İslami Haberler

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’dan Gazze açıklaması

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, “Dünya Kudüs Günü” münasebetiyle 6 yıl sonra ilk kez halka seslenerek bir konuşma yaptı.  Nasrallah, “İsrailyenilmiştir, zafer Direniş’in” dedi.

Öte yandan Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze semalarında İsrailordusuna ait “F15” tipi savaş uçağının roketle vurulduğunu açıkladı.

Kassam Tugayları’ndan yapılan başka bir açıklamada, “Mücahitlerimiz, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun kentinin doğusunda İsrail’in piyade birliklerinden 15 kişiyi pusuya düşürdü. Askerlerin üzerine atılan el bombası ve çıkan çatışmada 10 İsrail askeri öldürüldü” denildi.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyindeki Dahiye’de, ”Dünya Kudüs Günü” etkinlikleri kapsamında konuşan Nasrallah, sözlerine 2006’da İsrail-Lübnan savaşında “şehit” olan, yaralanan ve hala tek umudun direniş olduğuna inananların ruhlarını selamlayarak başladı.

İSRAİL’DEN ATEŞKESE RET!

Nasrallah, “İsrailliler üç yerleşimcinin kaçırılmasını Amerikan örtbasıyla İsrail saldırısı başlatmak için bir bahane olarak kullandı. Filistin direnişinin peşine düşmek, Gazze’ye karşı savaş açmak istediler. Altın üçlü sonucunu savaşın tayin edecektir: Bu altın üçlü cephedeki sebat, halk ve siyasi direniştir. Tek hedef Hamas değil. Hedef, direnişin Gazze ve diğer her yerde savunduğu her şeydir. Tüm dünyaya diyorum ki, mesele direnişse Gazze zaten şimdiden zafer kazanmıştır. 18. gündeyiz ve görüyoruz ki düşman tek bir hedefe bile ulaşamamıştır. Yüksek ve gür sesle diyorum ki direniş zaten zafer kazanmış durumdadır. Gün geçtikçe, Kudüs Günü’nün kutlanmasının gerekliliğini anlıyoruz bugünlerde, gerçek sorumluluğumuzu anlıyoruz. Gazze şu an davası ile, mücadelesi ile tüm ayrılıkların ve hassasiyetlerin üstündedir. Direniş ambargo kaldırılmadan ateşkesi kabul etmemelidir” dedi.

“İSRAİLLİLER BAŞARISIZ OLDU”

İsraillilerin kafası karışmış vaziyette, düzgün bir hedefleri bile yok” diyen Nasrallah, “Dikkat edin. Geçmişteki savaşlardan öğrendikleri tek şey budur: Beklentilerini yüksek tutmayı bıraktılar. Kaçırılan asker hakkında konuşmuyorlar bile. Gerçek hedefler hakkında konuşmaya cüret edemiyorlar. Gayet ortalama hedeflere sahipler çünkü biliyorlar ki başarısız olacaklar ve beklentiyi yüksek tutmadıkları için insanlarının önünde kötü görünmeyecekler. ‘Direnişi 6, 12 saatte bitireceğiz’ deyip duruyorlardı. Bir daha soruyorum, kaçıncı gündeyiz bugün? 18. gündeyiz ve evet, İsrailliler başarısız oldular. Kuşatma altındaki Gazze’de direnişi mağlup etmekte başarısız oldular” dedi.

“ABD, İSRAİL’İN SUÇLARINI AKLIYOR”

Nasrallah, “Amerika herzaman olduğu gibi bugün de İsrail’in suçlarını aklıyor ve ABD hala İsrail’in en büyük destekçisi. ABD ve Batı Hamas’ın bitmesini arzuluyor. Filistindeki direnişin bitmesi için uzun soluklu bir siyasetle karşı karşıyayız. Bu Körfez şeyhlerini ve onlarla dirsek temasındaki İsraili durdurmazsak Ortadoğu cehenneme döner.Bu davanın ayakta kalmasını Filistin halkı sağladı. Bunun yanında kararlı duruşuyla Suriye gibi Arap ülkelerinin de rolü büyük. Suriye her zaman Filistin davasını destekleyen sağlam bir yapı olmuştur ve olacaktır, zalimce bir savaşla karşı karşıyalar ancak bunu atlatacaklar, muzaffer olacaklardır. Filistin davasına sahip çıkan Suriye’nin şu an hale getirildiğini görüyoruz. Bugün Müslümanlar cami yıkıyorsa Siyonistler Mescid-i Aksa’yı nasıl yıkmasın. Hepimiz biliyoruz ki, Filistin davasına verdiği destekten ötürü Suriye şu an düşmanların hedefinde. Sadece Hristiyanlar da değil Irak’ta Sünni alimler, Şii alimler ve halklar da IŞİD tarafından katlediliyor. Batı durmadan yeni düşmanlar üretiyor Araplar için, böylece Filistin davasını unutturmak istiyorlar. Siyonistlerin yaptığı başka bir şey ise Filistinliler arasında ve komşu ülkeler arasında çatışmalar çıkarmak, bunda da başarılı oldular” diye konuştu.

“FİLİSTİN DAVASINI UNUTTURMAK İSTİYORLAR”

Hizbullah Lideri Nasrallah konuşmasını şöyle sürdürdü: Filistin’i ve Filistin davası ile ilgili her şeyi unutmamızı istiyorlar. Bunu Lübnan’da gördük. Filistinli bir intihar bombacısını kullanarak insanımıza karşı nefret ve önyargı oluşturmak istiyorlar. Bunu Filistinli intihar bombacısı Dahiye’de bir hastaneyi hedef almaya çalıştığında gördük. Onlardan nefret etmemizi, bu sayede onlara ‘buraya kadar, artık kendi başınızasınız, gidin kendi sorunlarınızla kendi başınıza ilgilenin’ dememizi istiyorlar. Düşman, Filistin’e odaklanmayalım diye dikkatimizi başka yere çekmek için komplolar, iç çatışmalar tasarladı.Gazze katledilirken, bazı Arap ülkelerindeki insanlar kendi günlük yaşamlarıyla, ekonomik zorluklarla meşgul durumda. Arap milletlerinin kalbini kanatmak için, bu sayede neden burada olduğumuzu ve gerçek kavganın ne olduğunu unutturmak için bunu yapıyorlar. Biliyorlar ki Filistin halkını bitiremeyecekler ancak Filistin halkını yok etmeyi amaçlayan uzun dönemli bir siyasetle karşı karşıyayız. Şu anda şahit olduğumuz şey budur. Filistin davasını yok etme planları yapıyorlar.

“MÜSLÜMANLAR TÜRBE YIKIYORSA…”

Lübnan Hizbullah’ı lideri Hasan Nasrallah, “Ne yaptıklarını, türbeleri nasıl yıktıklarını, Yunus peygamberin ve Danyal peygamberin türbelerini nasıl yok ettiklerini görüyoruz. Sanki İsrail’in gidip de Kudüs’te Mescid-i Aksa’yı yıkmasına hazırlanmamız istiyorlarmış gibi, sözde İslam Devleti’nin bu kutsal türbeleri yıkmasına izin veriyorlar. Irak’ta azınlıkların neyle karşı karşıya olduklarını görüyoruz. Sünniler IŞİD’e karşı durursa ya onlara biat edecekler ya da katledileceklerdir. Aynısı Şiiler için de geçerli. Evet, asil bir nedenle başlatılan dürüst devrimlerimiz olmuş olabilir ancak bazıları devreye girdi ve bunun yönünü değiştirdi çünkü şu an tüm bir bölgenin, halkımızın sistematik yıkımı gerçekleştirmeyi amaçlayan bir planın içindeyiz. Yüzyıllar boyunca Batı özelllkle Amerikalılar Filistin davasına, Filistin’in sistematik yıkımından kazanç sağlayan Arap rejimlerinin yardımlarıyla beraber kumpas kurdular” dedi.

HABERTÜRK

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu