Manşet

DİYANET HAC KURALARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Diyanet Hac 2017 kura sonuçları diyanet.gov.tr’de açıklanacak. Hac kuraları çekim tarihi ise 23 Şubat Perşembe 2017 olarak belirlenmiş durumda. Hacı adaylarının merakla beklediği hac kura sonuçları için geri sayım sürüyor. Kur’a çekiminden sonra kesin kayıt yapmaya hak kazanan hacı adaylarına, “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgeleri cep telefonlarına gelecek

Hacı adaylarının merakla beklediği hac kura sonuçları için geri sayım sürüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı hac kura sonuçları için geri sayım her geçen gün sürerken vatandaşların Hac ibadeti umudu kura sonuçlarına bağlı olacak. Hac vazifesini yapmak için kayıt yenileyen ve yeniden kayıt yaptıran hacıların toplam sayısının 2 milyona ulaştığı tahmin edilirken hacı adayları şimdi ise hac kuraları ne zaman çekilecek heyecanını yaşamaya başladı. Hac kuraları çekim tarihi ise 23 Şubat 2017 Perşembe günü olarak belirlenmiş durumda. 

Hac 2017 kuraları ne zaman çekilecek ?

Hac vazifesini yapmak için kayıt yenileyen ve yeniden kayıt yaptıran hacıların toplam sayısının 2 milyona ulaştığı tahmin edilirken hacı adayları şimdi ise hac kuraları ne zaman çekilecek heyecanını yaşamaya başladı. 31 Ocak’ta kayıt yenileme işleminin ardından Diyante şimdide kura çekerek 80 binlik hacı kontenjanını belirleyecek. Hac kuraları çekim tarihi ise 23 şubat olarak belirlenmiş durumda. Kura çekiminden sonra ise hacı adaylarına mesaj gidecek.Mesaj alan hacı adayları kesin kayıt yaptırarak konaklayacağı yeride kendisi seçerek hac işlemini resmen başlatacak.

KONTENJAN ARTTI, 80 BİN KİŞİ HACI OLACAK

Suudi Arabistan’ın Mescid-i Haram bölgesinde sürdürdüğü genişletme çalışmaları kapsamında Türkiye, 4 yıldır 74 bin olan kotasına rağmen, bu kotanın azaltılması nedeniyle yaklaşık 60 bin kişiyi hacca gönderebiliyordu.

2 Milyonu aşkın hacı adayının gözü kulağı çekilecek olan kuralarda. Hac vazifesini yapabilmek için ise bu sene 335 bin yeni hacı adayının kayıt yaptırdığı bilgisi geldi.Önceden kayıt yaptırmış 1 milyon 700 bin kişinin kayıt yenileme işleminin ardından 23 Şubat’ta kura çekimi yapılacak. 2 milyon kişiden Türkiye’nin kontenjanı ise geçtiğimiz aylarda 60 bin kişiden 80 bin kişiye çıkarılmıştı.

Diyanet 2017 Hac ücreti ne kadar olacak ?

Diyanet İşler Başkanlığı net olarak Hac fiyatlarını henüz açıklamış değil. Ancak aşağıdaki tablo 2017 yılı hac ücretleri için bir beklenti.Hac ücretlerinin açıklanmaması ise sürekli iniş çıkış yapan dolar kurundan dolayı olduğu tahmin ediliyor. 31 Ocak’ta kayıt yenileme işleminin bitimiyle şimdi merak edilen konu ise hac kuralarının belli olması ve hac fiyatlarının ne kadar olacağı oldu.

 

HAC NEDİR?

İslam’ın şartlarından biri olup Kabe’yi ve civarındaki ibadet için işaret buyurulan özel yerleri belirtilen vakit içinde usulüne uygun olarak ziyaret edip, yapılması gerekli menasiki yerine getirerek eda edilen farz ibadettir.

HAC NİÇİN YAPILIR?

Her müminin amacı Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın yollarından biri de, peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır. Allah’ın emirleri insanı iyiye, güzele, doğruya yöneltmek, yasakları ise kötülüklerden uzaklaştırmaktır. Böylece insanı güzel ahlâk sahibi kılarak mutlu olmasını sağlamaktır.

HAC KİMLERE FARZDIR?

Gücü yeten yani zengin ve sağlıklı olan Müslüman’ın hayatında bir kez haccetmesi farzdır.

Bir kimseye haccın farz olabilmesi için şu şartların bulunması gerekir:

– Hür, ergin ve akıllı olmak,
– Hacca gidip gelmeye yeterli vakti bulunmak,
– Hacca gidip gelinceye kadar ailesinin geçimini sağlamış olmak,
– Gerekli masrafları karşılayacak kadar zengin olmak,
– Sağlıklı olmak,
– Yol güvenliği bulunmak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu