görevlileriyle bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ziyaretleri kapsamında bulunduğu Iğdır’da, bölgede görev yapan din görevlileriyle bir araya geldi.

Ziyaretinin ikinci gününde Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü Konferans salonunda  din görevlilerine hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Iğdır’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bugün bir Cuma namazı öncesinde Iğdır’da sizlerle olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Allah sizleri Peygamberlerin makamı olan mihrapta istihdam ediyor. Minberde istihdam ediyor. Kendi Kitap’ını insanlarımızın evlatlarına öğretmede istihdam ediyor. Bu ne büyük bir nimettir” dedi.

Din görevlisi için en büyük tehlikenin, yaptığı işin sıradanlaşması olacağını dile getiren Başkan Görmez, “Diyanet olarak öncelikle işe kendimizden başlamalıyız. Kendimizi, kalbimizi hesaba çekmeliyiz. Bizim için en büyük tehlike yaptığımız işin rutinleşmesidir. Yaptığımız işin manasını, ruhunu kaybetmesidir. Mihrabı, minberi sıradanlaştırmak bizim için en büyük tehlikedir. Zaman zaman bir araya gelerek kendi muhasebemizi yapmalıyız. Birbirimizi uyarmalıyız. Biz öyle bir hizmet yürütüyoruz ki, sadece ilimle olur. Cehaletle olmaz. Sadece ilimle, irfanla, marifetle, hikmetle olur.  İlmimizi, irfanımızı artırmalıyız” diye konuştu.

İslam dünyasının zorlu süreçlerden geçtiğini kaydeden Başkan Görmez, bütün mezheplerin ilahi mektebi anlamak için beşeri mektepler olduğuna vurgu yaparak, “İslam dünyası çok zor bir süreçten geçiyor. Sizlerin hizmetine ihtiyaç artıyor. Diyanet artık sadece Türkiye’nin değil, dünyanın Diyanet’i olmaya başladı. Afrika’dan Latin Amerika’ya, Avrupa’dan Asya’ya kadar bütün dünyada sizin hizmetlerinize ihtiyaç var. İslam aleminin dini dokusu parçalandı. Sağlam dini dokusu ayakta kalan Türkiye’de yaşıyorsunuz. Bu dini dokuyu muhafaza eden kurum olan Diyanet’te çalışıyorsunuz.

Tarih boyunca olduğu gibi İslam’ın ana yolunu nasıl terk etmediysek, bundan sonra da asla oradan ayrılmadan, dini dokumuzu muhafaza ederek yolumuza devam edeceğiz.

İslam ilahi mekteptir. Bu ilahi mektebi anlamak ve yaşamak için beşeri mektepler var. Bütün mezhepler ilahi mektebi anlamak için beşeri mekteplerdir. Biz bu beşeri mektepleri ilahi mektebin önüne geçiremeyiz. Biz, Allah’ın dinine mensubiyetin, Kuran’ı hakime mensubiyetin önüne bunları geçirerek birbirimizle kavga ve ihtilafa dönüştüremeyiz” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Iğdır Valisi Enver Ünlü, Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz ile Iğdır’da görev yapan din görevlileri katıldı.

Başkan Görmez, din görevlileriyle buluşmasının ardından açılışını yapacağı ve Iğdır halkına hutbe irad edeceği Merkez Camii’ne hareket etti.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu