19 Aralık Çarşamba 2018 / 11 Rebiü'l-Ahir 1440

Kadir Gecesi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 5)
Loading...
kadirgecesi.jpg

Muhterem Müslümanlar!

Orucu, teravihleri, mukabeleleri ve daha nice güzellikleriyle gönüllerimizi ve camilerimizi şenlendiren Ramazan ayının son günlerine yaklaşmış bulunuyoruz. Aynı zamanda bin aydan hayırlı olan Kadir gecesine kavuşuyor olmanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz. Önümüzdeki Salı gününü Çarşamba gününe bağlayan gece Kadir Gecesidir. Hepimize mübarek olsun.

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek ay Ramazan ayı, tek gece de Kadir gecesidir.  Kadir gecesini bu derece değerli kılan en önemli sebep Kur’an-ı Kerimin bu gece de indirilmiş olmasıdır. Nitekim Allah (c.c) Kadir gecesinin bu fazileti hakkında şöyle buyurmaktadır: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an-ı Kerim’i) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gece de Rablerinin izniyle her türlü iş için iner dururlar. O gece, fecre kadar bir esenliktir.”[1]

 

Muhterem Mü’minler!

Rahmet-i ilâhiyyenin yeryüzünü doldurduğu bu geceyi nafile namaz kılarak, Kur’an okuyarak, zikir, tesbih, ve dua gibi ibadetlerle ihya ederek ilahi rahmetten istifade etmeye çalışalım. Çünkü Sevgili Peygamberimiz bu geceyi ihya edenlere şu müjdeyi vermektedir: “Kim iman ederek ve sevabını Allah’tan bekleyerek kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları affolunur.2

Bir başka hadis-i şeriflerinde ise: “O ayda bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Kim onun hayrından mahrum kalırsa pek çok şeyden mahrum kalmıştır3 buyurarak bu gecede gaflet içinde olmama hususunda bizleri ikaz etmektedir.

Her konuda olduğu gibi, Kadir Gecesinin ihyasında da Resulullah (s.a.v) ile onun ashabını örnek alalım. Onların bu gecede yaptıkları ibadetleri, tavsiye ettikleri duaları bizler de yapmaya gayret edelim. Nitekim Hz. Aişe validemiz, bir gün Efendimiz (s.a.v)’e: Ey Allah’ın Rasûlü Kadir gecesine ulaşırsam nasıl dua edeyim? diye sordular. Peygamberimiz (s.a.v) de: “ Ey Allah’ım, şüphesiz sen çok affedicisin. Affı seversin. Beni de af eyle4 diye dua edersin buyurdular.

 

Değerli Mü’minler!

Sayısız manevi güzelliklerin yaşandığı ve mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu gecede; nefis muhasebesi yaparak gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulamalı, hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekmeli, iyi ve güzel davranışlarımızı artırmaya, kötü davranışlarımızdan da uzaklaşmaya karar vermeliyiz. Bu geceyi idrak ederken, geceye değer veren Kur’an-ı Kerim’in bize gösterdiği hakikat yolunu, ufkumuzu aydınlatan nurunu rehber edinme azmini ortaya koymalıyız.

Bu gece, Yüce Allah’ın bizlere ilim, hikmet ve ihlâs vermesi, doğruyu bulduktan sonra kalplerimizi saptırmaması ve bizi affetmesi için dua edelim. Acı ve sıkıntı içindeki yüzlerin gülmesi ve gözyaşı dökerek yaşamak zorunda kalan insanların kurtuluşu, insanlığın bağışlanması ve mutluluğu için dualar edelim.

Cenâb-ı Hak, Kadir Gecemizi hepimiz hakkında hayırlara vesile kılsın! Oruçlarımızı, zekâtlarımızı, her türlü ibadet ve hayırlarımızı kabul eylesin!
İdris GÜRSOY

Mehmet Zahit Kotku Camii İmam-Hatibi

ESENYURT

_____________________

1 Kadir   97 /1-5

2 Buharî, Leyletü’l-Kadr, 1

3 Nesâî, Sıyam, 5; Ahmed, 2/230

4 Tirmizî, Sünen, “Deavât”, 84

Bu yazıyı paylaşın.

PinIt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

© 2005-2018 www.islamiyet.gen.tr All rights reserved.
Bu sitede yer alan bilgileri kaynak göstererek yayımlayabilirsiniz.
Yukarı