HutbelerManşetÖzel Bölüm

Şehitlik ve Gazilik

Muhterem Müminler!

Şehitliğin, ilahi makam ve mertebelerin en yücelerinden olduğu hepimizce malumdur. Şehit Allah yolunda, vatan müdafaasında canlarını feda eden kahramanlara verilen bir unvandır. Allah Teâlâ şehitlerin ölümünü ve ölümünden sonra göreceği mükâfatı diğer insanlardan farklı özel bir iltifata layık görerek buyuruyor ki : “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler. Rableri katında Allah’ın, lütfünden kendilerine verdiği nimetlerin sevincini yaşayarak rızıklandırılırlar.”[1] Şehitler Allah’ın bahşettiği özel bir hayatla diridirler. Onlar Allah katında kendilerine sunulan bol nimetlerle mutlu bir hayat yaşamaktadırlar. Peygamber Efendimiz(sav)  de bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki herşey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit gördüğü büyük itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve on defa şehit olmayı ister.”[2] Canlarını hiç tereddüt etmeden feda eden şehitlerimizin bu fedakârlığı, dinimizin bekası, vatanımızın müdafaası, milletimizin huzur ve güvenliği içindir.

Değerli Müminler!

Aynı gaye uğrunda düşmanla savaşan şehit olmayı arzu eden fakat sağ kalan gazilerimiz hakkında da Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır: “Allah yolunda yaralanan bir kimse, kıyamet gününde yarasından kan akarak Allah’ın huzuruna gelir rengi kan rengi kokusu ise misk kokusudur.”[3] Şüphesiz şehitlik ve gazilik herkese nasip olmayan yüce bir payedir. Fakat gönülden şehit olmayı arzu eden kimselere de Resül-i Ekrem Efendimiz şu müjdeyi veriyor: “Allah Teala’dan bütün kalbiyle şehitlik dileyen bir kimse, yatağında ölse bile, Allah onu şehitlik mertebesine ulaştırır.”[4] Çükü ameller niyetlere göre değerlendirilir.[5] Bu sebepledir ki sadece ganimet elde etmek, kahramanlık göstermek, ırkının üstünlüğünü isbat etmek gibi dünyevî bir gaye için savaşanlar şehit olamazlar.[6]

             Değerli Kardeşlerim!

Canlarından aziz bildikleri bu vatanı bizlere bırakan şehitlerimize layık olmaya çalışalım. Vatanımızın bütünlüğünü, milletimizin huzurunu bozmaya çalışanlara fırsat vermeyelim. Şehitlerimizin geride kalan ailelerine yetimlerine sahip çıkalım. Onlar artık bizlere emanettir. Bu vesileyle bütün şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor kabirlerinin nur, makamlarının cennet, derecelerinin âli olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.

Alattin DEMİRYÜREK

Erenler Köyü Camii İmam Hatibi /ŞİLE


[1] Bakara 2/154

[2] Buhârî, “Cihad” 21

[3] Buhari Cihad 10

[4] Müslim İmare 157

[5] Müslim İmare 45

[6] Buhari Cihad 15

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu