HutbelerManşetÖzel Bölüm

Sağlığın Önemi

Kıymetli Muminler!    

Yüce Allah’ın bizlere verdiği en güzel ve en büyük nimetlerden birisi de sağlıktır. Hayatta sağlık olmadan  hiç bir şeyin tadı olmaz.

Bundan dolayı Hz. Peygamber (SAV) buyurmuştur ki: Allah’tan afiyetten daha sevimli bir şey istenmemiştir[1] Bir başka hadis-ı şerifte de: Dünya ve Ahirette Allah’tan afiyet iste[2] buyurulmaktadır.  Hem dünyada huzurlu olabilmek, mutlu yaşayabilmek hem de ahiret hayatını kazanabilmek için sağlıklı olmak büyük önem arz eder.

Yaşadığımız çağın stresi, gürültüsü, çevrede oluşturduğu kirlilik, genleri ile oynanmış gıdalar ve hormonlu besin maddeleri gibi zararlı şeyler, insan sağlığını tehdit etmektedir.

Her türlü tedbir ve korunmalara rağmen hasta olursak devam ederse, şifa aramak için sağlık kuruluşlarına gitmek ve tedavi olmak dinimizin bir emridir.

 

Değerli Müminler!

Bilhassa bulaşıcı hastalıklar ve bunların en önemlilerinden verem, bir an once tedaviye başlamak için daha da önemlidir. İlgili kurumların verdiği bilgiye göre ülkemizde verem hastalığı yeniden  nüksetmektedir.  Her yıl ortalama on altı bin, verem vakası görülmektedir.  Bunların %59’unu erkekler,  %41’ini kadınlar oluşturmaktadır.

Verem dispanserlerde teşhis ve tedavi edilmekte, verilere göre bu  tedavilerle de  %90 iyileşme  sağlanmaktadır.[3]

 

Aziz Mûminler!

Hz. Peygamber (SAV) tedavinin önemine dikkat çekmiş ve: “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunlarda ziyandadır. Bunlar sağlık ve boş vakittir.”[4] bir başka hadis-i şerifte:Tedavi olun. Zira Allah Yaşlanmanın dışında çaresi olmayan bir hastalık yaratmamıştır”[5] buyurmuşlardır. Bu hadis-i şerifin ışığında, karşılaştığımız her türlü hastalığın bir tedavisi olduğuna inanarak, sağlığımıza kavuşmak için çareler aramalı ve tedavi yoluna gitmeliyiz. Zira tedavi için gerekli gayreti göstermek de iyileşmek için yaptığımız bir fiili duadır. Hastalığa yakalanmamak için gerekli tedbirleri  almak da nimetin şükrünü eda etmek demektir.

Peygamber Efendimizin sağlıkla ilgili bu tavsiyelerine uyma konusunda hassasiyet gösterelim. Unutmayalım ki bize verilen her nimet emanettir, vücudumuzda emanettir. Bu nimetlerden hesaba çekileceğimizi  her an hatırda tutalım. Nimetlere ükretmenin onu artıracağını, nankörlüğün ise nimetin zevaline vesile olduğunu bilelim. Bütün güzelliklerin Allah’tan olduğunun idraki ile yaşayalım. Hutbemi Tekasür Suresinin sekizinci ayetinin mealiyle bitiriyorum.

“Size bahşedilen nimetlerden dolayı, Ahirette elbette hesaba çekileceksiniz.”[6]

 

Ahmet ÇAKAL,

Ulu Camii Kur’an Kursu Öğreticisi,     Ümraniye/İSTANBUL[1] Tirmizi, Deavat, 84

[2] Tirmizi. Deavat, 84

[3] İst Valiliği Halk Sağlığı Müd. “66. Verem Eğitimi Ve Propaganda Haftasi Bilgi Notu (6-12 Ocak 2013)”

[4] Buharî, Rikak, 1

[5] Ebu Davud, Tıb,1

[6] Tekasûr, 8

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu