HutbelerManşetÖzel BölümRamazan

Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun

Muhterem Müslümanlar!
Gönüllerin sürura eriştiği, rahmet ve mağfiret ayı Ramazan’ı geride bırakarak İslam’ın eşsiz bir hediyesi olan bayrama kavuşmuş bulunuyoruz. Bizi bu mübarek güne ulaştıran yüce Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. Ramazan bayramımız kutlu olsun, yüce rabbimiz bu mübarek günü esenlik, barış, huzur ve sevgiye vesile kılsın.

Bayram sevinç, neşe, huzur ve mutluluk günüdür. Bir ay boyunca ibadet ve taatle olgunluğa erişen gönüllerin sevgi ve kardeşlik neş’esiyle bir araya geldiği mukaddes bir zaman dilimidir. Toplumların birlik ve beraberliklerinin zirveye ulaştığı; yardımlaşma, dayanışma ve kaynaşmanın her zamankinden daha yoğun yaşandığı bir atmosferi, hep birlikte karşılamanın sevincini yaşıyoruz. Allah (cc) bir ayet-i kerimesinde: “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin” 1 şeklinde emretmekte;  Peygamber Efendimiz (s.a.s) de “Allah’ın yardımı cemaatle beraberdir” 2 buyurmaktadır.

Değerli Mü’minler!
Bayramlar anne, baba, akraba, komşu ve mü’min kardeşlerimizin gönlünü kazanma, onlarla hemhal olma günüdür. Hastaları, yaşlıları, düşkünleri ziyaret etme günüdür. Bayramlarda fakir, yoksul, yetim, mülteci, kimsesiz olan kardeşlerimizi hatırlayarak, onların da bayram sevinci yaşamalarına imkân hazırlama günüdür. Zira bu bayram herkesin bayramıdır, kendi isteklerimizin gerçekleşmesini istediğimiz kadar, Müslüman kardeşlerimizin ahvalini dert edinme zamanıdır. Bu mübarek bayram günlerinde memleketlerini terk edip ülkemize iltica eden muhacir kardeşlerimizi unutmamalıyız. Onların kendi öz kardeşimizden bir farkının olmadığının idrakiyle, her zamankinden daha çok yardımlarına koşmalı, dertleriyle dertlenmeliyiz. Kendisi de bir muhacir olan sevgili peygamberimiz (s.a.v)’in“İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de kâmil mü’min olamazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi sevmenize vesile olacak şeyi size bildireyim mi? Aranızda selamı yaygınlaştırın”3 Hadis-i şerifinin gereğini yerine getirmeliyiz.

Yine bayramın bir gereği olarak çocukları sevindirmeli, küçük hediyelerle gönüllerini hoş etmeli, onları bayram ziyaretlerine götürerek bayramın ayrıcalığını anlamalarını sağlamalıyız.
Aziz Kardeşlerim!
Bizlere bereketini gösteren bu mübarek günlerde, dünyanın çeşitli bölgelerinde zulüm, işgal, sömürü, işkence ve türlü haksızlıklara maruz kalan insanlar için dua ederken, vatanımızda bağımsız ve özgür bir şekilde, birlik beraberlik içinde yaşıyor olmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu hatırlamalı, bu vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi unutmamalıyız. Şehitlerimizi rahmetle yâd etmeli, nesillerimizi cihad ve şehadet bilinciyle yetiştirmeliyiz. Ramazan ayı boyunca ibadet ve taatle huzura eren gönüllerimizi bizim için tanımlanan ömrümüz müddetince, kul olduğumuz bilinciyle diri tutmalıyız. Manevi kimliğimizi ilahi düsturlarla yenileyen Ramazan bayramının tüm İslam alemine, ülkemize hayırlar getirmesini, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin pekişmesine vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim. Hutbemi bir ayet mealiyle bitiriyorum: “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki, size merhamet edilsin.”4

1 Ali İmran, 3/103
2 Tirmizi, ‘Fiten’ 7
3 Müslim, ‘İman’ 93
4 Hucurat, 49/10
Hazırlayan: Sönmez BAYRAKTAR
Redaksiyon: İl İrşat Kurulu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu