İslami HaberlerManşet

Diyanet İşleri, 135 ülkede vekâletle kurban kesimi yapacak

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa yürüttüğü ‘2017 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu’yla yurtdışında 135 ülkede 400 noktada, yurtiçinde ise 275 noktada vekâletle kurban kesimi yapılacak.

2016 yılında yaklaşık 240 bin hisse kurbanın dağıtımını gerçekleştiren Diyanet, ‘2017 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu’ kapsamında 275 bin hisse kurbanın kesim ve dağıtımını yapacak.

Vekâletle kurban kesimi organizasyonu kapsamında Samsun’da gerçekleştirilen bölge toplantısında konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Türkiye Diyanet Vakfı, ihtiyaç olan bölgeleri göz önüne alarak, 135 farklı ülkede kurban kesimini gerçekleştirecek. Türkiye Diyanet Vakfına kurban bağışında bulunanlara kurbanlıkları kesildiğinde bilgi iletilecek” dedi.

Ümmet coğrafyasında mağdur ve muhtaçların bulunduğu bölgelere ağırlık verileceğini kaydeden Ünal, “Bu yıl 275 bin hedef koyduk ama benim beklentim 300 bin civarındadır. Dünyada açlığın, kıtlığın kol gezdiği ve Türkiye’nin bir ümit olarak ortaya çıktığı dönemde Anadolu insanı bu beklentiyi karşılayacaktır” diye konuştu.

“2017 Vekalet Yoluyla  Kurban Kesim Organizasyonu  bölge toplantısı Nürnberg, Stuttgart ve Frankfurt bölgelerinde gerçekleştirildi.”

2017 Vekalet Yoluyla  Kurban Kesim Organizasyonu  bölge tanıtım toplantısı, Nürnberg, Stuttgart ve Frankfurt bölgelerinde gerçekleştirildi. Toplantıya DİTİB eyalet birlikleri, kadın, gençlik birlikleri ve dernek yöneticileri ile din görevlileri katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dünyanın yedi kıtasında insanlığa hizmet götürdüğüne vurgu yapan Başkan Yardımcısı Dr. Yüksel Salman, “Diyanet uluslararası vizyonu olan, küresel ölçekte hizmet yürüten, kendisine destek olan Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte insanlığa umut olmuş, mazlum coğrafyanın umut bağladığı bir teşkilata dönüşmüş durumdadır” dedi.

Gönül coğrafyamızda gönül bağlantımızı ve kalplerimiz arasında köprü vazifesi kuran Kurbanın önemli faaliyetlerden biri olduğunu söyleyen Salman şöyle konuştu: “Dünyanın yedi kıtasında insanlığa hizmet götürüyoruz. Bu sadece bir kurban değil, kurbanın ötesinde çok önemli bir kardeş dokunuşudur. Diyanet İşleri Başkanlığı bir umut teşkilatıdır. Beklenti fazla olunca haliyle çok çalışmak ve gayret etmek zorundayız. Emanet, sadakat, fetanet ve hikmet hususlarını önemsediğimizdendir ki, Diyanet iyilik ve hayırda örnek bir teşkilat olmuştur.”

1 Eylül’e kadar kurban bağışı yapılabilecek…

Türkiye Diyanet Vakfı, bu yılın kurban bedellerini de açıkladı. Buna göre kurban bedeli yurt içinde 850 lira, yurt dışında ise 600 lira olarak belirlendi.

Kesilen kurbanlar, yurtiçinde ihtiyaç sahiplerine ve muhacirlere dağıtılacakken yurtdışında kesilen kurbanlar ise öncelikle açlık, yoksulluğun olduğu bölgeler başta olmak üzere Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğudan Latin Amerika’ya kadar mağdur ve mahrum bölgelere dağıtılacak.

Vekaleten kurban bağışında bulunmak isteyenler, Türkiye Diyanet Vakfının resmi web sayfası www.diyanetvakfi.org.tr adresinden online bağış olarak, PTT şubeleri, Türkiye Diyanet Vakfı il ve ilçe şubelerinden, il ve ilçe müftülüklerinden veya bulundukları mahalledeki din görevlileri aracılığıyla 1 Eylül’e kadar bağışta bulunabilecek.

 

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu